Almanya

Published on Kasım 22nd, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

“Yapısal ırkçılık yapılıyor”

NSU cinayetlerinde aile fertlerini kaybeden Yaşar ve Özüdoğru ailelerinin avukatı Mehmet Daimagüler, devletin güvenlik birimlerini “yapısal ırkçılık” yapmakla suçladı.

8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarında bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının 388. duruşmasında, NSU tarafından öldürülen İsmail Yaşar ve Abdurrahim Özüdoğru’nun ailelerini temsil eden Daimagüler sunumunda, devletin güvenlik birimlerini “yapısal ırkçılık” yapmakla suçladı.

Bunun üzerine başsanık Beate Zschaepe’nin avukatları Daimagüler’in sunumunu keserek, avukatın siyasi bir konuşma yaptığı yönünde itirazda bulundu. Zschepe’nin avukatlarından Wolfgang Heer, “Burada ceza davasındayız, siyasi bir etkinlikte değiliz.” ifadesini kullandı. Diğer müdahil avukatlar ile Başsavcılık, Daimagüler’e destek verdi.

Mahkeme heyeti de söz konusu itirazları görüşmek üzerine bir süre duruşmaya ara verdi.

Heyetin itirazları reddetmesinin ardından Daimagüler sunumunu sürdürdü. Daimagüler, NSU hakkında konuşulduğunda, ırkçılık konusunda susulmaması gerektiğini belirterek, 2006’da Kassel’de yapılan gösteride ırkçı cinayetlerin aydınlatılması yönündeki çağrıların da duyulmadığını kaydetti.

Toplumda bu cinayetlerin arka planının bilindiğini ancak buna kulak verilmediğini vurgulayan Daimagüler, NSU olayına bakıldığında yapısal ırkçılığın büyük bir ihtimalle insan hayatına mal olduğunu kabul etmek gerektiğini ifade etti.

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BfV) muhbirlere para vermesini de eleştiren Daimagüler, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın sadece ırkçı yapıları görmezden gelmediğini onları koruduğu ve desteklediği suçlamasında bulundu.

Muhbirlerin neleri bilip bilmediğini ve NSU’nun ortaya çıkmasının ardından Anayasa Koruma Teşkilatı’nda muhbirlere ilişkin uygulamada değişiklik olup olmadığını soran Daimagüler, BfV’nin en önemli kaynaklarından olan eski muhbir Tino Brandt’ın aynı zamanda NSU üçlüsünü destekleyenlerin başında geldiğine dikkati çekti.

Daimagüler, muhbirlere yıllarca ülkede yaşayan vergi mükelleflerinin ödediği vergilerden elde edilen paraların ödendiğine işaret ederek, “Bu parayla ne yapıldı? Kira mı ödendi, yiyecek mi alındı. Silah mı alındı. Ceska silahı mı?” sorularını sordu.

Yaklaşık 4,5 yıldır devam eden NSU davasında, müdahil avukatlar sunumlarına başlamıştı.

kaynak: aa

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑