ABD

Published on Aralık 26th, 2017 | by Avrupa Forum 7

0

Trump’tan ilk yaptırım

ABD, 2018-2019’da BM’ye bütçesini 250 milyon dolar azalttığını duyurdu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD’ye karşı onaylanan Kudüs meselesinden dolayı faturayı Birleşmiş Milletler’e çıktı.
Kudüs hakkında ABD Başkanı Donald Trump’ın “İsrail’in başkenti olarak tanıyoruz, büyükelçiliğimizi oraya taşıyacağız” açıklamasının ardından geçen hafta yapılan oylama öncesinde ABD adeta bütün dünyayı tehdit etmişti.

Başta Trump ve ABD’nin Daimi BM Temsilcisi Nikki Haley, “BM’ye cömert katkılarda bulunuyoruz ama karşılığı böyle olmamalı. Gerekirse fonu keseriz” açıklamasını yapmıştı.
Oylama öncesinde Trump, “Bizden milyonlarca ve hatta milyarlarca dolar alıyorlar ve bize karşı oy veriyorlar. Bu oylamayı izleyeceğiz. Bırakın bize karşı oy versinler, tasarruf ederiz, umrumuzda değil” ifadesini kullanmıştı.
BM Genel Kurulu’nda ABD ve İsrail’e büyük bir darbe olan oylama sonrasında bugün Haley, BM’ye yapılacak 2018-2019 bütçesinde kesintiye gidileceğini duyurdu. Haley, “Biz artık ABD halkının cömertliğini sömürmelerine izin vermeyeceğiz. 2018-2019 bütçesi 250 milyon dolar azaldı” ifadesini kullandı. Kaynak: vehaber.net

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑