Türkiye

Published on Ağustos 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Türkiyelilere Kapıkule’den girişte de çıkışta da işkence

Türkiye’de izinlerini kullanan Türkiyelilerin, Avrupa’da yaşadıkları ülkelere dönüşleri başladı. Aynı zamanda girişler de devam ediyor. Vatandaş ülkeye girerken de çıkarken de büyük işkence çekiyor.

AF (Edirne)
Yurtta izinlerini kullanan Türklerin, Avrupa’da yaşadıkları ülkelere dönüşleri devam ediyor.
Yıllık izinlerini kullanmak üzere haziran sonundan itibaren Türkiye’ye gelenlerin izinleri bitti.
Dönüş için yola koyulan Avrupalı Türkiyeliler özellikle Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunlukla karşılaşıyor.
Bazı yerlerde beşerli halde araç sıraları oluşturan binlerce gurbetçinin sınır kapısındaki bekleyişi, saatlerce sürüyor.

Günah keçisi de hazır
Yalanı da hazır Tük yekkililerin: “Bulgaristan’ın ülkesine giren araçları araması nedeniyle geçişlerin uzun sürüyor”. “Peki, Türkiye’ye girişlerdeki çilenin de mi sorumlusu Bulgaristan?” diye sormaktan da geri kalmıyor, Türkiye’nin “gurbetçileri”.
Sınır kapısı saha içi ve saha dışında, özellikle hafta sonları bini aşkın araç çıkış için bekliyor.
Çoğunluğu Belçika, Almanya, Hollanda, Fransa gibi ülkelere giden Türkiyeliler, gelişte yaşadıkları sevincin yerini giderken hüzne bıraktığını, zamanın sevdikleri yanında çok çabuk geçtiğini ifade etti. “Bir de bu işkence olmasa” sitemini de ekleyen Türkiyeliler “Bulgarı, Sırbı, Avusturyalısı zaten eziyor, bir de insanın kendi memleketinde gördüğü bu eziyet çok acı” yorumlarında bulunuyorlar.
Uzak ve çileli yolu sevdikleri için katettiklerini ifade eden vatandaşlar, yaşadıkları ülkelere gittiklerinde izne gelmek için gün saymaya başladıklarını kaydetti.

Kapıkule’deki trafik arttı
Bu arada geçen yıla göre temmuz ayındaki Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki giriş ve çıkış trafiğinde artış yaşandı.
Ticaret Bakanlığı verilerine göre geçen yıl, 22 bin 093 aracın girdiği Kapıkule’den bu yıl 24 bin 399 bin araç giriş yaptı. 2017 yılı Temmuz ayı ile kıyasla bu yıl ise temmuz ayında araç çıkışında yüzde 19 artış yaşandı.
Araç sayısındaki artışla birlikte, işkence de artıyor. Zaten, daha adlandırıken, yani “gurbetçi” denerek, vatandaş ayrımcılığa uğruyor. Yani, muamele de ona göre…

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑