Türkiye

Published on Mart 15th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Üç yılda 431 sağlık çalışanı intihar etti!

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle BİMER’e sağlık çalışanları hakkında soru yönelten CHP’li doktor milletvekili Murat Emir’in açıkladığı rakamlar dehşet verici. Fazla iş yükü, kötü koşullar, performans baskısı ve yoğun stres nedeniyle son 3 yılda 431 sağlıkçı intihar etti.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) ülkelerin yıllık ortalama çalışma saatlerine ilişkin verilerine bakıldığında en çok çalışan ülkeler arasında Türkiye hep zirvelerde yer alıyor. Bunun karşılığı ise maaşlara bakıldığında adaletsizliği ortaya koyuyor. İş yükünün en ağır olduğu sektörlerin başında ise sağlık sektörü geliyor. Mecburi hizmet ve çoğu zaman izin kullanılmadan ayda tutulan 15 nöbet ile kesintisiz 36 saat mesai yapılıyor.
BİMER’DEN AÇIKLANAN RAKAMLAR
BİMER’den sağlık çalışanlarının çalışma şartlarına ilişkin gelen rapor korkutucu boyutlarda. Fazla iş yükü, kötü koşullar, performans baskısı ve yoğun stres nedeniyle son 3 yılda 431 sağlıkçının intihar ettiğini söylüyor rapor. Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’in haberine göre, CHP’li doktor milletvekili Murat Emir’in önergesi üzerine açıklandı bu rakamlar. Başbakanlık verilerine göre; yıllara göre intihar eden sağlık çalışanları unvanları ile şöyle sıralanıyor:
2015: 10’u hekim, 71’i hemşire, 99’u diğer personelden oluşan 180 sağlık çalışanı.
2016: 11’i hekim, 56’sı hemşire, 62’si diğer personel olmak üzere 129 sağlık çalışanı.
2017: 3’ü hekim, 53’ü hemşire, 66’sı diğer personelden oluşan 122 sağlık çalışanı. Kaynak: Korsan Gazete


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑