Kültür Sanat

Published on Kasım 30th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Toroslardan Almanya’ya uzanan bir çalışma

Değişik ülkelerden grupların programda yer aldığı 14. Avrupa Tiyatro Festivaline katılmak üzere Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu da Stuttgart’taydı.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Kültürel ve sanatsal çalışmalar toplumun bütün kesimlerini kucakladıkça ortaya çok doğal ve çok güzel çalışmalar çıkmaktadır. İşte bunlardan basit bir örnek 2001’de Ümmiye Koçak’ın kurduğu Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu çalışmasıdır denilebilinir.

Değişik ülkelerden grupların programda yer aldığı 14.Avrupa tiyatro festivaline katılmak üzere Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu Stuttgart’ta geldiler. Oyun daha başlamadan önce büyük bir heyecan içinde olan topluluğun iki elamanına vize verilmediği için gelemedikleri açıklandı.

10 çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olan amatör tiyatro yönetmeni, Ümmiye Koçak bugün 61 yaşında. Anadolu da bütün yoksul emekçi evlerinde görüldüğü üzere Ümmiye Koçak ilk okulu elinde olmayan nedenlerden dolayı yarıda birakmak zorunda kalır. Genç kız çağına geldiğinde ise Adana’danMersin/Arslanköy’e gelin olarak gelir. Burdaki yaşamı anlamakta zorlanır ve kendini geliştirmeye okumaya verir. İlk okuduğum kitap Maxim Gorki’nin Ana kitabı olduğunu gururla söyler.

Kadınların sesi olmak

Büyük bir başarı ile sergilenen oyunu izleyen Alman ve Türkiye’li izleyiciler oyuna defalarca alkışlarla destek verdiler. Köyde kendi halinde bir yaşam sürdüren kadınlardan oluşan amatör tiyatro topluluğunun neredeyse her hareketi kahkahalara neden oldu. Doğaçlama üsülü yapılan sohbetler, köy yerindeki tertemiz bir dünyayı yansıtan kocaman bir tablo misali herkesin dikkatlerini üzerine çekmesini başardı.

Tüm üyeleri kadın olan altı kişilik tiyatro grubunun ‘Biz Başardık’ adlı oyununda erkek rolünü oynayanlarda kadın oyuncular oldu.

Büyük bir keyifle izldeğiniz oyunun dünyasında gezinirken heyecan içindeki oyuncunun  sözlerini unuttuğunu görüyorsunuz ve hemen kopan alkışlar atmış yaş üstü olan oyunculara uzanan bir dost eli oluyor.

Torosların yükseklerinde yaşam mücadelesi veren kadınların dünyasını yalın bir dille yansıtan oyun sonucu izleyenler sahneye çıkarak oyuncularla birlikte Adana’nın yolları taştan şarkısı eşliğinde oyuna katıldı.

Hayallerin peşinde koşmak

Oyun sonrası bu kez söyleşi  başladı. Onlarca kişi peş peşe almanca/türkçe sorular sordular. Tiyatroya nasıl başladınız, çalışmalarınız nasıl karşılandı, devlet tiyatronuzu destekliyormu, köyde erkeklerin tutumu, sizlerle gurur duyduk..

Gelen sorulara tek tek cevap verildi. Ümmiye Koçak konuşmasında Türkiye’den gitmediğimiz yer kalmadı. Bir çok kez yurt dışına çıktığımız da oldu. Ancak topluluk olarak ilk kez Almanya’ya geldik.

Her şey hayal kurmakla başladı. Küçük bir köy yerinde dünyaya açılmak istiyorsunuz. Başarının yolu azim ve emekten geçer. Bizlerde hiç bir söze aldırış etmeden kendi yolumuzla ısrarla devam ettik.

Oyunculara rahat olun, çekinmeyin, kendiniz olun diyen benim heyecanda adeta nutkum tutuldu. İnanın ilk kez böyle bir durumla karşılaştım. Sizlere derdimizi, kadınların sorunlarını bir nebze anlatilmiş isek ne ala.

Arslankköy Kadınlar Tiyatro Topluluğun bütün elemanları söz alarak Kadınların gücünü gösterdik, tabuları kırdık ve gerçek başarının yolunu gösterdik dediler.

Alman-Türk Forumu tarafından organize edilen tiyatro gösteriminin ardında tüm yüzlerde sevinç ve gurur okunuyordu.

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑