Suriye

Published on Temmuz 28th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Tülay Hatimoğulları: Sveyda’daki katliamın sorumlusu, IŞİD’le birlikte arkasındaki güçlerdir

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Suriye’nin güneyindeki Sveyda kentinde IŞİD tarafından düzenlenen ve 221 kişinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin bir açıklama yayınladı. Katliamın emperyalist güçlerin Ortadoğu’daki yıkımına bir örnek daha olduğunu belirten Hatimoğulları, “Suriye ve Ortadoğu Halkları yalnız değildir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Suriye’nin güneyinde yer alan Sveyda kentinde IŞİD tarafından dört farklı noktada düzenlenen eş zamanlı saldırılarda 221 kişinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin bir açıklama yaptı.

Erbil Valiliği’ne düzenlenen saldırının ardından Suriye rejiminin elindeki Sveyda’da düzenlenen katliamın tesadüf olmadığını, IŞİD eliyle gerçekleştirilen katliamın emperyalist güçlerin Ortadoğu’daki yıkımının bir örneği olduğunu vurgulayan Hatimoğulları, “Başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin Ortadoğu üzerindeki politikalarını hayata geçirmek için aparatı olarak kullandığı IŞİD, bir kez daha bölgeyi kana boğdu” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin IŞİD’i başta Rakka olmak üzere Suriye’deki kentlerde yok olmanın eşiğine getirdiğini belirten Hatimoğulları, Türkiye’nin ÖSO’cu çetelerle birlikte Azez-Cerablus hattını ve Afrin’i ele geçirmesi sonrasında IŞİD’le mücadelenin zayıfladığını belirtti. Rusya’nın aktif, ABD’nin pasif izninin Türkiye’nin Afrin operasyonuna olanak tanıdığını belirten Hatimoğulları, “Dolayısıyla IŞİD’in bu son vahşi saldırılarından adı geçen ülkeler de sorumludur” ifadelerini kullandı.

“Katliam, savaş, işkence, kitlesel göçler, doğa yıkımı Ortadoğu’nun kaderi değildir”

Ortadoğu halklarının eşitlik, özyönetim, demokrasi ve laiklik temelinde kardeşçe ve özgürce yan yana yaşabileceklerini Kuzey Suriye’de gösterdiğinin altını çizen Hatimoğulları, “Suriye halkları başlarındaki emperyalistleri, sömürücüleri ve çetelerini ülkelerinden def edip diyalog ve demokratik siyaset yoluyla barışı tesis edecektir” dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Suriye’nin güneyindeki Sveyda kenti ve çevresinde IŞİD’in dün düzenlediği eş zamanlı saldırılarda 127 sivil ve 94 rejim yanlısı savaşçı hayatını kaybetti ve 200’den fazla kişi de yaralandı.

IŞİD, Sveyda’nın dört farklı yerinde intihar saldırısı düzenlerken, aynı zamanda eşgüdümlü olarak şehrin kuzeydoğusundaki köy ve kasabalara baskın düzenleyip çok sayıda insanı evlerinde öldürdü.

Irak IŞİD’e karşı zafer ilan etmesinden aylar sonra, bu eli kanlı örgütün geçtiğimiz Pazar günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin merkezi Erbil’deki valiliğe baskın düzenleyip bir kişiyi öldürmesi ve ardından Suriye rejiminin elinde olan Sveyda’da gerçekleştirdiği dünkü saldırılar, kuşkusuz tesadüf değildir.

Çoğunlukla Dürzilerin yaşadığı Sveyda’da IŞİD eliyle gerçekleştirilen cani saldırılar, emperyalist güçlerin Ortadoğu’yu kendi çıkarları için kan, gözyaşı ve yıkıma maruz bırakmasının maalesef bir başka örneği olarak tarihe geçti. Başta ABD olmak üzere emperyalist güçlerin Ortadoğu üzerindeki politikalarını hayata geçirmek için aparatı olarak kullandığı IŞİD, bir kez daha bölgeyi kana boğdu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Kuzey ve Kuzeydoğu Suriye’den IŞİD’i süpürmüş ve başta Rakka olmak üzere elindeki tüm şehirleri ele geçirmişti. Bu yenilgiden dolayı IŞİD Suriye’de yok olmanın eşiğine gelmişti. Ancak Türkiye’nin, ÖSO’cu çetelerle birlikte önce Azez-Cerablus hattındaki topraklara, sonra da yerel halkın yönetimi altındaki Afrin’e saldırıp ele geçirmesi, IŞİD’e karşı mücadeleyi zayıflattı. Rusya’nın aktif, ABD’nin pasif izniyle gerçekleşen Türkiye’nin Afrin operasyonu, IŞİD’in toparlanmasına ve güç kazanmasına olanak sağladı. Dolayısıyla IŞİD’in bu son vahşi saldırılarından adı geçen ülkeler de sorumludur.

Keza, ünlü gazeteci Robert Fisk’in kanıtlarıyla ortaya koyduğu gibi IŞİD, El Kaide gibi örgütlerin elindeki silahların önemli bir bölümü ABD menşeilidir ve büyük olasılıkla Türkiye üzerinden gelmiştir. Bu da katliamın sorumlularının sadece bu katiller sürüsü olmadığını ortaya koyuyor.

Katliam, savaş, işkence, kitlesel göçler, doğa yıkımı Ortadoğu’nun kaderi değildir. Ortadoğu halkları, eşitlik, öz-yönetim, demokrasi ve laiklik temelinde kardeşçe ve özgürce yan yana yaşayabileceklerini Kuzey Suriye’de göstermiştir. Suriye halkları başlarındaki emperyalistleri, sömürücüleri ve çetelerini ülkelerinden def edip diyalog ve demokratik siyaset yoluyla barışı tesis edecektir.

IŞİD’in Sveyda’da gerçekleştirdiği katliamı ve IŞİD’i çeşitli biçimlerde destekleyen dış güçleri en şiddetli biçimde kınıyoruz. Sveyda’ya, tüm Suriye halklarına başsağlığı diliyor, tüm Ortadoğu halklarına yalnız olmadıklarını hatırlatarak her düzlemde barışa sahip çıkacağımızı duyuruyoruz. Halklarımızı ülkemizde ve bölgemizde barışa sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Suriye ve Ortadoğu Halkları yalnız değildir.”

Siyasî Haber

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑