Avrupa

Published on Aralık 26th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Üç kentte Maraş, Roboski ve 19 Aralık anmaları

Avusturya, Fransa ve Almanya’da Maraş, Roboski ve 19 Aralık katliamları için anma etkinlikleri düzenlendi.

Avusturya’nın Tirol eyaletinin başkenti Innsbruck’ta Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve Partizan tarafından Maraş, 19 Aralık ile Roboski anmaları düzenlendi.

Wörgül ve Innsbruck’taki anma etkinliklerinde, Maraş, 19 Aralık Cezaevleri ve Roboski katliamlarını konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Katliamlar üzerine Kürt Siyasetçi İmam Elbistan ve Partizan adına Fethi Erzingan birer konuşma yaptılar. İki konuşmacı da özellikle yeni katliamların olmaması için mücadelenin büyütülmesi gerektiğini söyledi.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde de 19 Aralık, Maraş ve Roboski katliamları için anma etkinlikleri düzenlendi. DKTM’deki etkinliğe, konuşmacı olarak eski HDP Milletvekili Kemal Aktaş katıldı.

Yüzün üzerinde kişinin bulunduğu etkinlikte Aktaş, Maraş’ta Kürt Alevilere yapılan katliamın, Kürt Özgürlük Hareketinin gelişimine karşı yapıldığını, halkın özünden yani onurundan koparılmak istendiğini söyledi.

Aktaş, “Cezaevlerinde yapılan katliam da devrimci hareketlerin sindirilmesi ve teslim alınması için yapılmıştır. Cezaevlerindeki direniş ve bedel Kürt Özgürlük Hareketinin iradesini kıramadığı gibi, tam tersine, Mazlumlar’dan, Kemaller’den ve devrimcilerden oluşan direnme yaratmış, düşmanın zulmünü boşa çıkartmıştır” dedi.

Aktaş, bu düşman politikasını bugün Erdoğan-Bahçelinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve on binlerce tutsak üzerinde yürüttüğüne dikkat çekerek, “90’lı yıllarda Çiller, Güreş ve Mehmet Ağar ekibinin kliğinin yarattığı katliam, insansızlaştırma ve talanı, bugün onların ekibinin değişik bir versiyonuyla yapılmaktadır” dedi.

Roboski’de de Kürt halkına gözdağı verilmek istendiğini söyleyen Aktaş, aynı zihniyetin Efrîn ve Rojava’da sürdüğünü belirtti.

Aktaş, “Ortadoğu’da gelecek Kürt halkı ve özgürlük hareketinindir. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın felsefesi Rojava’da , Şengal özelinde ve Ortadoğu’nun genellinde şimdiden yaşam bulmuştu” diye belirtti.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentindeki Roboski, Maraş, 19 Aralık anmalarında, sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı etkinlikte açılış konuşmasını DKTM Eş Sözcüsü Cano Yıldız yaparken, HDK-A Mannheim Eş Sözcüsü Mehmet Yaman da mesajını iletti.

AGIF, ATIK, ADHK temsilcilerinin da hazır bulunduğu etkinlikte FEDA’dan, Gazeteci-Yazar Şükrü Yıldız, üç katliamın birbirinden farklı olmadığını, devlet eliyle yapıldığını söyledi. Yıldız, Kürt Özgürlük Hareketi etrafında kenetlenerek katliamlara yanıt olunabileceğini dile getirdi. Yıldız, “Kürt Özgürlük Hareketi olmasaydı IŞİD bugün evlerimize kadar girip, Avrupa’da da bizi rahat bırakmayacaktı. Şehitlere ve mücadelemize sahip çıkmak istiyorsak, Aleviler, Sünniler, sosyalistlerin tek adresi, Mazlum Doğanlar, Arin Mirkanlar ve bu yolda can verenlerdir” dedi.

(anf)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑