Genel

Published on Ağustos 10th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Venedik’te Meşale ve tutuklu gazeteciler için eylem

Gazeteci Meşale Tolu’nun tutukluluğunun 100. günü vesilesi ile İtalya’nın Venedik şehrinde bir eylem yapıldı Eyleme Birçok ülkeden AvEG-KON yaz kampına katılan göçmenler ve İtalyan örgütler katılım gözerdi. Eylemde Meşale tolu ve tüm tutuklu gazetecilere özgürlük istendi.

AF (Venedik)

Venedik şehri merkezinde bulunan Campo San Geremia meydanında İtalya Devlet televizyon binasının bulunduğu alanda saat 11,30 da bir araya gelen eylemciler Meşale tolu ve DW muhabiri Deniz Yücel’in resimlerinin yer aldığı pankartı açtı. AvEG-Kon ve PRC’nin örgütlediği eyleme, Morion CSOA ve HDK-üyeleri de katılarak destek verdi.

PRC ( Komünist yeniden inşa Partisi) ve HDK-İtalya eş sözcüsü Alessandro yaptığı konuşmada Meşale Tolu’yu anlatı ve Türkiye de Erdoğan diktatörlüğünün ülke topraklarını aştığını belirterek artık yabancı gazetecileri de tutukladığını belirti. Buna örnek olarakta alman ve Fransız gazeteciler gösterdi.

Alessandro konuşmasının devamında ‘’Tolu’nun 100 günü tutukluluk vesilesi ile Türkiye de tutuklu bulunan gazetecilerle dayanışmada bulunuyoruz. Erdoğan diktatörlüğün yayılmacılığına ve Avrupa topluluğuna baskı vermesini engellemek amacı ile Venedik’te bir ses yükseltiyoruz’ ’dedi ve tüm tutuklu gazetecilerle dayanışma içinde olmaya devam edeceklerini vurguladı.

AvEG-Kon adına yapılan açıklamada,’’ 30 Nisan 2017 gece yarısı Çevik kuvvetler silahlı, maskeli bir şekilde gece saat 04;30 da Tolu’nun evini bastılar. Baskı sürecinde polisler apartmanı abluka altına aldılar. Meşale tolu 6 Mayıs 2017 gününe kadar terörle mücadele şubesinde tutuldu. Şu anda Bakırköy kadın hapishanesinde tutuklu bulunmaktadır. Tolu’nun tutukluluk nedeni gazetecilik kimliğidir. Fakat Türk Devleti Tolu’yu terörizmin propagandası yapmak ve örgütlenmek gibi asılsız gerekçeler göstererek tutuklamıştır. Ve dosyası gizli tutulmaktadır. Türkiye’de her gün gazeteciler terörizm bahanesi gösteriler tutuklanıyor. Deniz yücel ve 138 gazeteci aynı gerekçelerle tutuklu bulunmaktadır. AvEG-Kon olarak; Meşale Tolu ve tüm gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. İtalya’da bulunan insan hakları örgütlerinin ve İtalyan devletinin susmamasını istiyoruz’’ dedi.

Eylemde ‘’ Meşale Tolu’ya özgürlük’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Gazetecilere özgürlük’’,’’ Deniz Yücel’e özgürlük’, ‘yaşasın enternasyonal dayanışma’ ’sloganları atıldı.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑