Emek

Published on Ekim 30th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Unia 4. Olağan kongresi sona erdi

27 Ekim 2016’da Cenevre’de başlayan ve 3 gün süren Unia 4. Olağan kongresi bugün sona erdi.

27-29 Temmuz tarihleri arasında Cenevre’de yapılan Unia 4. olağan kongresinde politik konuların yanı sıra organizasyon içi tartışıldı ve önemli kararlar alındı. Değişik sektörlerden, branşlardan, çalışma gruplarından kongreye katılan 450 delege kongreye katıldı. Delegeler faaliyet yürüttükleri alanda seçilerek kongreye gönderildiler.
Son dört yılda yaşamını yitiren Unia aktivistlerinin anılmasıyla başlayan kongre, Unia yönetim kurulunun son dört yıllık çalışma ve finans raporunun yayınlamasıyla devam etti.

Federal Konsey adına kongreye misafir olarak davet edilen Didier Burkhalter konuşma yaptı. Burkhalter yaptığı konuşmada, sendikaların toplumdaki gelişme açısından önemli bir güç olduğunu vurguladı. Daha sonra delegeler Cenevre merkezine giderek gösteri yaptılar. Gösteride delegeler yumruklarını birleştirdiler. Bununla ele ele verilen mücadelenin daha güçlü ve etkili olacağını göstermek istediler. Unia sendikası son dört yıl içinde işçi haklarının kısıtlanmasına, işyerlerinin kapanmasına, göçmen haklarının sertleştirilmesine karşı çıkarak mücadele etti. Çalışanların haklarını, kadın ve göçmen haklarını güçlendirmek için çalıştığını, lobi çalışması yürüterek, Unia’nın taleplerini savunan diğer kurumlarla birlikte gücüne güç kattığını belirtti. Bir bütün olarak 3. kongrede alınan kararların uygulandığını vurguladı.

Güçlü bir sendika talep edildi
Dört yıllık raporun okunmasının ardından söz alan delegeler, Unia’nın çalışmasını dahada genişleterek , daha güçlü bir şekilde kapitalist toplumun yarattığı sorunlara karşı mücadele ile birleştirmesini istediler. Sadece işyerindeki sorunlara karşı mücadele ederek, toplumun değiştirilemeyeceğini, sorunun bir bütün olarak ele alınıp buna göre stratejinin ve taktiğin geliştirilmesini talep ettiler. Bu talepler, delegelerin temsil ettikleri alandaki çalışmalar için verdikleri önerilere de yansıdı: Çalışanların ücretini ve haklarını koruyalım, daha açık ve dayanışmacı bir İsviçre, sosyal hakların kısıtlanmasına karşı daha aktif ve güçlü çalışma, iş koşullarının insanların ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, tersi değil, teknolojinin kapitalistlerin çıkarı için değil, insanlık için kullanılması (sağlık, kalite, kalifiye, belirleme hakkı vb.), işyerlerindeki mücadelenin genişleterek güçlendirilmesi.

Başka ülkeden misafir sendikacılar

Başka ülkelerden kongreye katılan misafir sendikacılar da konuşma yaparak kongreyi selamladılar. Uluslararası kamu çalışanları sendikasından (Gewerschaft UNİ Global) Philip Jenning konuşmasında, kapitalistlerin her şeyi satın alarak karlarına kar katmak, kamu çalışanlarının haklarını kısıtlayarak, hatta ortadan kaldırarak sosyal hizmetleri, demokrat hakları yok etmek istediklerini söyledi. UNİA delegelerine ayağa kalkın, bölücülüğe karşı, dayanışmacı bir toplum için hem İsviçre’de hemde uluslararası alanda daha fazla mücadele edelim çağrısı yaptı. Philip Jenning ayakta alkışlandı.

Uluslararası sendikalar Birliği adına konuşan Marco Polo Terre, Katar’da dünya futbol şampiyonası için yapılan futbol sahasında çalışan işçilerin kötü şartlarda çalıştığını belirterek, uluslararası çalışmalarla buna müdahale edilmesini istedi. Uluslararası işçi dayanışmasına dikkat çeken Marco Polo Terre nin konuşmasının ardından, Unia Katar’da faaliyet yürüten İnşaat İşçileri Sendikası’na 20 bin frank bağış yaptı ve politik alanda çalışmaları yoğunlaştıracaklarını belirtti.Kongreye katılan Unia delegeleri İnşaat işçilerin taktığı koruma kaskını takarak, inşaat işçiler ile dayanışma içinde olduklarını gösterdiler.

Kongreye Diyarbakır’dan davet edilen Eren Karakuş ‚un „Sur“ adlı fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. Yönetim kurulu üyesi Rita Schiavi, Unia’nın Diyarbakır’daki halk tarafından seçilen belediye başkanları Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasını protesto ettiğini ve Diyarbakır halkı ve Türkiye’de demokrasi ve sendikal haklar için mücadele edenleri selamladığını, desteklediğini belirtti.

Seçimler
Kongrenin diğer önemli bir gündemini de seçimler oluşturdu. Unia Yönetim kurulu ve merkez komitesi seçimleri yapıldı. Yönetim kurulu başkanlığına Vania Alleva (migrasyon ve tüm sektörler) ve başkan yardımcılığına Aldo Ferrari (sanayi) ve Martin Tanner (finans) yeniden seçildi. Tekrar seçilen diğer yönetim kurulu üyeleri: Niko Lutz (inşaat sektörü) Corrado Pardini (endüstri) Corinne Scharer (Kadın) ve Veronique Polito (perakende satış).

Emine Sarıaslan, M. Hülya Geniş, Unia sendikası kongre delegeleri

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑