Kuzey Amerika

Published on Ekim 12th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

Vize krizini çözmek için ABD’den Türkiye’ye heyet yolda

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize kriziyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet, vize kriziyle ilgili görüşmeler için önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelecek.

NTV’nin, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı bilgilere göre, heyete Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Johnathan Cohen başkanlık edecek.

Krizin çözümü için Türkiye’nin ABD’ye ortak bir komisyon kurulmasını teklif ettiği belirtildi.

Bozdağ: Türkiye ve ABD’den temsilciler krizin çözümü için çalışacak

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, ABD ile vize krizinin çözülmesi için iki ülkeden temsilcilerin bir araya gelip birlikte çalışmalarını kararlaştırdıklarını açıkladı. Bozdağ, tutuklu ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının ailesiyle ya da avukatıyla görüşme talebinin ise olmadığını söyledi.

Habertürk televizyonuna konuşan Bozdağ, ikili ilişkilerin krizi aşacak güçte olduğuna inandığını belirtti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın dünkü açıklamalarına yanıt veren Bozdağ, Bass’ın “ABD misyonlarında kimseyi saklamıyoruz” sözüne karşılık, “Bizim bu beyana itibar etmemiz gerekir. Büyükelçiliklerde çalışan kişilerin sicillerinin temiz olması son derece önemli” dedi.

Bozdağ, Bass’ın, Türkiye ve ABD işbirliği sayesinde IŞİD’in 9 aydır Türkiye’de bir saldırı düzenlemediğine ilişkin sözleriyle ilgili olarak da şu yorumu yaptı:

“Dünden beri bu açıklama üzerine medyada değişik yorumlar var. Sorumlu mevkide insanlar olarak o yorumlara değerlendirme yapmayı doğru görmem. Sayın büyükelçinin neyi kastettiğini açıklaması lazım.”

‘Konsolosluk çalışanının ailesiyle ya da avukatıyla görüşme talebi olmadı’

Bozdağ ayrıca tutuklu ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanının (Metin Topuz) ailesiyle ya da avukatıyla görüşme talebi olmadığını, böyle bir talebin değerlendirilebileceğini, bu konuda bir engel olmadığını söyledi.

Metin Topuz geçen hafta “FETÖ’yle ilişkisi olduğu” gerekçesiyle tutuklanmıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ise bu gelişmeden ‘büyük bir rahatsızlık duyduğunu’ açıklamıştı.

ABD Büyükelçiliği’nin Pazar akşamı Türkiye’de göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını duyurmasının ardından, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği de benzer bir açıklama yapmıştı.

Türkiye de ABD vatandaşlarına uyguladığı vize ve e-vize hizmetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Hafta başında da ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan bir kişinin daha ifadeye çağırıldığı, bu kişinin eşi ve çocuğunun da gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑