İsviçre

Published on Haziran 14th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Winterthur Alevi-Bektaşi Kültür Merkezi “HDP Meclise” dedi

İsviçre Winterthur Alevi Bektaşi Kültür Merkezi (WABKM), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Bülent Ant, SYKP Kurucu Eşbaşanı ve HDP kurucularından Tuncay Yılmaz ve İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu (İABF) Genel Başkanı Cem Bitnel’in katılımıyla seçimlere günler kala bir panel düzenleyerek alınması gereken tutumu tartıştırdı.

WABKM Başkanı Ali Koca’nın moderatörlüğünde başlayan panelde ilk sözü Cem Bitnel bir inanç kurumu olarak kişiler ya da partilerin değil fikirlerin ve ilkelerin peşinden gittiklerini belirtti. Bugün Tayyip Erdoğan’ın adaylığı ve Cumhur İttifakında simgeleşen anlayışın Alevileri bugüne kadar olduğundan daha da karanlık bir sürece taşıyacağını belirten Bitnel, AABK olarak bu gidişata dur demek için diğer demokrasi güçleriyle birlikte HDP ‘de birleştiklerini aktardı.

Bitnel konuşmasında ilkeli ittifakın ve mücadelede kararlığın önemine vurgu yaparak, Yezid Erdoğan ve ittifakının yenileceğine, demokrasinin kazanacağına inandıklarını belirtti. Ancak bu zaferin kendiliğinden değil, önümüzdeki kısa sürede azami düzeyde bir çalışmayla mümkün olabileceğinin altını çizdi. Kurulan ittifakın sadece 24 Haziran için değil sonrası için de birlikte mücadele perspektifini taşıdığını söyleyen Bitnel, tüm Alevileri zalimin karşısında mazlumun yanında olmaya çağırdı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partsi (SYKP) Kurucu Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz ise karşı karşıya olunan sıkıntılı durumun sadece bir seçim, başkanlık ya da parlamento meselesi olmadığını vurgulayarak sözlerine başladı. Yılmaz, Erdoğan’ın bireysel/ekipsel yetenekleri ve taban gücüyle iktidara gelmediğini hatırlatarak, Erdoğan’ın arkasındaki güçlerin yerli ve yabancı sermaye, emperyalist güçler ve derin devlet olduğunu vurguladı. Türkiye’de Erdoğan’la birlikte faşizmin yükselişini küresel kapitalizmin krizinin Türkiye’ye yansıması olarak değerlendiren Yılmaz, bugün Cumhur ittifakında buluşan güçlerin ülkede faşizm, bölgede savaş anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Tuncay Yılmaz konuşmasında HDP paradigmasının tam da bu gelişmelere karşı barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük güçlerinin ortak örgütlenme alternatifi olarak kurulduğunu belirterek, bundan dolayı da seçim stratejisini geliştirirken, adayları belirlerken “bizden kaç milletvekili çıkacak” anlayışıyla değil, en geniş demokrasi cephesini nasıl, kimlerin adaylıklarıyla bir araya getirebiliriz” anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı. AABK’yla ittifaklarının yeni ve seçimlerle sınırlı olmadığını hatırlatan Yılmaz, Erdoğan’ın demokrasi dinamiklerin yanyana gelişinden ne kadar korktuğunu ve engellemeye çalıştığını Turgut Öker’in adaylığının hukuksuz bir biçimde kabul edilmemesinden de anlaşılabileceğini belirtti.

Erdoğan’ın ana seçim stratejisinin HDP’yi barış altında bırakmak olduğunu söyleyen Yılmaz, AABK’nın bu tehlikeyi de görerek çok isabetli bir kararla HDP’yi güçlendirecek bir hamle yaptığının altını çizdi. 24 Haziran’da sonuç ne olursa olsun bugün HDP etrafında birleşen güçlerin 25 Haziran’da ve sonrasında da birliklerini koruyarak ortak mücadeleyi geliştirmelerinin önemine dikkat çeken Yılmaz, demokratik ve özgür bir gelecek için bu güçlerin birlikte mücadeleden başka bir yollarının olmadığını vurguladı.

Yılmaz’dan sonra söz alan AABK Genel Sekreteri Bülent Ant ise HDP’li güçlerle AABK’nın ittifakının bugünden çok daha öncesine dayandığını söyleyerek Demokratik Güç Birlikleri içerisinde, bir önceki seçimlerde bu yan yana duruşun öneminin ortaya çıktığını belirtti. Bugün seçim çalışmasını cezaevinden yürütmek zorunda bırakılan Selahattin Demirtaş’ın 7 Haziran seçimlerinde “seni başkan yaptırmayacağız” sloganının altının doldurulmasında ve gerçekleştirilmesinde AABK’nın ve Alevilerin büyük desteğinin olduğuna dikkat çeken Ant, AABK’nın bu kez de tehlikeyi görerek HDP’yi baraj altında bıraktırmamak için var gücüyle çalıştığını aktardı.

Ant, Alevilerin hala Madımak’ın, faili meçhullerin hesabını vermeyen partilerle kurulan ittifakı içlerine sindiremediklerini vurgulayarak HDP’yle yapılan ittifakın en tutarlı ve ilkeli ittifak olduğunun altını çizdi. Turgut Öker’in adaylığını engelleyenlerin bu ittafakı bozmayı hedeflediklerini ancak AABK’nın örgütlü ve kararlı duruşuyla Erdoğan’ın bu hamlesini boşa düşürdüğünü söyledi.

Bülen Ant da kurulan ittifakın 24 Haziran’a kadar değil demokrasiyi kazanıncaya kadar devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, bu momentte HDP’yi Meclis’e, İnce’yi Köşke taşımanın en önemli kazanım olacağına dikkat çekti. Birinci tur için tavırlarının bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a olduğunu belirten Ant, ikinci turda mecliste azınlığa düşmüş Erdoğan ve AKP’ye son darbenin hep birlikte İnce’nin köşke taşınmasıyla vurulacağını söyledi.

Soru-cevap bölümüyle devam eden panel moderatör Ali Koca’nın birlikte mücadelenin önemine bir kez daha öne çıkartan toparlamasıyla son buldu.

 

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑