Kültür Sanat

Published on Mayıs 18th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Yenikapı Tiyatrosu’nun Avrupa turnesi bugün başlıyor

AvEG-Kon’un organize ettiği İzmir Yenikapı Tiyatrosu’nun 27 Mayıs’a kadar sürecek olan Avrupa turnesi bugün Berlin’de start alıyor. AvEG-Kon, turne ile “Sokaktan kalan bir masal: Efsun” adlı oyunu Avrupa’da seyirciyle buluşturacak. Yenikapı yarın Frierichshafen ve pazar günü de Ulm’da.

AF (Berlin)

AvEG-Kon, bu yılda İzmir Yenikapı Tiyatrosunu Avrupa’da göçmenlerle buluşturuyor. Her yıl yeni bir oyunla Avrupa’da turneye çıkan İzmir Yenikapı Tiyatrosu, bu yıl “Sokaktan kalan bir masal: Efsun” adlı oyunu sergileyecek.

Efsun oyunu, sokaklara sihre bulayanların hikayesi. Yokluk, yoksulluk ve fabrikalaşmış bir gerçekliğin intiharını hazırlayan büyülü bir direnişin öyküsü. Onlarca insanın öyküsü ve iktidarın komedisi. Güngör Dilmen, Anton Çehov, Sheakespare ve Gogol’un öykülerinden derlenen bir komedi.

Dört kişilik oyunu, yönetmen Orçun Masatçı, Medine Çam, Filiz Kış ve Serkan Koçak sergiliyor.

İzmir Yenikapı Tiyatrosu, kurulduğu günden bu yana, tiyatroların eylemli birlikteliği için mücadele eden ve dayanışmayı sağlamak için kurultaylar, çalıştaylar düzenleyerek, Türkiye Tiyatrolar Birliği’nin kurucuları arasında yer alan ve çalışmalarını daha da ilerleterek, Tiyatro Platformu’nu yaratan saygın bir tiyatro.

AvEG-Kon, tiyatro turnesine ilişkin yaptığı açıklamada, İzmir Yenikapı tiyatrosunun diktatörlüğe boyun eğmeyen, sanatıyla işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelesine katkı sunan muhalif bir tiyatro olduğundan, OHAL sürecinde KHK’lerle yasaklanan, ancak onlarca yasak, gözaltı, ağır ceza ve sulh ceza mahkemelerinin davalarıyla karşılaşmasına rağmen, bütün bunların mücadelesi için hiçbir engel teşkil etmediğini belirterek, Yenikapı Tiyatrosunun, açılan davalar sonucunda çıkan cezalara yeni etkinlikler ve çıkardığı kitaplarla cevap verdiğimi belirtti. İzmir Yeni Tiyatrosunun, ‘’yayıncılık kendimizi ifade etmemizin en önemli araçlarından biridir’’ diyerek, gazete ve dergi yayıncılığı yapmanın yanı sıra Ceylan Yayıncılık’la ortak 4 kitap çıkartmasının önemine vurgu yaptı.

AvEG-Kon, sadece eylemlerde değil, her an sokaklarda insanların hayatına ‘pat’ diye girebilmenin yollarını arayan, pazarlardan, köylere bir çok kentte aniden sokak tiyatrosu biçiminde insanlarla buluşan ve yaşadığı tüm baskılara rağmen, boyun eğmeden özerk, özgür, sansürsüz sanat mücadelesini sürdüren İzmir Yenikapı Tiyatrosu’nu Avrupa’da izleyici ile buluşturmaktan memnunluk duymaktayız dedi.

Turne planı:

Almanya, İsviçre ve Belçika’yı kapsayan turne planı şöyle:

18 Mayıs Saat 19.30’da Berlin’de Pallas Straße 35, 10781 Berlin, PallasT salonunda.

19 Mayıs Saat 15.00’de Friedrichshafen’de Mesopotamisches Kultur-Zentrum’da.

20 Mayıs Saat 18.00’de Sigefeldhalle Wiblingen, Schleifmühleweg 9, 89079 Ulm’de,

21 Mayıs Saat 15.00’de Linkes Zentrum, Böblinger Str. 105, 70199 Stuttgart’ta

25 Mayıs Saat 19.00’da Schulhaus Klienhüningen, Dorfstrasse 51, 4057 Basel’de,

27 Mayıs Saat 15.00’de Belçika’nın Verviers kentinde AKM’de.

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑