Türkiye

Published on Mayıs 26th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Turgut Öker’in Milletvekilliği adaylığına YSK`dan red!

Avrupa Alevi Birlikleri KOnfederasyonu yazılı br açıklama yaparak, Onursal Başkanları Turgut Öker’in adaylığının reddedildiğini duyurdu.  İşte AABK’dan yapılan ilk açıklama;

Turgut Öker’in Milletvekilliği adaylığına YSK`dan red!

Onursal başkanımız Sayın Turgut Öker birey aday değildir, Avrupanın 14 ülkesinde bulunan 300 Cem evi ve AKM’nin üst kurumu olan Avrupa Alevi Birikleri Konfederasyonu-AABK’nın bir diğer anlamıyla Avrupa-Alevilerin adayıdır.

AABK – Onursal başkanımız Sayın Turgut Öker’in, 24 Haziran’da düzenlenecek olan 27. dönem parlamento seçimlerindeki milletvekkilliği adaylığı, iki yıl önce Maraş Katliamı anmasında yaptığı bir konuşmadan dolayı “Cumhurbaşkanına Hakaret” gerekçesiyle açılan dava gerekçe gösterilerek YSK tarafından reddedilmiştir.

Onursal başkanımız Sayın Turgut Öker birey olarak değil, Avrupanın 14 ülkesinde bulunan 300 Cem evi ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonun oybirliği onayıyla almış olduğu karar doğrultusunda HDP tarafından Milletvekili adayı gösterilmiştir.

YSK almış olduğu bu karar ile, biz Alevileri yok saymaktadır.

Aşikar olan kendini tekrar göstermiştir, Seçim beyannamesinde Cem evlerinin statüsünü pervasızca dile getiren yezit zihniyeti, Alevi harekerinin önemli hak savunucularından sayın Turgut Ökere karşı tutunduğu tavır, muaviyeden, yavuza, hızırpaşadan nihayetinde Tayyip Erdoğana kadar uzanan hak gaspları ve katliamların sonucu olarak elbette bizleri şaşırtmamıştır!

Yalnız unuttukları birşey var, bu onurlu mücadelede ne kadar çok yezit ve benzeri varsa karşısında duracak milyonlarca Pir Sultanlar, Seyit Rızalar ve Yol ehli canlarımız var.

Turgut Ökere karşı geliştirilen bu tavrı kabul etmiyor ve kınıyoruz. Hak mücadelemiz bugün başlamadı bugünde bitmeyecek.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑