Almanya

Published on Temmuz 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma

NSU davasında verilen karar sonrası, dün binlerce kişi şehrin en işlek yerlerinde ve özellikle göçmenlerin yoğun bulunduğu güzergahtan geçerek ırkçılara olan tepkilerini dile getirdi.

Ali Çarman (Münih)

Almanya kamuoyunda; 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırılar düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı-ırkçı (NSU) terör örgütüne yönelik beş yıldır devam eden davada nihayet sona gelindi.

11 Temmuz sabahı medya mahkeme salonu önünde adeta karargah kurdu. Onlarca, tv-radyo-gazete çalışanı büyük bir heyecanla görevini yerine getirmek için ordan oraya koşturdu.
İstihbarat birimlerinin kontrolünde hareket eden ırkçı bir örgütün işlediği cinayetler ve insanlık dışı bu saldırılarda kimlerin parmağı olduğunun açığa çıkarılması , cinayetlerin bütün yanlarıyla çekincesiz aydınlatıldığı ve ırkçılara hak ettikleri cezanın verilmesi çok önem arz ediyordu.
Ancak mahkeme heyeti, savcıların talep ettikleri cezanın dahi gerisinde bir ceza verdiler.
Tabii ki, ırkçılar mahkemenin kararını sevinçle karşıladılar. Münih eyalet yüksek mahkemesinde görülen ve beş yıl sonra gelinen noktanın çok komik ve adaletin yerini bulmaması kabul edilir bir şey değil.
Sorunların kaynağı sömürüye dayanan sistemidir
Beş yıldır Münih’te devam eden ve milyonlarca euro harcanan mahkeme duruşmaları sürecinde yürüyüş, miting ve aydınlatma toplantıları gerçekleştirildi.
Polis teşkilatı, anayasayı koruma teşkilatı bilgileri neden gizlediler!
NSU lu katillerin kimlerle bağlantıları vardı!
Cinayetler işlenirken seyirci kalan istihbarat ve yetkililer görevlerini yapacakları yerde utanmadan mağdurları suçlamaya ve kamuoyunu yanıltmaya çalıştılar.
Bizler bu kararı tanımıyoruz!
Mahkemenin açıklamış olduğu karar ne mağdurları nede kamuoyu için tatmin edici olmadı. Zira hak yerini bulmadı.
Baştan beri büyük bir metanet göstererek cesaretle cinayetlerin aydınlatılmasını talep eden aileler bizler bu kararı yeterli bulmuyoruz! Bizler mahkemenin bu kararını tanımıyoruz! Davamız devam edecek diye tepkilerini açıktan ifade ettiler.
Binlerce kişi kararı protesto etti.
Emekçiler nezdinde bu davanın bitmediği mahkeme sonrası akşam saat 18 de başlayan yürüyüş ve mitingde belli oldu.
Mahkeme binası önünde toplanan beşbin kişi kararı protesto ediyoruz, mücadelemiz devam edecek diye başlayan konuşmalara alkışlar ve sloganlarla eşlik etti.
Ve saat 18.30 da yürüyüş başladı. En önde katledilen 10 kişinin aile ve yakınlarının yer aldığı yürüyüş boyunca; Kahrolsun faşizm, nazilere yer yok, yaşasın enternasyonal dayanışma gibi sloganların yanı sıra naziler tarafında katledilen 10 kişinin isimleri dillerden düşmedi. 4000 kişinin katıldığı yürüyüşte renkli ve mücadele sloganlarının yükseldiği kortej DİDF Gençlik ve DİDF korteji dikkat çekti.
Binlerce kişi şehrin en işlek yerlerinde ve özellikle göçmenlerin yoğun bulunduğu güzergahtan geçerek ırkçılara olan tepkilerini dile getirdi.
Öyle görünüyorki Münih Yüksek Mahkemesinin vermiş olduğu haksız karar ve NSU sorunu Almanya’da tartışılmaya, sorgulanmaya devam edecek…

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑