Kültür Sanat

Published on Şubat 19th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

“Zer” filminin Stuttgart galası yapıldı

Yönetmen Kazım Öz’ün, Stuttgart galası dün yapılan ‘Zer’ filmi yüzlerce kişi tarafından bazen nefesler tutularak bazen ise kahkahalar atılarak izlendi.

Ali Çarman (Stuttgart)

Son yıllarda Kürt sinemasında önemli filmlere imza atılıyor. İçiçe geçmiş iki kardeş dil ile anlatılmak istenen hikayeler hayatın derinliklerinde süzülerek gün yüzüne çıkarılmakta.
Yönetmen Kazım Öz’ün, dün 18 Şubat’ta Stuttgart galası yapılan ‘Zer’ filmi yüzlerce kişi tarafından bazen nefesler tutularak bazen ise kahkahalar atılarak izlendi.
Türkiye egemen sınıflarının sansürcü yaptırımları sadece ülkede değil, kollarının eriştiği ve güçlerinin yettiği heryerde görülmekte. Filmin Stuttgart’a getirilmesi ve sinema salonu değil de konser salonunda gösterilmesi bu çerçevede ele alınmalı.
Sansür, genel olarak her dönem sömürücü egemen sınıfların elindeki bir korkuluk olarak orda burda gezinmekte.

Amerika nere, Dersim nere
Anadolu coğrafyasının kimi bölümleri tarihsel olarak mazlumların, isyancıların ve hak arayanların sığınağı olmuş. Daha güzel bir hayat peşinde olanlara buyur deyip kucak açmış. Dersim toprakları da işte böylesine ‘kutsal’ denebilecek bir coğrafya.
Şu ya da bu nedenle dünyanın dört bir yanına dağılmış, buralarda kendilerine yeni bir hayat kurmuş Dersimliler esasen enternasyonal ilişkiler ağına sahip durumda. Japonya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya yaşam sürdürmekteler. Kazım Öz de bu gerçekliği görerek bağlantı kurmuş.
Zer, ABD’de geçen bölümü ile biraz sıkıcı başlasa da sonraları insanı sarmalayıp kendine çekiyor. Geleceği temsil eden genç oyuncunun köklerini araması, doğayla konuşması ve pür-ü pak insanlara kulak vermesi çok güzel aktarılmış.

Klamlara kaydedilen bir tarih
Derler ki müzisyenler aradıkları tınıları bulduğunda ölmezlermiş. On yıldır müzik dersleri almakta olan genç, babaannesinde dinlediği klam ile yolculuğu çıkıyor. Doğa harikası topraklara geldiğinde ise ‘Zer’in farklı farklı söylemleriyle yüz yüze geliyor. Zira, Dersim bölgesi çok kimlikli; Zazaca, Kürtçe, Türkçe, Ermenice, vb. dillerinin kardeşce boy attığı topraklardır.

Gerçek hayatla bezenen rüya alemi
Sinema, paranın egemenliğinden kurtulduğu zaman nice güzellikler ortaya çıkaracağının en yalın halidir ‘Zer’. Filmi izlediğinizde sanki rüya aleminde geziniyorsunuz. Peş peşe dizilmiş askeri konvoy, barajlara kurban edilen güzellikler, Orak-Çekiç, Cemal Süreyya..
Bir o kadar da Dersim gerçeğinin ta kendisi. Olur da yolunuz bir gün Dersim diyarına düşerse üç beş günlük tanıklıktan sonra filmde en küçük bir abartı olmadığını göreceksiniz.
Acep, dünyanın neresinde deli baştacı edilerek üst köşelerde ağırlanır? Mistik ve politik söylencelerin iç içe geçtiği bir tarihi, Dersim tarihinden kısacık bir kesiti başarıyla, hakkını vererek yansıtmış sevgili Kazım Öz. İyi ki gitmişiz, iyi ki izlemişiz bu güzel filmi….

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑