İngiltere

Published on Mart 19th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

YPJ savaşçısı İngiliz Anna Campbell Afrin’de hayatını kaybetti

Suriye’de YPG birlikte savaşan ‘Kadın Savunma Birlikleri’ne (YPJ) katılan İngiliz Anna Campbell, Türkiye’nin Afrin harekatı sırasında öldüğü babası tarafından BBC’ye doğrulandı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, YPJ’ye katılmadan önce İngiltere’nin güney batısında yer alan Doğu Sussex’te yaşayan Campbell, 15 Mart’ta Türkiye’nin düzenlediği bir hava saldırısında öldürüldüğü öğrenildi.Asıl mesleği tesisatçılık olan 26 yaşındaki kadının, Mayıs 2017’de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere yardım için Suriye’ye gittiği belirtiliyor.

‘O çok kararlıydı’

BBC’ye konuşan baba Dirk Campbell, kızının ‘idealist’ ve “kararlı” bir karakteri olduğunu söyledi ve ekledi: “Daha iyi bir dünya için uğraşıyordu ve bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi yapmaya hazırdı. Elbette ona hayatını tehlikeye attığını söyledim ama o da zaten bunun farkındaydı. Onu geri getirmek için daha fazla çabalamam gerektiğini düşünüyorum ama çok kararlıydı”

BBC’nin elde ettiği bilgilere göre, Campbell, Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) saflarına ilk olarak Deyr ez Zor’da IŞİD’e karşı süren mücadele sırasında katıldı. Ocak ayında Türkiye’nin Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatının başlatılması ile ise Campbell’ın buradaki birliklere katıldığı belirtiliyor.

Cepheye gidebilmek için saçlarını siyaha boyadı

Baba Campbell, kızının cephe hattına gidişinin üstleri tarafından engellenmeye çalışıldığını öğrendiğini açıkladı:

“Açık saçları ve mavi gözleri ile göze batacağının farkındalardı o da bu yüzden saçlarını siyaha boyadı ve komutanlarını bu şekilde ikna etti.”

Suriye’deki YPJ komutanlarından Nesrin Abdullah, Campbell’ın ölümü ile ilgili,”Onu cephe hattından korumaya çalıştıysak da Türkiye’nin saldırıları çok çok ağırdı” açıklamasını yaptı.

Suriye’de savaşırken ölen Britanyalıların sayısı 8’e yükseldi

26 yaşındaki Campbell YPG ve YPJ saflarında savaşırken ölen ilk İngiliz kadın oldu. Toplamda bu silahlı gruplarla birlikte savaşırken ölen İngilizlerin sayısı 8’e ulaştı. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında ise İngiltere vatandaşı olan sinemacı ve gazeteci Mehmet Aksoy da Rakka’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybetmişti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑