Belçika

Published on Ekim 5th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Türkiye’de evi olan aile, sosyal konuttan atılıyor

Yapılan araştırmada Türkiye’de evi olduğu ortaya çıkan Türkiyeli aile, sosyal konuttan atılıyor.

Antverpen Sosyal Yardım Kurumu, Türkiye’de ev sahibi olduğu ortaya çıkan bir ailenin sosyal konut anlaşmasının kurum tarafından tek taraflı olarak sona erdirildiğini duyurdu. Ayrıca 7 yıldır sosyal konutta yaşayan Türkiyeli ailenin bu süre zarfında sosyal kira indiriminden de yararlandığı kaydedilirken, aileden 48 bin Euroluk kira farkını da geri ödemesi istendi.

2000 yılından bu yana Antverpen’de sosyal konutlarda kalan ailenin 7 yıl önce Türkiye’de arsalı bir ev satın aldığı ispatlandı. Belçika’da sosyal konutlarda kalabilmek için ön koşul olarak ev sahibi olunmaması gerekiyor. Kira sözleşmesi sosyal konut idaresi tarafından tek taraflı olarak sona erdirilen aile yeni bir sosyal konut kiralayamayacak.

48 Bin Euro’yu İade Etmeleri İstendi
Anvers Sosyal Yardım Kurumu Başkanı N-VA’lı Fons Duchateau VRT’ye yaptığı açıklamada “48 bin Euroyu tamamen geri alacağız. Dayanışmayı kötüye kullananlar sonuçlarına katlanmak zorunda” dedi. Fons Duchateau Faslılar, Türkiyeliler, Polonyalılar, İspanyollar, Hollandalılar ve Surinamlılar’ın mercek altına yatırıldığını söyledi ve “Belçika’da ya da yurt dışında nerede olursa olsun, mal varlığı bizim için mal varlığıdır” şeklinde konuştu.

Benzer 26 Bin Dosya İnceleniyor
Benzeri 26 bin dosyanın incelemesinin devam ettiği ve diğer hükümetler ile birlikte yapısal bir çözüm arandığı öğrenildi. 26 dosyanın 23’ünde yardım alan kişilerin yurt dışında mal varlığı olduğu belirtiliyor. Duchateau “bir Faslının Fas’ta 14 evinin diğerinin ise 4 evinin ortaya çıktığını” belirtti. Duchateau “sorunu Flaman Bölgesi ve federal düzeyde yasal altyapısını hazırlayarak çözmek gerektiğini” ifade etti. Kaynak: sonhaber


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑