Kadın

Published on Ağustos 19th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Zılgıtlarıyla Gündoğdu’yu inleten kadınlar: Alanları terk etmiyoruz

HDP’nin üç büyük kentte gerçekleştirdiği “Vicdan ve Adalet Nöbeti” İzmir’in nice direnişlere tanıklık ettiği Gündoğdu Meydanı’nda devam ediyor. Yoğun ilgi gören nöbette en büyük heyecanı ise kadınlar yaşatıyor. Zılgıtlarıyla Gündoğdu’yu yankılatan kadınların mesajı ise, ne olursa olsun alanları terk etmeyecekleri ve direnişten vazgeçmeyecekleri oluyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır’da startını verdiği “Vicdan ve Adalet Nöbetini” İstanbul ve Van’da devam ettirerek finali İzmir’de gerçekleştirecek. İzmir Gündoğdu Meydan’ı yıllarca direnişlere tanıklık etse de ilk kez barikatın ardında barikatlarla kapatılıp açık bir cezaevine dönüştürüldü. Onca barikata rağmen halkın desteği devam ederken, direniş nöbetine en büyük ilgi kadınlardan geliyor.

Alana sınırlı ziyaretçi alınıyor

Nöbet tüm engellemelere rağmen yapılırken aynı zamanda engeli tanımayan ziyaretçiler de alana akıyor. Ziyaretçiler arasında daha doğmamış anne karnında olan bebeklerden tutunda yetmiş yaşına kadar olan insanlar yerini alıyor. Alana girmek için aramadan geçen ziyaretçiler kimliklerini göstererek içeri alınırken, kurumların getirdiği pankartlar içeri alınmıyor. Ayrıca alana sınırlı sayıda ziyaretçi alınırken sayı 60’ı geçmeyecek şekilde oluyor. 60’tan bir kişi dahi fazla oldu mu dışarıda bekletiliyor. Bu esnada dışarıda olan ziyaretçiler de büyük bir sabırla sırasını bekliyor. Nöbetle ilk defa tanışanlar iki barikat arkasında, “Biz nereden geleceğiz? Nasıl içeri gireceğiz? Gelirsek bizi içeri alırlar mı?” diye sesleniyorlar yüksek sesle…

Kadınların zılgıtının alanda yarattığı heyecan

Ayrıca ziyaretçiler arasında kadınların yoğunlukta olduğu gözleniyor. Kadınların alana girişi gür sesli zılgıtlarından anlaşılırken, o zılgıtlar biranda Gündoğdu Meydanı’nda heyecana neden oluyor. Zılgıt sesini duyan herkes yerinen doğruluyor ya da pür dikkat güleç bir yüzle gelen kadınları bekliyor. Kadınlar, “Her ne kadar mor ezilmiş kadın rengidir deseler de bizim için özgürlüğün rengidir. Ve özgürlüğümüzü elde edene kadar da alanı renklendirip mücadelemizi yükselteceğiz” ifadelerini kullanıyor. HDP’nin kadın vekilleri, “Herkes bize soruyor, ‘kadınlar neden bu kadar fazla’ diye. Kadınlar özgürlüğün kıymetini daha çok biliyor. Yıllarca hem aile, hem toplum hem de devlet baskısı altında kaldılar ve kalmaya devam ediyor. Belki kadınların yoğunlukta olması bundan dolayıdır diyoruz” diye ekliyorlar.

Herkesin bir hikayesi var

Alana gelen her kadının, her gencin, her ziyaretçinin bir hikayesine tanıklık ediyoruz. İhraç edilen akademisyenler, öğretmenler, sağlıkçılar, atanamayan iş bulamayan gençler ve emekçiler, 90’lı yıllarda Kürt olduğu için devletin işkencesine maruz kalmış kadınlar ve ailelere tanık oluyoruz. Devletin bunca zulmüne rağmen herkesin değişmeyen tek ortak mesajı ise, “Ne kadar çekersek çekelim boyun eğmedik eğmeyeceğiz. Tek isteğimiz hakkımız olanını almaktır. Bize fazladan bir şey verilmiyor, bize bizim olan verilecek. Ve en büyük isteğimiz de barış, adalet ve vicdandır” oluyor.

Kadınlar sınır kotasını tanımadı

Nöbette her ne kadar kadın ziyaretçiler yoğunlukta olsa da cuma günü ayrıca kadınlara ayrıldı. Gün boyu ziyarette bulunan kadınlar akşam da Kıbrıs Şehitler Caddesi’nden Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Gündoğdu Meydanı’na gelen kadınlar alana girerken polis tarafından kotanın aşıldığı ve dövizleri pankartları alamayacakları açıklaması geldi. Kadınlar alana girmekte ve dövizleri pankartları götürmekte ısrarcı olunca kota sınırı da tanınmadı. Alana giren kadınlardan, “Jin jiyan azadi” sloganları yükseldi. Alanda bulunan kadınlardan biri, “Baksana bu kadınlara bu halka. Çekmediği zulüm çekmediği acı kalmıyor. Ezgilerinde bile onu hissedebiliyorsun. Fakat bu kadar acı çekip umutlu ve kararlı olan başka halk yoktur herhalde. Umutları gözlerinden okumak mümkün” diyor heyecanlı bir şekilde.

Nöbet tüm renkliliği, coşkusu ve kızgın güneşin yakıcılığı ile devam ederken kadınlar, “Alanlarda kazandığımız kazanımları bırakmayacağız ve alanları terk etmeyeceğiz” mesajını bir kez daha veriyor.

Gazete Sujin

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑