Kültür Sanat

Published on Şubat 2nd, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Bu yılki konu “Çocuk gelinler”

E-Mizah Dergisi Don Quichotte tarafından 11.’si düzenlenen Uluslararası Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi.

AF (Stuttgart)

E-Mizah Dergisi Don Quichotte tarafından 11.’si düzenlenen Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi. Projenin mimarı, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı Gaye Donay. Son dönemlerde gittikçe artan bu sorunu karikatür gibi evrensel ve etkin bir sanat aracılığıyla uluslararası bir boyuta taşımak istediklerini belirtti ve şu bilgileri aktardı:

“Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edilmiştir. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkça belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşımaktadır”.

GÜNDE YAKLAŞIK 39 BİN ÇOCUK GELİN

Çocuk gelinlere Hindistan, Bangladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha çok rastlandığını belirten Donay, “Ne yazık ki, günümüz Türkiye’sinde de bu oranın artış gösterdiği, alınan önlemlerin ve çıkarılan yasaların yetersiz olduğu görülmektedir. Gittikçe artan olaylar üzerine geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ülke genelinde yoğun bir kampanya süreci başlattılar. Biz de bu kampanya sürecinde bu projeyi değerli sanatçı dostum Erdoğan Karayel’le birlikte uluslararası boyutta hayata geçirmeye karar verdik” dedi. Korsan Gazetesi çizerlerinden Erdoğan Karayel ise yaptığı açıklamada “Dünyanın dört bir yanında yaşayan vicdan sahibi tüm çizerlere kısa sürede anlamlı bir çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunun çözülmesine onlar da değerli çizgileriyle katkıda bulunacaklar. İnanıyoruz ki, çizilen her karikatür bizlere kötülükten, şiddetten arınmış masum birer ‘çocuk’ olarak geri dönecek” şeklinde konuştu ve tüm çizerlere çağrıda bulundu.

Yarışmayla ilgili olarak, sanatçı Erdoğan Karayel’in AF’ye gönderdiği açıklama şöyle:

Sadece Türkiye’de değil dünyada da trajik bir sorun!..

“Çocuk Gelinler” uluslararası bir yarışmaya konu oldu.

 Sadece Türkiye gündeminde değil, dünya gündeminde de yer alan önemli bir konu. Özellikle Pakistan, Hindistan ve Afganistan’ın başı çektiği ülkelerde 18 yaş altı çocukların zorla evlendirildiği, şiddete maruz kaldığı ve ailelerin de bu konuda yetersiz çabaları olduğu hatta bazı ailelerin teşvik edici olduğu raporlarda gözlemleniyor.

E-Mizah Dergisi Don Quichotte’un düzenlediği 11. Uluslararası Karikatür Yarışması’nın konusu bu yıl “Çocuk Gelinler” olarak belirlendi. Projenin mimarı, İstanbul Düşünce Derneği Başkanı ve G&Partner Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gaye Donay. Son dönemlerde gittikçe artan bu trajediyi Karikatür gibi evrensel ve etkin bir sanat aracılığıyla uluslararası bir boyuta taşımak istediklerini belirten Gaye Donay, şu bilgileri verdi:

“Gelişmekte olan ülkelerin birçoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edilmiştir.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkça belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşımaktadır.
Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor!
“Çocuk Gelinler”e; Hindistan, Bangladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha sıkça rastlanılıyor. Ne yazık ki, günümüz Türkiye‘sinde de bu oranın artış gösterdiği, alınan önlemlerin ve çıkarılan yasaların yetersiz olduğu görülmektedir. Gittikçe artan olaylar üzerine geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ülke genelinde yoğun bir kampanya süreci başlattılar. Biz de bu kampanya sürecinde bu projeyi değerli sanatçı dostum Erdoğan Karayel’le birlikte hayata geçirmeye karar verdik.”

Uluslararası e-Mizah dergisi Don Quichotte’un genel yayın yönetmeni Karikatürist Erdoğan Karayel de projeyi kısaca şöyle özetledi:
“Don Quichotte, 2004 yılından bu yana dünya gündeminde olan önemli konuları çizgiye yansıtan projeleriyle tanınıyor. Bir anlamda dünya karikatürüyle Türkiye karikatürünü birleştiren bir köprü. Bu yıl düzenlediğimiz yarışmamızın amacı, ülke gözetmeksizin, tüm dünyada gittikçe artan “Çocuk Gelinler” konusunu gündeme taşıyarak, mizah yoluyla sorgulamak ve irdelemek. Ödül Töreni ve sergi İstanbul-Nişantaşı Maji Gallery’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleşecek. Serginin özellikle bu tarihe yetiştirilmesi için oldukça yoğun bir program uyguladık. Bu yarışmamızın bir başka özelliği ise, tüm jüri üyelerinin uluslararası alanda başarılı kadın çizerlerden olması:
Adriana Mosquera (İspanya), Farzane Vaziri Tabar (İran), Elena Ospina (Kolombiya), Marilena Nardi (İtalya), Martha Barragan (Meksika), Natalia Forcat (Brezilya), Nicoleta Ionescu (Romanya), Saadet Demir Yalçın (Türkiye) ve Shiva Zamanfar (İran).

Dünyanın dört bir yanında yaşayan vicdan sahibi tüm çizerlere kısa sürede anlamlı bir çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunun çözülmesine onlar da değerli çizgileriyle katkıda bulunacaklar. İnanıyoruz ki, çizilen her karikatür bizlere kötülükten, şiddetten arınmış tertemiz ve masum birer “Çocuk” olarak geri dönecek…”


Yarışma Koşulları:

11. DON QUICHOTTE ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI
Konu: “Çocuk Gelinler”
Gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda, kız çocukları daha ergenliğe girmeden evlenmek zorunda bırakılıyor. Dünya üzerinde 18 yaş altı her 5 kızdan 1’inin genç yaşta evlendirildiği, bu evlilikler sırasında başlık parası alındığı ve bu çocukların kocaları tarafından şiddet gördüğü tespit edilmiştir.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi zoraki çocuk evliliklerini yasaklamıştır. Fakat asıl sorun, bu bildirgede kaç yaşındaki çocuğun evlenmeye razı olabileceği açıkca belirtilmemiş, sadece yaşını doldurmuş her kadın ve erkeğin evlenebileceği belirtilmiştir. Bildirgedeki bu açık, caydırıcı olmaktan öte neredeyse teşvik edici bir nitelik taşımaktadır.
Dünya genelinde, günde yaklaşık 39.000 kız çocuğu erken yaşta gelin oluyor!.
“Çocuk Gelinler”e; Hindistan, Bengladeş, Afganistan, Etiyopya, Tanzanya gibi ülkelerde daha sıkça rastlanılıyor.. Ne yazık ki, günümüz Türkiye’sinde de bu oranın artış gösterdiği, bu yönde alınan önlemlerin ve çıkarılan yasaların yetersiz olduğu kanıtlanmıştır. Gittikçe artan olaylar üzerine geçtiğimiz günlerde sivil toplum kuruluşları ülke genelinde yoğun bir kampanya süreci başlatmışlardır.
Yarışmamızın amacı, ülke gözetmeksizin, tüm dünyada gittikçe artan “Çocuk Gelinler” konusunu gündeme taşıyarak, mizah yoluyla sorgulamak ve irdelemektir. Konumuz güçlü, ancak süremiz kısıtlıdır. Dünyanın her hangi bir ülkesinde yaşayan vicdan sahibi tüm çizerlere çağrıda bulunuyoruz. Bu sorunun çözülmesine sizler de çizginizle katkıda bulunun. Çizdiğiniz her karikatür size “Çocuk” olarak geri dönecektir..
Yarışma Koşulları:
1) Yarışmaya sadece internet üzerinden ([email protected]) katılabilinir.
2) Yarışmaya katılacak karikatürlerin daha önce hiç bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir. Aksi takdirde ödülün geri alınabilmesi söz konusu olabilecektir.
3) Karikatürler A3 boyutunda, 300 dpi ve JPG formatında olacaktır. (Siyah-beyaz veya renkli olabilir, her türlü boyama tekniği serbesttir.)
4) Yarışmaya son katılım tarihi 28 Şubat 2018’dir.
5) Ön Seçici Kurul 1 Mart 2018 tarihinde gelen karikatürlerden 100 Finalist belirleyecek. Finalistler 2 gün boyunca sosyal medyada ve DQ internet sitesinde yayınlanacaktır.
6) Seçici kurul, gelen karikatürleri 3 Mart 2018 tarihinde değerlendirecek, sonuçlar 4 Mart 2018 tarihinde açıklanacaktır.
7) Ödül töreni ve sergi, 8 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da Maji Sanat Galerisi‘nde gerçekleşecektir.
8) Gönderilen karikatürler Don Quichotte arşivinde muhafaza edilecektir.
9) Yarışma albümü pdf olarak hazırlanacak, gerekli sponsor desteği sağlandığında bastırılacaktır.
10) Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler, Avrupa’nın değişik ülkelerinde sergilenebilecektir.
Ödüller:
– Birincilik Ödülü: 1.000 Euro+Don Quichotte Madalyası
– İkincilik Ödülü: 750 Euro+Don Quichotte Madalyası
– Üçüncülük Ödülü: 500 Euro+Don Quichotte Madalyası
– 10 adet MansiyoN
Seçici Kurul:
– Adriana Mosquera (İspanya)
– Farzane Vaziri Tabar (İran)
– Elena Ospina (Kolombiya)
– Marilena Nardi (İtalya)
– Martha Barragan (Meksika)
– Natalia Forcat (Brezilya)
– Nicoleta Ionescu (Romanya)
– Saadet Demir Yalçın (Türkiye)
– Shiva Zamanfar (İran)
Organizasyon Sorumlusu:
Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan karikatürler, Avrupa’nın değişik ülkelerinde sergilenebilecektir.
Organizasyon Partneri: G&Partner/Gaye Donay

Erdoğan Karayel

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑