Avusturya

Published on Şubat 21st, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Viyana’da Halkların Demokratik Kongresi toplantısı yapıldı

4 Şubat’ta gerçekleşen HDK-A kongresi sonrasında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yerel HDK çalışmaları hızlanarak devam ediyor. Avusturya’nın başkenti Viyana’da da HDK’lilerin buluşmasında, Viyana’da HDK çalışmasını nasıl yapabiliriz ve referandum sürecinde “Hayır” oylarını nasıl arttırabiliriz konulu bir tartışma yapıldı. HDK bileşeni kurum temsilcileri ve bireylerin katıldığı toplantıda canlı bir tartışma yaşandı.

AF (Viyana)

Brüksel’de gerçekleşen HDK-A kongresi ile ilgili bilgilendirmenin yapılmasının ardından, HDK-Viyana’nın izleyeceği yol haritası belirlendi. Buna göre referandum süreci HDK Viyana’nın kuruluş aşamasında Viyana ve Avusturya’da HDK çalışmasına dahil olabilecek kişi ve kurumlarla iletişime geçmek için değerlendirilecek.

Referandum sürecinde de geçtiğimiz seçim çalışmasında edinilen deneyimler “Hayır” oylarının sandığa taşınmasında kullanılacak. Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yer aldığı toplantıdan çıkan bir diğer sonuç ise Viyana’ya öğrenci olarak gelen Türkiyelilere ulaşmak olarak saptandı.

Toplantıda alınan diğer bir önemli karar ise HDK koordinasyonu oluşturulması oldu. Koordinasyon referandum sürecinde planlama yapmak ve sonrasında ise kongre sürecini hazırlamakla görevlendirildi.

Avusturya’da kurulan Avusturya Hayır Platformu içinde de yer alacak olan bu girişim, 27 Mart – 9 Nisan’da yapılacak referandumda Hayır oyları için aktif çalışarak gücünü ortaya koyacağını ilan etti.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑