Ortadoğu

Published on Aralık 6th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

Trump: Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyoruz

Donald Trump, barış sürecini tehdit eden ve uluslararası anlaşmalara aykırı bir hamleyle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdı ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıkladı.Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması, Trump’ın seçim kampanyasındaki önde gelen vaatlerden biriydi.

Donald Trump yaptığı açıklamada, bu adımı “gecikmiş bir karar” olarak nitelendirdi ve “Sorunlarımızı başarısız olmuş stratejileri yineleyerek aşamayız” dedi.

“Kudüs sadece üç büyük dinin kalbi değildir” ifadelerini kullanan Trump’ın açıklamasından satır başları:

“Ben, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmenin zamanının geldiği konusunda kararlıyım.

Bu, gerçekliğin kabul edilmesinden başka bir şey değil. Bu, daha önceden yapılmalıydı.

Dışişleri Bakanlığı’na, ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma konusunda hazırlık yapması talimatını veriyorum.

Bu karar, nihai barışa olan bağlılığımızın ihlal edilmesi anlamına gelmiyor.”

Destek veren ülke yok

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma planına dünyadan tepki yağdı.

Başta İslam dünyası olmak üzere birçok uluslararası kuruluş ve ülke bu girişime karşı çıkarak, Trump’a bu yönde alınacak bir kararın Filistin ve bölgeyi büyük bir şiddet sarmalına sokacağı uyarısında bulundu.

Müslümanlar, Hristiyanlar ile Yahudiler tarafından kutsal sayılan Kudüs’le ilgili Trump’ın  planına karşı çıkan uluslararası kuruluşlar arasında İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Arap Birliği ve Avrupa Birliği (AB) de bulunuyor.

Erdoğan: Kudüs kırmızı çizgidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs’ün Müslümanların ‘kırmızı çizgisi’ olduğunu belirterek, “İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Böyle bir adım atamazsınız” demişti.

Dünyadan tepkiler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD’nin tek taraflı olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ihtimalinin endişe verici olduğunu dile getirmiş,  Fas Kralı 6. Muhammed, Trump’a bir mesaj göndererek Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacakları yönündeki iddialardan duyduğu endişeyi bildirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de ABD’nin Kudüs’ü başkent kabul etmesi kararını kabul etmediklerini dile getirmiş, Ürdün Kralı Abdullah, böyle bir kararın Ortadoğu’nun güvenliği ve istikrarı üzerinde tehlikeli yansımaları olacağına dikkat çekmişti.

(SiyasiHaber)

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑