Türkiye

Published on Nisan 19th, 2017 | by Avrupa Forum 3

0

Türkiye “Evet”i kabul etmiyor!

16 Nisan referandumunda YSK’nın açıkladığı sonuçlar protesto ediliyor. En az 14 kentte yapılan eylemlerle mühürsüz oyların da geçerli sayılması yönündeki YSK kararı da protesto ediliyor.

İstanbul’un Fatih, Beşiktaş, Bakırköy, Avcılar, Alibeyköy, Küçükçekmece, Güngören, Kartal, Esenyurt, Maltepe “Evet Gasptır, Diktatöre Hayır”, “Hayır bitmedi daha yeni başlıyor”, “Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet”, “Hayır biz kazandık”, “Oy hırsızlığına, sahtekarlığa hayır” gibi pankartlarla çok sayıda yürüyüş gerçekleşti.

Alibeyköy’de referandum sonuçlarını protesto etmek için toplanmaya çalışan gruba polis saldırdı. Edinilen bilgilere göre, saldırıda polis silah kullanarak gruba ateş açtı. Kullanılan biber gazı fişeklerinden de yaralıların olduğu belirtildi.

ODTÜ öğrencileri referandumdaki şaibelere karşı yürüyüş yaptı. Kampüs içerisinde bulunan 5. Yurt önünde toplanan öğrenciler, ” Diktatöre teslim olmayacağız” sloganlarıyla 100. Yıl mahallesine yürüdü.

Ayrıca Dikmen, Keçiören ve Kuğulu Park’ta da YSK nın kararına karşı bir araya gelen halk, irili ufaklı protesto eylemleri yapıldı.

Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkentte halk referandumun oy sayım işleyişi  ve sonucuna karşı eylem gerçekleştirdi. Batıkent halkı tarafından mahalle mahalle örgütlenen kitle Batıkent metro çıkışında buluştu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı eyleme gezi parkı sürecinden kalan tencere tava eylemi eşlik etti. Batıkent halkı adına yapılan açıklamada: ‘Bu seçim ve YSK başlı başına taraflı ve güvenilmezdir. Seçim devam ederken verilen mühürsüz pusulaların kabulu kararı sadece etiğe değil tam anlamıyla anayasaya aykırıdır. Biz batıkentliler olarak nasıl kampanya sürecinde kapı kapı dolaşıp hayırı örgütlediysek. Bu andan itibaren de yine her kapıyı çalıp bu seçimin geçersiz olduğunu, biz yüzde ellinin yok sayılmaya çalışıldığını ve mücadelenin artarak devam edeceğini örgütleyeceğiz’ denildi.

Yürüyüşlerde “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı, YSK ıslıklar ve alkışlarla protesto edildi.

İzmir’de çeşitli semtlerde toplanan yüzlerce eylemci de “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atarak referandumun iptal edilmesini talep etti.

Antep Valiliği es kentte açık alanlarda yürütülen basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtma, imza kampanyası gibi tüm toplumsal ve siyasal faaliyetleri bir ay boyunca yasakladı.

Kararın gerekçesi olarak “muhtemel küçük çaplı asayiş olayları ve protestoların, yükselen siyasi tansiyonun etkisiyle büyük toplumsal olaylara dönüştürülebileceği” ve Halkların Birleşik Devrim Hareketi’nin “toplumsal barışı bozmaya yönelik kaos, şiddet ve çatışma ortamının olması amacıyla protestolar düzenlemesi” gösterildi.

Yasağa rağmen bir basın açıklaması yapmak için toplanan protestoculara da polis saldırdı.

Eskişehir’de de tencere ve tavalarla sokağa çıkan protestocular “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Yenibağlar Mahallesi’nde bir parkta bir araya gelen öğrenciler şaibeli referandum sonuçlarını protesto ederek tencere ve tava ile ses çıkarma eylemi yaptı. Öğrenciler “Direne direne kazanacağız”, “Susma haykır başkanlığa hayır” sloganları attı. Polis yürümelerine izin vermedi. Polis gençelere saldırarak gözaltılar yaptı. Bunun üzerine öğrenciler ara sokaklara dağılarak slogan atmaya devam etti. Mahalle halkı camlardan tencere tava çalarak öğrencilere destek verdi.

Konya’da “Hayır biz kazandık” pankartıyla bir araya gelen eylemciler YSK’yı “referandumdaki hile ve usulsüzlükler” konusunda bir adım atmaya çağırdı.

Ankara’da Kuğulu Park’ta toplanan protestocular “Parti devletine hayır, seçilmiş krallığa hayır” sloganları attı. Kılızay’da toplanan bazı eylemciler de referandumun iptali talebinde bulundu. YSK önüne gelen çok sayıda vatandaş, Kurul’a itiraz dilekçesi bıraktı.

Tekirdağ, Muğla, Aydın, Mersin, Kocaeli, Adana, Çanakkale ve Adana illerinde de çeşitli protestolar gerçekleştirildi.

Adana’daki protestonun ardından bazı protestocuların gözaltına alındığı belirtildi.

Yürüyüşlerde her akşam saat 20:00’da buluşma çağrısı yapıldı.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑