Almanya

Published on Ocak 16th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Yıkıma ve Yalana Karşı Direnişle Dost Olmak

Demiryolu menejerleri, CDU, SPD ve FDP li politikacılar tarafından Baden-Württemberg halkına Stuttgart 21 projesinin 4,5 milyar euro üzerinde olmuyacağı ve en geç 2021 de bitirileceğinin sözünü verdiler. Daha sonraları bu koroya Yeşiller partisi de katılır oldu.

Haber/Yorum: Ali Çarman / Stuttgart

Toplumsal olaylar, çevreyi ve doğayı koruma doğrultusunda bilinçlenmek, doğru olan için mücadele etme isteği hayatta karşılığını bulunca genellikle başarı da beraberinde gelir.

İşte buna basit bir örnek; Avrupanın en büyük mega projesi olarak lanse edilen, Stuttgart tarihi tren istasyonunu yer altına çekmeye karşı on yıl kadar önce üç beş kişi tarafında başlatılan ve sonraları binler, on binler ile ifade edilen çalışmadır.

Demiryolu menejerleri, CDU, SPD ve FDP li politikacılar tarafından Baden-Württemberg halkına Stuttgart 21 projesinin 4,5 milyar euro üzerinde olmuyacağı ve en geç 2021 de bitirileceğinin sözünü verdiler. Daha sonraları bu koroya Yeşiller partisi de katılır oldu.

Yeşilliği ile tanınan Stuttgart’ta yalan ile doğru bir kez daha karşı karşıya geldi. Yalanı gerçek diye propaganda edenlerin(bankalar, tekeller, spülakatörler) eli güçlü idi. Doğru dan yana olanlar; Tarihi dokuyu, doğayı ve çevreyi savunanlar ise sınırlı olanaklarla mücadele atıldılar.

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar

Resmi verilere göre halk oylamasından sonra projenin maaliyeti 2,3 Milyar euro arttı ve tren garının faaliyete geçmesi 2 yıl daha ileriye atıldı.

Deutsche Bahn da olmak üzere birbirinden bağımsız olarak hazırlanan bilir kişi raporları ise projenin tamamlanmasının en az bir yıl daha fazla süreceğini ve zaten artmış olan harcamalara 2-3 Milyar euronun daha ekleneceğini belirtiyorlar.

Deutsche Bahn bu açıklamalara ve verilere rağmen hala gecikmenin masraf artışı olmadan telafi edilebileceğini söylüyor. Fakat halk oylamasından önce Deutsche Bahnın bilgisi dahilinde olmadığını söylediği 2,3 milyar euronun bile nereden geleceği bilinmiyor. Sonradan tasarlanan bölümler için daha alınamayan inşaat ruhsatları ve yıllardır tasarlanan değişikler  için verilen dilekçelerin red edilmiş olması da işin cabası.

Bugün gelinen yerde Stuttgart 21 Projesinin 2024 önce bitemiyeceği ve maliyetinin de çok rahatlıkla 10 milyar euroyu bulacağı gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Dört mevsim direniş

Proje gündeme gelir gelmez harekete geçenler daha önceleri birbirlerini tanımıyorlardı. Sokakta karşılaştıklarında selamlaşmıyor kendi işinde gücünde insanlardı. Ancak mücadele etme isteği ve tutumu azımsanmıyacak kadar kişiyi birbirine yakınlaştırdı, dost olmalarını sağladı.

Kolay değil, tam 400 haftadır büyük bir kararlılıkla her Pazartesi akşam saatlerinde eylem için bi araya gelinerek hep birlikte ‘Oben Bleiben’ diye tempo tutturmak. Gelinen yerde Stuttgart 21 karşıtları hayatın içinde hayatın akışına müdahale ederek dost ve yoldaş oldular. Bugün sokakta karşılaştıklarında gülerek selamlaşmaktalar.

Ve hala hiç bir şey için geç değil deyip; Bilirkişi ve uzmanların raporları ile Stuttgart 21 in inşaatının durdurulması, varolan tren istasyonun faaliyetine devam etmesi ve şimdiye dek yapılan çalışmaların eski istasyona akıllıca dahil edilmeli demekteler.

Montag Democu Olmak

Sokakta, işyerinde, toplantılarda karşılaştığımız bir çok kişi ya siz daha Pazartesi eylemlerine neden devam ediyorsunuz. Adamlar inşiata çoktan başladılar diyerek birazda alaya alıyor. Türkiye’lilerin eylemlere katılımı ise hep sembolik denebilecek düzeyde kaldı. Ve hafta haftayı kovaladı! Kar kış demeden 400.Pazartesi Mitingine gelindi.

Akşam saat 17.00 den itibaren insanlar ellerinde pankart, dövüz, bayraklarla Stuttgart tren istasyonu önünde toplanmaya başladılar.Bilgilendirme masları açıldı. Ki bu masalar önünde her eylemde uzun kuyruklar oluşmakta. Proje hakkındaki yeni açıklamalar bilgilendirme masalarında dağıtılır. Her hafta vatandaşlara seslenilen mektuplar elden ele doşaşır.

Sahneden sayımız dörtbini aştı diye anons edilince kitlenin coşkusu kat be kat arttı. 400.Pazartesi eyleminin sunuculuğunu Angelika Linckh yaptı. Tiyatro yönetmeni Volker Lösch, Yazar Winfried Wolf, Kaberist Christine Prayon ve Timo Brunke’nin konuşmaları alkış ve sloganlarla desteklendi. Her fırsatta Stuttgart 21 eylemlerine katılan Sol Parti milletvekili Sabine Leidig ise bu defasında göndermiş olduğu mesajla Montag demoya katıldı.

Chain of Fools müzik grubunun ritmi eşlinde binlerce kişi tempo tutarak Oben Bleiben diye haykırdı. Stuttgart 21 projesini Amerikan füzesine benzetenler, Stuttgart Kaos Merkezi ve Stuttgart 24 On Milyar diye yazanlar, bahnhof güzeli Merkel diye maket getirenler ile eylem yeri bayram yerine döndü.

Tren İstasyonu İşgal Edildi

Ana programın bitirilmesine rağmen eyleme katılan dörtbinden fazla kişi ayrılmak istemedi ve kendiliğinde müzik gruplarının ardında Tren istasyonu içine doğru yürüyüşe geçildi. Bütün peronların önünde sloganlar atılarak el ele dans edildi.

Milyarların toprağa gömülmesi demek olan Stuttgart 21 projesine karşı başlatılan ve on yıla yakın bir zamandır devam bu haklı direniş tarih sayfasında yerini en uzun soluklu direniş diye aldı. Pazartesi eylemleri sayesinde Proje sahiplerinin tüm yalan ve pislikleri bir bir dökülmeye başlıyor.

Başlangıçta birazda çekinerek eyleme katılanlar kendini geliştirerek bütün toplumsal olaylara karşı duyarlı hale geldi. Stuttgart 21 karşıtları kendi aralarında dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemekteler. Ve bütün Stuttgart’lılara sesleniyorlar; burası bir kürsü. Gelin hep birlikte bu demokrasi kürsüsünü kullanalım.

   

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑