İsviçre

Published on Ocak 9th, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Umuda bir güçlü çağrı: Zürich HDK Kongresini yaptı

Zürich HDK Kongresini dün gerçekleştirdi. Yeni dönem için ileri doğru güçlü bir adım atıldı.

İsviçre’de başarılı yürütülen İDGB güçbirliği çalışmalarının ardından HDK kuruluşu çalışmalarının birlikler konusunda boşluk bırakmadan başlatılamaması, ortak çalışmalarında bir durgunluk ve bekleme dönemine girilmesine sebep olmuştu.

İsviçre’de Türkiyeli göçmen kitlenin büyük bölümü diktatörlüğün karşısında duruş göstermektedir ve bu duruşunu örneğin genel seçimlerde ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklarda HDP’ye yüzde elli civarında oy vererek açıkça ve olarak ortaya koyulmuştu..

Bu güç ve dikattörlüğe karşı direniş sokaktaki kitle hareketliği ile her dönem kendisini göstermektedir, ancak „birliğin“ „muhalefet ortaklığının“ büyütülmesinin bu duruşu ve gücü yükseltileceği bilinmektedir.

Merkezi ve ortak örgütlenmenin eksikliği, bu kitle dinamiğinin İsviçreli demokratik yerli güçlerle, barış güçleri ile daha derin ve yoğun bir dayanışma ve ortaklığı geciktirmekteydi.

HDK İsviçre bu bağlamda büyük bir beklenti yaratmaktaydı.

HDK Bern Kongresinden sonra şimdide Zürich Kongresi, bu beklentiyi olumlu anlamda karşılayacak bir adım oldu.

Yaklaşık 70 kişi, 8 Ocak 2017 saat 14.00’te Kürd Halk kurumunda bir araya geldiler.

İDHF İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu temsilcisinin konuk olarak söz aldığı açılış sonrası bir kadın HDK’lının yer aldığı Divan seçildi. Divanda, HDK Avrupa en yüksek noktadan temsil edildi ve HDK Avrupa girişimi eş sözcüsü Yüksel Koç’ta divanda yer aldı.

Açılışta Yüksel Koç, HDK Avrupa kuruluş sürecini ve Avrupa’daki demokratik barış mucadelesinin güncel durumunu özetleyerek, HDK’nın ortaya çıkardığı yeni yarattığı umut, olanak ve beklentileri dile getirdi.

HDK Zürich Kongresi tek maddeli bir gündeme sahipti: bir hafta sonra yapılacak İsviçre HDK Kongresi ve 4 Şubat 2017’de Belçika’nın ve Avrupa’nın başkenti Brüksel’de yapılan HDK büyük kuruluş kongresi öncesi delegelerini ve kendi meclisini, ayrıca yerel HDK Zürich yönetimini seçmek.

Bu seçimler ise, kongre öncesi durgun havanın tersine beklemedik olumlu bir sonuç doğurdu. İlgi seçim sandığına da yansıdı.

KKP Kürdistan Komünist Partisi, ESU Süryaniler, MLKP taraftarları, DEMKURD temsilcileri, SYKP Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, SKB Sosyalist Kadınlar Birliği, Kürd Kadınlarının temsilcileri ortalama üçer temsilci ile HDK Zürich Meclisinde yer aldılar.

Zürich HDK Meclisinde, 21 örgütlü yapılardan, 10 kişide bağımsız çevrelerden seçilmiş yer aldı.

Bağımsızlar, Kadın ve gençlik kotasındaki eksiklerin tamamlanması için – HDK Avrupa geçici tüzüğüne göre – yer bırakıldı, bu eksiklerin genel kurl/meclis karakerindeki diğer toplantılarda giderilmesi kararlaştırıldı,

Bu kongrede meclise: azınlık temsilcileri olarak Suryanilerin güçlü katılması, Alevi temsiliyetinde güvenilir ve tanınmış isimlerin yer alması olumlu iken, Kürd kadınlarının ve özellikle her çevreden gençlerin ilgisinin zayıf kalması olumsuz bir yön oldu.

DEMKURD Suisse eşsözcüsünün: „eksiklerimizin farkındayız ve hızla gidereceğiz“ şeklindeki konuşması, gelecekte HDK İsviçre yapısının gediklerini hızla dolduracağına dair umut verdi.

HDK Zürich eşsözcülüğüne ise doğrudan seçim ile Leyla Şahin ve Mahsum Mervani seçildiler.

HDK Zürich Kongresi öncelikle 12 Ocakta Cenevre’de yapılacak „Erdoğan karşıtı: Dikatatör İsviçre’ye hoş gelmedin“ eylemine güçlü katılımın önemini değerlendirdi, hazırlıkları görüştü.

HDK dostları ve İsviçre’nin tüm ilerici, demokratik barış güçlerinin, HDK Merkezi İsviçre (Basel, 15 Ocak 2017) kongresine daveti ve katılım isteği dile getirildi.

 

 

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on Tumblr0Email this to someone


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑