Kadın

Published on Ağustos 12th, 2017 | by Avrupa Forum 6

0

‘Vicdan Nöbeti’ kadınlarda: ‘Binlercesini tutuklasanız da bitmeyeceğiz’

HDP’nin Adalet ve Vicdan Nöbetinin 5’inci gününü devralan kadınlar Kadın Meclisi Grup Toplantısını gerçekleştirdi. HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, ‘Biz kadınlar güçlüyüz ve ayaktayız. Binlercesini tutuklasanız da bitmeyeceğiz. Bir kişi kalsak dahi bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Van’da Adalet ve Vicdan Nöbet’inin 5’inci gününü devralan kadınlar, zırhlı araçların, TOMA’ların, bayrakların, barikatların çepeçevre sardığı Musa Anter Park’ında nöbeti kadınlar devraldı. Kadınlar tarafından erkeklere yasak edilen parkta, kadınların kolektif bir çalışmayla ağaçlara mor kurdeleler taktı. Park ‘Erkek Adalet değil gerçek adalet’ yazılı pankartın yanı sıra ‘körelen vicdanlar sessiz’, ‘jin jiyan azadi’ dövizleri asıldı.

Kadınların ayrıca beyaz bir örtünün üzerine astıkları Van Milletvekili ve HDP Genel Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’ın, Nuriye Gülmen, Ekin Wan’ı temsil eden kırmızı renkli kadın bedeni fotoğrafları polisler tarafından hiçbir gerekçe sunulmadan indirildi. Yöresel kıyafetleriyle Barış Anneleri Meclisi ile belediye eş başkanlarının girdiği alanda yine polisler tarafından zılgıt çekmeleri ile alkış çalmalarını önlenerek, aralarında bir polis amirinin “ Zılgıt ve el çalarsanız. Buraya müdahale ederiz. Programınız sabote olur” tehdidi yapıldı.

‘Tüm müdahalelere rağmen…’

Alana giren Barış Annelerinden Zekiye Kaya, tepkisini, “Biz bu zulmü kabul etmiyoruz. Annelerimizin polisler tarafından hakarete uğramasını kınıyoruz. Adalet ve Vicdan nöbetinin ilk gününden itibaren Van’da kadınlar tüm engellere rağmen barikatları aşarak alana akın etmiştir. Tüm müdahalelere rağmen bizler buradayız. Bu ülkeye adalet gelene kadar da alanlarda olacağız. Adalet ve Vicdan Nöbetini kutluyoruz” diyerek dile getirdi.

Grup toplantısının gerçekleştiği kürsüye “Kadın Yaşam Özgürlük” yazısı asılırken, toplantıyı çekleştiren HDP Kadın Milletvekilleri, Bedia Özgökçe, Dilek Öcalan, Meral Danış Beştaş saçlarına mor bandajlar taktı.

Kadın Meclisi Grup Toplantısı’nda konuşan Van Milletvekili Bedia Özgökçe, “Vicdan ve Adalet Nöbeti’mizin 19’uncu gününde, Van’da ev sahibi kadın milletvekili olarak size sesleniyorum. Vicdan ve adaletin sesini bugün kadınlar yükseltecek. Adana milletvekilimiz Meral Danış Beştaş ve Urfa Milletvekili Dilek Öcalan adına siz kadınları selamlıyorum. Cinsel istismara ve zulme karşı duran kadınlar var. Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya isteyen, yaşadığı her alanda kendi sözünü sürdüren kadınlar, yerel yönetimlerde mücadele veren kadınlar, yerel siyasetten kadınlar, hava ve su kirliliğinden, çevre kirliliğine karşı mücadele eden kadınlar, kültürel zenginlikleri sürdüren, siyasi partilerde temsili olarak görünsün değil, kadın fikri ile bir araya gelen söz sahibi kadınlar var. Savaşa dur diyen, biricik evladını toprağa vermesine rağmen barış mücadelesi yürüten, ellerinden yüreklerinden öptüğümüz barış anneleri var. Bütün kadın arkadaşlarıma binlerce kez selam olsun” dedi.

‘Figen Yüksekdağ milyonların iradesidir’

HDP’nin Eş Genel Başkanı ve Van’ın yüzde 75 oy verdiği meşru iradesi olan Figen Yüksekdağ ile Tuğba Hezer’ın fiziken yanlarında olmadığını ifade eden Bedia, “Haksız ve hukuksuz bir şekilde genel başkanlığı ve milletvekili düşürüldü. Van halkının vicdanın fikrinde ve düşüncesinde karşılığı yoktur. Siyasi rakiplerin aldığı bu karar saldırıdır. Figen Yüksekdağ milyonların iradesidir. Tuğba Hezer, parlamentonun en genç milletvekilidir. Bu karar kadınları siyasetten koparmaya çalışıyor. Çağlar Demirel, Selma Irmak, Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel şahsında kadın iradesi tutuklu bulunuyor. Kimliğimizi ve özgürlüğümü kazanana kadar, barışı getirene kadar kimseye boyun eğmeyeceğiz” diye belirtti.

‘Saldırılar kadın kimliğe yöneliktir’

Bedia ayrıca tüm belediye kadın eş başkanlarına da selam gönderdi. Kadınların Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni sahiplendiğini söyleyen Bedia, “En çok kadınlar şiddete maruz kalıyor, onursuzluk dayatılan biz kadınlarız. Vicdan ve adalet kadınların en temel talepleridir. Toplumu çürüten ve yozlaştıran, tecavüz ve çocuk istismarını yaratan savaşlardır. Biz bunlara dur diyen kadınlarız. İrademizi teslim alınmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Son dönemde işkence ile gündeme gelen Van cezaevine de değinen Bedia, “Kadınlar bunu protesto etmek için saçlarını kazıttılar. Çünkü saldırılar kadın kimliğine saldırıdır. Elazığ T Tipi Kapalı cezaevinde saldırıya uğrayan Saray Belediyei Eş Başkanı Zilan Aldatmaz, darp edilmiş ve merdivenlerden atılmıştır. Seçilmiş belediye eşbaşkanına bu pervazsız saldırıyı gerçekleştirenler hadlerini aşmıştır. Hani seçilmişler atanmışlardan üstündü, gardiyanlar bu cesareti nerden alıyorlar. İşlediğiniz her suçu yargı önünde vereceksiniz ve biz bunu sormaya devam edeceğiz” diye belirtti.

‘Direnenlere selam olsun’

157 gündür açlık grevinde Nuriye Gülmen’i de anan Bedia, “Nuriye ihraç edilen yüz binlerin sesi olmuştur. Kadının direnme gücünü göstermiştir. İşini istiyorum diyerek alanlara çıkmış, Semih ile birlikte faşizmi tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarmıştır. Yüksel Caddesi’nde bulunan İnsan Hakları Anıtı bile gözaltına alınmıştır. Buradan Nuriye ve Semih arkadaşlarımızı selamlıyoruz” dedi.

Bedia son olarak şöyle konuştu: “Son birkaç yılda yaşatılan ağır savaşı net bir şekilde görüyoruz. Savaş çürütür, barış özletiyor. Can kayıpları zorunlu göç, yakılan şehirler, işsizlik ve yoksulluk. Bu sadece bizi değil, canlı yaşamı da yok ediyor. Dersim ormanları günlerdir cayır cayır yanıyor. Orada ceylanlar, keklikler ve ağaçlar ile bütün insanlık yanıyor. Dersim yok ediliyor. Bu operasyonların tek amacı, Dersim coğrafyasını yaşanılmaz kılmaktır. Lice’yi yok edenler Dersim’i de yok etmek istiyor. Yandaş kalemlerine de yangın yok dedirtiyor. Heyetimiz Dersim’de halk ile birlikte yangını söndürmeye çalışıyor. Devlet eliyle dersim öldürülmek isteniyor.

Biz kadınlar güçlüyüz ve ayaktayız. Binlercesini tutuklasanız da bitmeyeceğiz. Bir kişi kalsak dahi bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Baskılara rağmen birlikteyiz, birlikte yürüyoruz. Baskının zulmün hiçbir sorunu çözemeyeceğini biliyoruz. Vicdanlar, insanlık, bizler kazanacağız. Mutlaka kazanacağız.”

Kadınların nöbet eylemine ziyaretleri devam ediyor.

Gazete Sujin

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑