Avrupa

Published on Mayıs 10th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

MÖP’ten dünya kamuoyuna seçim çağrısı

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP), HDP ve Demirtaş’a destek için yaptığı açıklamada “Dünya kamuoyuna çağrımız; adil olmayan, askeri koşullar altında ve hukukun hiçbir kiymeti kalmadığı Türkiye’de yapılacak bu seçimlere, gereken duyarlılığı yakından göstermelerini, gözlemci heyetlerini göndermelerini bekliyoruz.” şeklinde çağrıda bulundu.

AF Haber Merkezi

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP) tarafından yapılan açıklama şöyle:

MÖP, Asuri/Süryani/Keldani halkı adına 24 Haziran baskın, adaletsiz ve hukuksuz seçimlerde, halkların, emeçilerin, kadınların, gençlerin, demokratların, devrimcilerin, sosyalistlerin, ahlakın, adaletin, onurun, eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin sözcüsü HDP’yi, Sayın Demirtaşı Cumhurbaşkanı adaylığında desteklemeyi tarihi, onurlu ve ahlaklı bir halk görevi olarak biliyoruz..

Dünyanın kadim halklrından biri olan Asuri/Süryani/Keldani halkı M.Ö. 612 senesinden, bu yana, ilk defa demokrasi güçlerinin birlikte geliştirdiği Üçüncü Demoktarik Altenatif perspektifle Anadolu ve Mezopotamya coğrafyalalarında halklarla samimi bir şekilde buluşmuş, kendine güveni yeniden dönmüş ve haklarla birlikte eşit koşullarda yaşayacağı umuda erişmiştir. Bu yüzden 7 Haziran öncesi safını demokrasi cephesinden yana belirlemiş, Türk devlet kuruluşundan sonra bir ilk Milletvekili, bir ilk Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı olma hakkını bu demokrasi cephesi sayesinde kazanmıştır. Bu değerli kazanımlar halkımızın yüzünü tekrar kendi vatanı olan Mezopotamya’ya yönlendirmiş, halklarla yaşayacağı perspektifi yakalamya çok sevinmiştir. Ne yazık ki, bu gelişmeleri kaldıramayan 1915 Seyfo/Soykırım zihniyetli Türk devlet onun temsilil faşist siyasal İslamcı hükümet, Türk devlet elden gidiyor paniğine kapılarak, 7 Haziran seçimleri sonrası, tüm demokratik kazanımları red ederek askeri, siyasi ve kültürel olarak demokrasi cephesine her alanda soykırımcı zihniyetle yönelmiştir. Bu yönelimde tekrar Asuri/Süryani/Keldani halkı taşıdığı güzel umutları yaralanmış, ama demokrasi davasından caymamış, diğer demokrasi meyilli kesimlerle birlikte hareket etmiştir.

Gelinen aşamada Türk devlet, faşist AKP, MHP, Ergenekon vb blok başaşağı gittiği bir dönemde yeniden baskın seçimlerle, kendilerini ayakta tutmaya ve faşist rejimlerini kalıcı bir sisteme dönüştürmeye çalışacaklardır. 7 Haziran 2015 seçimlerinden bu yana tüm halklara, emekçilere, kadınlara, devrimci, demokrat ve sosyalistlere kan kusturan bu kliğin, bu demokrasi çevreleri tarafından 24 Haziran seçimlerinde öyle bir yenilgi ile uğratılmalı ve bir daha toparlanamaz hale getirilmelidir. Bu soykıırmcı zihniyet Türkiye, Mezopotamya/Kürdistan halklarına, bölge ülkelerine bir kara bulut gibi musalat olmuş ve en son Afrin’i işgal etmiştir. Bu yüzden demokrasi isteyen herkesi, kadınları, emekçileri, halkları, gençleri, demokrat, aydın, devrimci ve sosyalist kesimlerin kendi demokrasi özgürlük bloklarını birlikte kurmaları, diğer Osmanlı-İttihat Teraki, siyasal İslam ve ırkçı faşistler, Kemalist, liberal İslam ve ulusalcı kesimlerin bloklarına karşı, kendi üçüncü demokratik alternatif blokları ile güçlü bir şekilde 24 Haziran seçimlerine demokrasi cephesini yansıtmalıdırlar..

MÖP olarak, bu cephenin bir bileşeni olan Asuri/Süryani/Keldani halkına çağrımız; Türk devletin 1915 Seyfo/Soykırımı ile yüzleşmesini, Mezopotamya ve Anadolu topraklarında halklarla eşit, özgür ve demokratik koşullarda yaşamayı, Türk devletin bir asırdır tüm halklara uyguladığı suçlardan yargılanmasını, faşist siyasal İslamcı Erdoğan’ın iki yüzlü, yalaka, kaleş ve soykırımcı poltitikalarına, Ortadoğu’da gericiliğin, ırkçılığın, faşizmin, siyasal İslamın, kapitalizmin ve savaşların durmasını, Hiristiyan, Yahudi ve İslam dinlerin bir arada sorunsuz, karşılıklı saygı temelinde diyalog içinde olmalarını, özellikle Asuri/Süryani/Keldani halkının, diğer halklarla birlikte demokratik sistemlerini kendi iradeleriyle inşa etmelerini, kendilerini özgürce yönetmelerini Kuzey Suriye Demokratik Federesyonu gibi, bütün bunların gerçekleşmesini istiyorsan, istediğinden eminiz, bunun için 24 Haziran seçimlerinde onurlu, ahlaklı ve özgür bir yaşam için bulunduğun her yerde seçim sandığına gidip, oyunu demokrasiden yana olan HDP’ye, toplumları adil yönetecek Sayın Demirtaşın Cumhurbaşkanlığına kullanmanı isitiyoruz..!!

Bu 24 Haziran seçimleri demokrasi, karşıtları arasında yüz yıllık hesaplaşma seçimleri olacaktır. Halklar, emekçiler, kadınlar, gençler, demokrat, devrimci ve sosyalistler birleşince Franco, Musolini, Hitler vb faşist sistemleri yıktıkları gibi Türk devletini, onun faşist temsili AKP, MHP ve Ergenekon blokunu yıkacak, 24 Haziran seçimlerinden farklı bir tablo ortaya çıkacaktır.

Dünya kamuoyuna çağrımız; adil olmayan, askeri koşullar altında ve hukukun hiçbir kiymeti kalmadığı Türkiye’de yapılacak bu seçimlere, gereken duyarlılığı yakından göstermelerini, gözlemci heyetlerini göndermelerini bekliyoruz.

Mezopotamya Özgürlük Partisi (MÖP)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑