İnsan Hakları

Published on Ekim 12th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

… ve rahip serbest

Türkiye’de önce hapiste, sonra da ev hapsinde tutulan rahip Brunson’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün görüldü. Mahkeme, bir nevi rehin tutulan Brunson’a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi ve yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Ceza da yattığı süreye sayıldı.

İzmir’de, “FETÖ” ile PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li rahip Andrew Craig Brunson dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada iki tanık ifadelerini değiştirerek, ‘FETÖ’ ve PKK iddiaları konusunda birbirlerini suçladı. Brunson da hakkındaki iddiaları reddetti. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında Brunson hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasını talep etti, 10 yıl hapis istedi. Karar için verilen aranın ardından mahkeme heyeti Brunson’a 3 yıl, 1 ay, 15 gün hapis cezası verdi. Hakkındaki ev hapsi kararı ve yurt dışına çıkış yasağı da kaldırılan Rahip Brunson tahliye edilecek.

Ne olmuştu?

Haber kanalı NBC, Türkiye ve ABD’nin rahip Brunson’ın serbest kalması konusunda anlaştığını iddia etmişti. Kanalın iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberine göre ABD, Brunson’ın serbest kalması karşılığında Türkiye üzerindeki ekonomik baskıyı hafifletmeyi vadetti.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑