Genel

Published on Şubat 9th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Türkiye ile İsviçre arasında 30 yıllık bir köprü: KUTÜSCH

Türkiye’den İsviçre’ye gelen göçmenlerle dayanışmak için 1988 yılında kurulan Kütüsch kuruluşunun 30. Yılında bir fotoğraf sergisi açtı. Derneğin 30 yıllık çalışmalarının özetlendiği fotoğraf sergisinin açılış kokteyline siyasetçiler, Kutüsch üyeleri ve İsviçreliler katıldı.

Sergide kadın eylemlerinden ırkçılık karşıtı gösterilere, panellerden halk oyunları gibi kültürel faaliyetlere kadar çeşitli etkinliklerden 50 civarında fotoğraf yer aldı.

Sergi açılışında bir konuşma yapan İsviçre Ulusal Parlamento Milletvekili ve Yeşiller Partisi Başkanı Regula Rytz, böyle bir gecede yer almaktan dolayı onur duyduğunu Kutüsch aracılığıyla Türkiye’de yaşananları daha iyi anladıklarını söyledi.

İsviçre’de göçmenlerin daha iyi yaşam koşullarına kavuşabiĺmeleri için daha fazla şey yapmak gerektiğini söyleyen Rytz, bunun için Kutüsch’ün misyonuna dikkat çekti. Rytz, “Dünyada diktatörler dönemini yaşıyoruz. Trump, Putin ve Erdoğan gibi diktatörler var. Maalesef bugün 30 yıl önceki süreci yaşıyoruz. Türkiye’den gelenler açısından baktığımızda 30 yıl öncesi gibi. Aynı ağır şartlardan uzaklaşmak isteyenler geliyor İsviçre’ye. İnsanlar buraya geldiklerinde de hemen uyum sağlayamıyorlar. Göçmenlerin burada daha iyi yaşam koşullarına kavuşabilmeleri için daha çok çalışmalıyız” diye konuştu.

Kütüsch yönetim kurulu adına bir konuşma yapan Hürü Tat da derneğin kuruluşu ve çalışmalarını anlattı. Tat, Kutüsch’ün ilk kuruluşunu İsviçreliler ile birlikte yaptıklarını ve bugün de bu dayanışmayı güçlendirmek istediklerini söyledi.

Özellikle siyasi sebeplerle İsviçre’ye gelenlerin yoğunluğunu oluşturduğu dernek, 30 yıldır İsviçreliler ile bir köprü görevi görüyor. Kültürel ve siyasi çalışmalarla hem Türkiye’nin hem de İsviçre’nin gündemine müdahil olmaya çalışıyor.

Kutüsch’ün 30. Yıl Kutlamaları çerçevesinde 17 Şubat’ta Bern Belediye Başkanı Alec von Graffenried’in katılımıyla dernek binasında bir resepsiyon ve 18 Şubat’ta da Serenat Ezgican ve Çağdaş’ın ezgileriyle katılacağı bir şölen yapılacak.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑