Kürdistan

Published on Ocak 24th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Türkiye’nin yeni işgal bölgesi Suriye Kürdistanı – Ali Şahin

Türkiye‘nin ABD ve Rusya onaylı „Sınırımız Tehlikede“ maskesi altında Afrin‘e açtığı savaşın arkasındaki nedene bakarsak, yeniden işgal ve savaş ekonomisi karşımıza çıkıyor. Bu yeni işgaller ve sömürgeleştirme, büyük sömürgeci ülkelerin yeni dünya düzeninden başka birşey değildir. 

Ali Şahin

Daha önce Afganistan, Irak, Suriye ve diğer birçok ülkeler de olduğu gibi; yeni sömürgelerin bütün gelişme, üretim koşulları bağımlı hale getirilip ekonomileri çökertilerek bağımlı oldukları ülkelerin yardımlarına muhtaç hale getirilecekler. Bağımlı hale gelen ülkelerde bütün ekonomi ve politika bağımlı oldukları sömürgeciler tarafından dikte edilir. Bu durum sömürge ülkelerin bağımsız yönetimini bağımlı kılar, şantaj, tehdit ve şiddet uygulamalarına maruz bırakılır. Hizmet ticaretine ilişkin genel sözleşmeler yaptırılır. Kabul etmeyenler tamamen denetim altına girene kadar yeniden savaşa sürüklenir, bu durum büyük sömürgeci güçlerin serbest piyasa ekonomilerine bütün ülke kaynakları sunulana kadar sürer.

Bir soytarının eline silah alıp sokağa çıkıp bir başka insanı vurması katilliktir. Sömürgeci bir ülkenin silahlanıp başka bir ülkeye saldırması işgaldir, barbarlıktır, katliamdır. Zira bu sistem sadece ve sadece kar amaçlıdır. Varlığını sürdürebilmesi ve sürekli kılması için, yeni toprak işgalleri gerekli. Bunun için de ölen ve öldüren, ezilen, sömürülen halk gereklidir.

Hedef ve beyanları belli, Kürdistan topraklarını ve yer altı kaynaklarını yeniden bölüşmektir. Emperyalist güçler arasındaki ganimet paylaşımı, Suriye işgalindeki Kürt bölgesidir. Yeniden bölüşülen Kürdistan toprakları ve doğal kaynaklarının bir bölümü eski işgalcileri denetlemek için yeniden pay olarak veriliyor.

Fazlaca sebep vardır Kürdistan‘ı işgal etmek için, kendi toprakları üzerinde bağımsız yaşamak isteyen Kürt halkı, Türk, İran, Suriye, Irak devletleri için tehlikedir, lakin ezen ezileni kaybetme korkusuyla yaşar. Erdoğan „sınırımız tehlike altındadır“ diyor. ABD ve İngiltere dışişleri bakanları, “Türkiye’nin kendi vatandaşlarını terör unsurlarından koruma konusundaki meşru hakkını tamamen tanıyor ve takdirle karşılıyoruz”, dediler.

İşgal ve katliamlarla sermaye yayılmacılığı ve birikimi tetikleniyor.

Yeni sömürü sisteminin ekonomik yapılanması, ekonomi savaşlarından, savaş ekonomisine dönüşmüştür.

Türk Savunma Sanayindeki yerli firma sayısı 200’ü geçmiştir ve bu firmaların yıllık cirosu da, 4-5 milyar dolar civarındadır.

Savaş Sanayi’nin büyüklerinden Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), 250 çeşit askeri ürünle TSK’nın silah ve mühimmat ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor ve yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapıyor. Pazar payı büyük diğer iki büyük savaş sanayisi ASELSAN ve TUSAŞ’tır. MSB Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın yayınladığı raporda da, görülmektedir.  Türkiye, savunma sanayi ürünleri üretimindeki 2,317 milyar dolar‘lık büyüklüğü ile Dünya’daki toplam ürün üretiminde (347 milyar dolar)  %0,8’lik bir paya sahiptir. Türkiye’nin savunma sanayi ürünleri üretimi 2005 yılından buyana düzenli büyümektedir.

Bu oran Emperyalist sömürgeci ülkelerde cok daha fazla büyüktür.  2016’da en fazla askeri harcama yapan ülkeler listesine bakmak durumu görmeye yeterlidir;

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre 2016’da en fazla askeri harcama yapan ülkeler (24 Nisan 2017 DW):

1.) ABD – 611 milyar dolar

2.) Çin – 215 milyar dolar

3.) Rusya – 69.2 milyar dolar

4.) Suudi Arabistan – 63.7 milyar dolar

5.) Hindistan – 55.9 milyar dolar

6.) Fransa – 55.7 milyar dolar

7.) İngiltere – 48.3 milyar dolar

8.) Japonya – 46.1 milyar dolar

9.) Almanya – 41.1 milyar dolar

10.) Güney Kore – 36.8 milyar dolar

11.) İtalya – 27.9 milyar dolar

12.) Avustralya – 24.6 milyar dolar

13.) Brazilya – 23.7 milyar dolar

14.) Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) – 22.8 milyar dolar

15.) İsrail – 18 milyar dolar

16.) Kanada – 15,031 milyar dolar.  14,104 – milyar dolar ile İspanya gelir

17.) Türkiye – 14.9 milyar dolar

„Merkezi bütçede bu yıl (2017) 64 milyar 306 milyon 50 bin TL doğrudan güvenlik ve savunmadan sorumlu olan kurumlara ayrıldı. Bu rakam 2016 yılında 58 milyar civarındayken, bu yıl yaklaşık olarak 6 milyar TL’lik bir yükselmenin artması da dikkat çeken bir ayrıntı.  Bu kurumlar arasından 28 milyar 702 milyon 119 bin TL’lik bir bütçe ile en fazla savunma bütçesi Milli Savunma Bakanlığı’na ayrıldı. Savunma Bakanlığı‘nı 23 milyar 537 milyon 811 bin TL ile Emniyet Genel Müdürlüğü takip etti.

GÜVENLİĞE 64 MİLYAR

 

Doğrudan güvenlik ve savunma ile alakalı olarak bütçeden pay alan diğer kurumların 2017 yılı için merkezi bütçeden alacakları pay ise şöyle:

  • Milli İstihbarat Teşkilatı: 1 milyar 995 milyon 692 bin TL

  • Milli Güvenlik Kurulu Sekreterliği: 28 milyon 71 bin TL

  • Jandarma Genel Komutanlığı: 9 milyar 374 milyon 739 bin TL

  • Sahil Güvenlik Komutanlığı: 649 milyon 761 bin TL

  • Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı: 17 milyon 857 bin TL“

(15 Kasim 2016 Evrensel)

Enişte firmasına sağlanan olanaklar içinde savaş çıkarmak da var;

“Ailece yaptılar”
„Tayyip Erdoğan 2014 yılında seçim mitinginde Özdemir Bayraktar için:

-Ankara savunma sanayinin merkezi oldu. Uzay ve uydu sanayinin başkenti oldu. Bakın önceki gün İstanbul’da bir kardeşimiz, Edirne Keşan’da Türkiye’de üretilen bir insansız hava aracıyla 24 saat 34 dakika havada kalarak bir rekor kırdı. Adı Bayraktar. Türkiye’de üretiliyor. Kendi mühendislerimiz, teknisyenlerimiz üretiyor. Baba, evlatlar hep beraber, ailece bunu yaptılar.

Dünürün Pazarlamacısı
Tayyip Erdoğan, Mayıs 2015’te müstakbel dünürünün ürettiği İHA’lar için; “Ben bu konuda pazarlamacılık yapacağım. Çünkü pazarı oluşturacağız ki onlar teşvik olsun” demişti.‘‘   ( 7 Mart 2016 Gazeteport)

Dünüre ödenen

„CHP’li Erdem, “Bayraktar’ların devlete maliyeti ne kadar?” konulu soru önergesine Bakan Işık’ın verdiği cevaplar şöyle: “Baykar Makine’nın ürettiği İnsansız Hava Araçları (İHA) Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmaktadır.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na (SSM) yapılan teslim ve hizmetler, Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 13/f maddesi kapsamında gümrük vergisinden muaftır. SSM sözleşmelerinde yer alan vergi muafiyetleri tüm firmalara sağlandığı gibi Baykar Makine’ya sağlanmaktadır… 16 Ağsutos 2016 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Taktik İHA Tedarik projesi kapsamında söz konusu bedelin ödenmesini içermektedir… (36 milyon 77 in dolar)“ (15.12.2016 BirGün)

Bilal Erdoğan, Afrin işgalinin ikinci gününde İnsansız Hava Araçları (İHA) Kumanda merkezine gidip daha kaç tane satacaklarının, ne kadar kazanacaklarını, kaç insan öldüreceklerinin hesabını yaptı. Kamuoyuna da, utanmadan, “Teknik ekibimizle birlikte TSK’mize destek olmak maksadıyla sahadayız.” dedi. (21 Ocak 2018 – T24)

Aynı coğrafyada bin yıldır beraber yaşayan, beraber üreten, beraber eğlenen halkların çoğunluğunu, sermaye kendisi için yarattığı üst kimlik zorbalığı ile halkları ve emekçi sınıfı çatıştırıp öldürterek kendisine yatırım alanları açıyor.

Bu gün işgalci, barbarlığını Afrin´de gösteriyor. Suriye işgali altındaki Kürdistan toprağını Türk devleti diğer büyük işgalci güçlerin denetiminde işgal ediyor.

Bu savaşın, bir tarafında bütün sömürgeci ve işgalci güçler, diğer tarafında 10 bin yıldır ekip biçtiği topraklarını korumaya çalısan fakir Kürt halkı var.

Kürtler işgal altındaki topraklarını kurtarmak ve korumak zorundadırlar. Haklılar, kazanacaklar. Kürtlere karşı savaşanlar, işgalci soygunculardır. Afrin’i işgal edip Kürt halkını öldürenler, ne „şehit“ olacaklar ne de „kahraman“ . Ancak ve ancak katil olacaklar. Zalimin gösterdiği güç, güçsüzlüğünü kamufle halidir.

Türkiye‘de, Suriye‘de, Irak‘ta, İran‘da ve Kürdistan‘da ezilen ve sömürülen bütün halklar ayağa kalkıp birleşerek savaşı durdurmak zorundalar. Zira ölenler ve öldürenler kendileri ve çocuklarıdır.

ÖLDÜRTENLERE KARSI DURMAK ZORUNDAYIZ…

Savaşı yürüten RTE ve Tayfası Savaş Suçlusu olarak yargılanmalıdırlar.

23 Ocak 2018

Ali Şahin

 

 

 

 

 

 

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑