Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank, ‘Türkiye, bizimle dalga mı geçiyorsun’ başlıklı notunda büyüme rakamının inandırıcı olmadığını yazdı.

EKONOMİ – Almanya’nın ikinci büyük bankası Commerzbank, bugün yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin son büyüme verilerinin son derece tartışmalı olduğunu belirterek, verilerle ilgili “siyaseten yönlendirilmiş olduğu muhtemel” ifadesini kullandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye ekonomisi, hükümetin teşvik ve desteklerinin devam eden etkisiyle ikinci çeyrekte yüzde 5.1 büyüdü. Büyüme beklentisi ise Türkiye’de büyümenin yüzde 5,3 olacağı yönündeydi.TURİZM GELİRİ ARTIŞI ŞAİBELİ

Financial Times’ta yer alan habere göre, Commerzbank gelişmekte olan piyasalar analisti Lutz Karpowitz imzalı ve “Türkiye, bizimle dalga mı geçiyorsun” başlıklı notta, “Geçen yıl Türkiye ekonomisi bir dizi terör saldırısı ve darbe girişimine maruz kaldı. Bu durum, turizmin ve yabancı yatırımların çökmesine neden oldu. Ancak, resmi rakamlara göre bu yıl turizm sektörü tekrar düzeldi. Türk Lirası’ndaki zayıflıkla Rusya ile ilişkilerin gelişmesine neden oldu” dendi.

Ancak bu tespitin ardından Karpowitz, Türkiye’nin turizmde en büyük geliri yüzde 15 gibi bir oranla Almanya’dan sağladığını, iki ülke arasındaki gerginliğin artmasıyla Almanya’dan gelen turistin azaldığını dolayısıyla turizm gelirlerinin artıyor olmasının şaibeli olduğunu ifade etti.

SİYASİ HUZURSUZLUK YATIRIMI ETKİLER

Son rakamların yüzde 6 ile sabit yatırımlarda güçlü bir toparlanma yaşandığını gösterdiği belirtilen Commerzbank notunda, “Ancak, Türkiye’deki siyasi huzursuzluğun ‘yatırım kararları için bir zehir’ olduğu nitelemesi yapılarak, uluslararası verilerin farklı bir yöne işaret ettiği belirtildi. IMF verilerine göre, yılın ilk yarısında yabancı yatırımın yüzde 8 düştüğü, bunun da “Türkiye’deki yatırım patlamasına inanan herkesin, Türkiyeli yatırımcıların uluslararası meslektaşları ile tamamen farklı çizgide faaliyet gösterdiği” anlamına geldiği belirtildi.