Hollanda

Published on Haziran 13th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Yılmaz ve Ulusoy: Erdoğan diktatörlüğü mutlaka yıkılacak

SYKP Hollanda örgütünün Den Haag’da organize ettiği “Referandum sonrası Türkiye’de siyasi gelişmeler ve görevlerimiz” paneli Demokratik Kürt Toplum Merkezinde gerçekleşti.

SYKP Den Haag temsilcisi Belgin Baklacı Tutal’ın açılış  konuşmasıyla başlayan panel sunumlar ve soru cevap kısmıyla devam etti. ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy ve SYKP Kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz’ın konuşmacı olduğu ve gazeteci Füsun Erdoğan’ın yönettiği panelde referandum sonrasındaki gelişmeler ve önümüzdeki süreçte demokrasi güçlerinin nasıl hareket etmesi gerektiği konuşuldu.

SYKP Kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay YILMAZ

İlk konuşmayı yapan Yılmaz 16 Nisan’da Hayır iradesini gaspeden Evet koalisyonun sadece AKP ve MHP’den oluşmadığını vurgulayarak Türkiye’nin bütün büyük sermaye örgütlerinin çıkarları uğruna ülkenin faşizme doğru yürüyüşüne destek verdiğini belirtti. Sadece AKP’ye yakın görünen ve “yeşil sermeye” diye nitelenen kesimlerin değil, asıl ve onlardan daha fazla TÜSİAD’da örgütlü Koç, Sabancı, Arçelik, Doğuş gibi sermeye gruplarının Erdoğan iktidarında karlarını dörde beşe katladığını belirterek bu kesimlerin AKP’ye desteğinin devam ettiğini vurguladı. Uluslar arası güçlerin kamuoyu önünde sergiledikleri tutumun yanıltıcı olmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, arka planda her türlü ticarei ilişkinin, anlaşmanın devam ettiğini belirtti. HDP’nin 7 Haziran çıkışından korkan tüm devlet güçlerinin Erdoğan’la bir kez daha ittifak yaparak bu demokratik yükselişi durdurmaya çabaladığını işaret eden yılmaz, önümüzdeki süreçte HDK/HDP’nin ortaya koyduğu ve tamamlayamadığı paradigmada ısrarcı olunması gerektiğini, Avrupa’da da HDK’nin mutlaka gerçek ve güçlü bir örgütlenmeye kavuşması gerektiğini söyleyerek, aynı zamanda HDK/HDP dışında kalan diğer güçleri de ortak bir demokrasi cephesinde buluşturma görevinin HDK/HDP’lilerin omuzunda olduğunu vurguladı.

 

Ziya Ulusoy (ESP Avrupa Temsilcisi)

ESP Avrupa temsilcisi Ulusoy ise sermaye ve diğer egemen güçler arasında kimi çatlaklar olabileceğini, bunun büyüyebileceğini işaret ederek ancak bu çatlaklara değil kendi örgütlü gücümüze güvenmemiz gerektiğini belirtti. Irak, Suriye, Rojava ve son olarak Katar’da yaşananlar dikkate alındığında egemenlerin de kendi içlerinde kıyasıya bir mücadele içinde olduğunun anlaşıldığını söyleyen Ulusoy, her alanda örgütlü bir muhalefetin AKP’ye gasp ettiği iktidarı dar edebileceğini vurguladı.

Sunumların ardından katılımcıların da soru ve yorumlarıyla devam eden panelde ortak mücadelede ısrarın kazandırıcı olacağı konusunda bir görüş ortaklığı oluştu ve Avrupa’da yaşayan demokrasi güçlerinin önlerindeki HDK Avrupa’yı ve diğer demokrasi güçleriyle birlikte hareketi büyütme görevi olduğu vurgulandı.

AF Haber Merkezi

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑