Ekoloji

Published on Mayıs 12th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasına tepki: Ekolojik yıkıma karşı mücadele bitmedi

Tarihi Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasına tepki gösteren Hasankeyf Yaşatma Girişimi aktivistleri, hukuki mücadelelerinin sonuçsuz kaldığını belirterek, “Ekolojik yıkıma karşı mücadele ve direnişimiz bitmedi” vurgusunda bulundu.

12 bin yıllık geçmişe ve kültürel mirasa sahip tarihi Hasankeyf’in yapı ve dokularının sular altında kalmasına neden olacak Ilısu Barajı ve HES Projesi kapsamında, tarihi Zeynel Bey Türbesi bulunduğu yerden taşındı. Daha önce yapılan taşıma denemesi sırasında aracın 4 büyük tekerleğinden birinin patlaması sonucu, yapılamayan taşıma işlemi gerçekleştirildi. Taşıma sırasında öğrencilerin okuldan alınarak çevreye getirilmesi dikkat çekti. Taşıma işlemi ERBU ve Hollanda menşeli Bresser şirketleri tarafından gerçekleştirildi. Türbenin yüksekliği nedeniyle teller kesilirken, ilçede saatlerce elektrik kesintisi yaşandı.

‘MÜCADELE BİTMEDİ’

Türbenin taşınmasına tepki gösteren Hasankeyf Yaşatma Girişimi aktivistleri, kültürel varlıkların kendi doğal ortamlarında yerel halkla birlikte korunması gerektiğini defalarca dile getirmelerine rağmen, tarihi yapıların yerinden koparıldığını söyledi. Hukuki mücadelelerinin sonuçsuz kaldığını dile getiren aktivistler, “Zeynel Bey Türbesi, Dicle Nehri’nin bağrından kopartılarak beton yığınları arasında sergilenecek bir nesneye dönüştü. Zeynel Bey Türbesi için yaptığımız hukuki mücadele sonuçsuz bırakıldı. Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasının büyük bir tahribat olduğunu taşıma işlemini yapacak şirketlere kültürel suç işleyeceklerini defalarca ilettik. Türbenin taşınmaması için yürüttüğümüz mücadele ve direniş bitmiş değildir. Zeynel Bey Türbesi’nin taşınmasındaki kültürel ve ekolojik yıkımın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

‘MÜCADELE EDENLERİN ÖZELEŞTİRİ VERMESİ GEREKİYOR’

Hukuki ve toplumsal mücadelenin eksik kaldığını kaydeden aktivistler, “Bu noktada Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin sular altında kalmasına karşı mücadele eden kurumların ve kişilerin biz özeleştiri vermesi gerekir. Zeynel Bey Türbesi başta olmak üzere, Hasankeyf için ve bir bütün olarak Dicle Vadisi için mücadele bitmiş değil. Devlet yetkilileri her ne kadar baraj projesinin bitme aşamasına geldiğini belirtmesine rağmen, mücadele ve direnişin bitmediğini tüm toplumun bilmesi gerekiyor” vurgusunda bulundu. İnşa edilen barajların enerji üretimi için yapılmadığına işaret eden aktivistler, barajların ekolojik, tarihsel ve toplumsal tahribatlara neden olduğunun altını çizdi.

Taşıma işleminin sona erdiği Zeynel Bey Türbesi ardından, 7 tarihi yapının daha taşınacağı öğrenildi.

Dihaber

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑