İnsan Hakları

Published on Nisan 25th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Yarınki mahkeme öncesi, Meşale için Ulm’da 37. gösteri

Gazeteci Meşale Tolu ve tüm gazetecilere özgürlük için yapılan Dayanışma Mitingleri’nin bu akşam 37.si gerçekleştirildi. Meşale Tolu yarın bir kez daha mahkeme önüne çıkacak.

 AF (Ulm)

Ulm’da “Meşale Tolu’ya özgürlük, tutuklu tüm gazetecilere özgürlük” diyenler 37.si düzenlenen Dayanışma Mitingi için Münster Katedrali önünde buluştular. Türkiye’de yargılanan Ulm’lu gazeteci Meşale Tolu’nun  yarın İstanbul’da görülecek mahkemesine dikkat çekilen mitingte, Tolu’nun gazeteci olduğu ve gazetecilik yapmanın suç olmadığı vurgulandı. yarın duruşması bulunan Meşale Tolu, 8 aylık tutukluluk sonrası serbest bırakılmışt. Tutuksuz olarak yargılanan Tolu’ya yurt dışı yasağı uygulanıyor.

-37. hafta mitinginde Tolu’nun çalıştığı ETHA Almanya muhabiri olan Adil Demirci, ETHA Editörü Semiha Şahin ve ETHA çalışanı Pınar Gayip’in bu hafta da tutuklanmaları protesto edilirken, Erdoğan rejiminin özgür basın başta gelmek üzere, kendine alternatif olan ve düşünenleri tasfiye ederek tutuklayarak, olmazsa medya tekellerini satın aldırarak Türkiye’yi tutuklu gazeteciler ülkesine dönüştürdüğü vurgulandı, tüm gazetecilere özgürlük istendi.

Tolu’nun öğretmenleri, ailesi ve dostlarının katıldığı etkinliğe, ADHF, AGİF, HDK-Ulm, SYKP, DİDF, Sol Parti ve MLPD de katılarak destek sundu.

Bugünkü eylemde de, amacın tüm gazetecilere özgürlük olduğunun altı çizilerek, yarın görülecek Meşale Tolu’nun duruşması sonrası da dayanışma mitinginlerinde buluşma çağrısı yapıldı.

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑