Ekoloji

Published on Mart 7th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Z Kuşağı İklim için Küresel Okul Grevine Çıkıyor: İnsanlığın Kaderini Değiştireceğiz

İklim değişikliğiyle mücadele için küresel okul grevi 15 Mart Cuma günü 64 ülkede 596 farklı yerde yapılacak. Türkiye’de öğrenciler iki ayrı noktadan iklim hareketine katılmayı planlıyor.

Kendisinden önce iklim değişikliğinin önünü açan ve gezegenin altıncı büyük yokoluş sürecini başlatan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi 2018 Ağustos ayında 16 yaşındaki Greta Thunberg İsveç’te başlattı.

Polonya’nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler (BM) delegasyonuna hitaben “Size yalvarmaya gelmedik, insanlar meydan okumak için ayaklanacak. Ve liderlerimiz çocuk gibi davranmaya devam ettikçe, uzun zaman önce alınması gereken sorumluluğu biz alacağız” diyen Greta’ya dünyanın dört bir yanından genç aktivistler katıldı.

“Hoşlanın ya da hoşlanmayın”

Z kuşağının başını çektiği iklim için okul grevi hareketi 15 Mart’ta (haftaya Cuma günü) dünyanın en büyük eylemlerinden birini gerçekleştirmek için son iki aydır örgütleniyor.

FridaysForFuture (Gelecek İçin Cuma Günleri) hareketi hazırladıkları açık mektupta “Hoşlanın ya da hoşlanmayın, biz insanlığın kaderini değiştireceğiz” diyor. 

64 ülkede 596 etkinlik

FridaysForFuture.org’daki son güncellemeye göre 15 Mart’taki okul grevi için dünya çapında en az 64 ülkede 596 farklı eylem planı var.

Avrupa’dan ABD’ye, Breziya’dan Şili’ye, Avustralya’dan İran, Hindistan ve Japonya’ya öğrenciler iklim değişikliği krizine karşı seslerini duyurmak için okul grevine çıkacak.

Eylem takviminde Türkiye’de İstanbul’da Bebek Parkı ve Karaköy’deki Saint Benoit Lisesi önünde olmak üzere iki ayrı yerde iklim icin okul grevi olacak. Adıyaman’daki çağrının bir çiftçiden geldiği fark edildiği için listeden çıkarılacağı öğrenildi.

TIKLAYIN – 64 ülkedeki etkinlik programları

Atlas: Bebek Parkı’nda bekleyeceğim

İklim için okul grevine Bebek Parkı’nda katılacak olan 11 yaşındaki Atlas’ın Facebook’tan yaptığı çağrı şöyle:

Ben Atlas Sarrafoğlu, 11 yaşındayım ve İklim Değişikliği ve Global Isınmaya karşı geleceğimiz adına seni 15 Mart’ta yapacağımız İklim İçin Okul Grevi’ne çağırıyorum.

Greta Thunberg’e dünyanın dört bir köşesinden öğrenciler destek veriyor.

İklim Değişikliğinin artık dönülmez bir aşamasında olduğunu biliyor, büyüklerin yetemediği yerde geleceğimizi korumak adına bizlerin harekete geçmesi gerektiğine inanıyorum. Bu sebepten dolayı senin de desteğin ile 15 Mart Cuma günü global olarak yapılacak FRIDAYS FOR FUTURE hareketine dahil olarak sesimizi duyuralım.

15 Mart’ta seni Bebek Parkı’nda saat 12’de bekleyeceğim. Gelin Greta’ya desteğimizi gösterelim, kendi geleceğimizi kendimiz talep edelim.

“Bugün” değilse, ne zaman?
“Biz” değilse, kim?

İlkeler ve talepler listesi Greta Thunberg’in Facebook sayfasından yayınladığı İklim İçin Okul Grevleri ilkeler ve tavsiyeler listesinde şunlar yer aldı: Şiddet yok. Tahribat yok. Yerlere çöp atmak yok. Şahsi çıkar yok. Nefret yok. Karbon ayak izini en aza indir. Her zaman bilime atıfta bulun. Talepler: Paris Anlaşmasını ve IPCC raporunu takip edin. 1,5 derecenin altında kalın. Paris Anlaşması’nda açıkça belirtilen hakkaniyet ve iklim adaletine odaklanın. Çünkü hiçbir manifesto bundan daha radikal olamaz.

İklim hareketinin genç liderleri

Anna Taylor, 17, Londra, Birleşik Krallık 

i-d.vice.com’un konuştuğu iklim aktivistlerinden Anna, UK Students Climate Network (Birleşik Krallık İklim Ağı Öğrencileri) ile birlikte öğrencilerin başını çektiği grevlere katılıyor. İngiltere’deki ilk büyük okul grevi 15 Şubat’ta gerçekleşmişti.

Anna, Greta’nın kendileri için büyük bir ilham kaynağı olduğunu söylerken, hedeflerini şöyle özetliyor:

“Bu grevlerle gençler size ‘bizi dinlemeniz ve hemen harekete geçmeniz gerekiyor’ diyor.”

Lily Platt, 10, Utrecht, Hollanda

İlk iklim eyleminin 2015’te dedesi ile birlikte plastik kirliliğini önlemek için yürümek ve plastik çöpleri toplamak olduğunu söyleyen Lily, Greta’nın okul grevi videosunu gördükten sonra iklim değişikliğiyle mücadele için harekete geçtiğini anlatıyor:

“Siz de cesur olun. Herkes sesini duyurabilir.”

Vanessa Nakate, 22, Kampala, Uganda

Uganda’da yaşayan Vanessa, Greta’nın eylemini duyduktan sonra kardeşlerini de örgütleyerek harekete geçtiğini söylüyor:

“Bu bizim gelecek umudumuz. (Fridays for Future/ Gelecek için Cuma Günleri). Bu bizim mesajımızı kamuoyuna özellikle de liderlere duyurma yolumuz. Bu bizim yuvamızı, dünyayı kurtarma yolumuz.”

Alexandria Villasenor, 13, New York, ABD

13 yaşındaki Alexandria Villasenor, okul boykotunu Aralık 2018’den beri her Cuma günü Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde gerçekleştiriyor.

Marcela Mulholland, 21, Florida, ABD

The Guardian gazetesinde “Yetişkinler İklim Hareketi konusunda başarısız oldu. Genç aktivistlerle tanışın” başlıklı, Adrian Horton, Dream McClinton, Lauren Aratani imzalı haberinde yer alan genç aktivistler şunları söylüyor.

“İklim değişikliğinin gerçek olmadığını savunan” Donald Trump ABD seçimlerini kazandıktan sonra okula “İklim değişikliği gerçek” yazılı bir tişört ile gittiğini söyleyen Marcela Mulholland, Florida’daki eylemlerde en aktif öğrencilerden biri.

Marcela, “kendi kuşağını 1960’larda benzer çabalarla hak mücadelesi veren gençlik hareketine” benzetiyor.

Jeremy Ornstein, 18, Massachusetts, ABD 

Jeremy, “İklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan bizlerin çoğu oy kullanamıyor bile” diyor.

Jeremmy, ABD’de iklim değişikliği ve ekonomik eşitsizlikle mücadele etmeyi hedefleyen Gren New Deal (GND) organizasyonunda görevli. (PT) 

*Bu haberi derlerken FridaysForFuture sitesi, The Guardian, i-d.vice ve Independent’tan faydalandık.  

(bianet)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑