Röportajlar

Published on Kasım 28th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Tiyatro sanatçısı Yılmaz Arıkan ile söyleşi

Bugün, Tiyatronun usta yönetmenlerınden Yılmaz Arıkan ile birlikteyiz. Yılmaz Arıkan bir süreliğine, Ludwigsburg AKM’de, Tiyatro dersleri veriyor. Bu konuda Yılmaz Arıkan’dan hem Tiyatro üzerine özelde de Ludwigsburg AKM‘deki Tiyatro çalışması üzerine görüşlerini alacağız.

-Hoş geldiniz Yılmaz Hocam.

-Hoşbulduk.

-Biz Yılmaz Arıkan adını, bir Tiyatro ustası, Kitap yazarı, Oyunlar yöneten ve oynayan usta bir oyuncu olarak duyduk, tanıdık. Bugün ise yakından sizinle tanışma şansımız oldu. Yılmaz Arıkan Kimdir? Sizden dinleyelim. Okuyucularımız sizden öğrensin.

-Herşeyden önce Yılmaz Arıkan bir Tiyatro emekçisi ve bir Tiyatro yolcusu. Bu yolculuğum sırasında yaklaşık 7000 in üzerinde oyunda, oyunculuk ve Tiyatro yönetmenliği yapan benim. Bu yolculuğum süresince, 24 tane kitabı yazan kişi benim. Bu yolculuğum sırasında, 30 tane oyun yazan bir o kadarda oyunu yöneten ve sinema filmlerinde oynayan benim. En son, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye de vizyona giren, “Çiftlikbank Tosun firarda“ filminde de Mafya karakterini canlandırıyorum.

Ludwigsburg’a gelirsek. Burda çok güzel bir kurs yapıyoruz. Öncelikle, Gökmen Yaşam arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. Beni sizlerle o buluşturdu.Ve LAKMdeki kursta, öğrencilerle makyajdan tutun vücut eğitimi, oyuncu tekniği ve ses eğitimine kadar pek çok konuda ders veriyorum. Tiyatro konusunda bilmeleri gereken her bilgiyi veriyorum. Yine LAKMde 1 Aralıkta’ta öğrencilerle „Tiyatro Miyatro“ adını verdiğimiz bir Tiyatro gösterimimiz olacak.

-Bu kadar kısa süre içersinde, böyle bir gösteri hazırlayabilmek… demek ki öğrencileriniz de ustaya yakışır ve ustaya ayak uyduracak şekildeler.

-Ustaya yakışır şekildeler… artı ben zaten bu işi yemişim yutmuşum. Yani kitabını yazmışım lafı boşa değil. Gerçekten 24 tane kitap yazmışım. Benim için sorun değil, ben zevkle yapıyorum. Şöyle söyleyeyim. Biz bu kursta, bir aylık kursta, normal bir konservatuarda, paralı bir konservatuarda 8 ayda öğretilecekleri, bilgiyi, eğitimi burada 1 ayda, ben veriyorum. Çünkü, ben teknik olarak çok ilerdeyim Tiyatroda… Kendi oluşturduğum teknikle, çocuklara daha güzel şeyler öğretiyorum ve daha çok bilgi veriyorum.

-Almanya’da benzer bir çalışma… daha önce Berlin’de yada bir başka kentte yaptınız mı?

-Berlin’de yaptım. Dünyanın her yerinde yaptım. Berlin’de 12 sene kendi kurduğum “Theatre Zum Macht Denken“, “Tiyatro Düşün“ adlı, Tiyatro grubum vardı. Senatodan yardım alarak çalışıyordum. Daha sonra, bir takım sebeplerden sonra orayı bıraktım. Berlin “Tiyatro 28“de 3 yıl Tiyatro öğretmenliği yaptım. Bir de ben, dünyanın her yerinde bana ihtiyaç duyan, tiyatro eğitimi almak isteyen kim olursa olsun; Nerede olursa, ister bu Diyarbakır da olsun ister Van da… yada ister Stuttgart’ta olsun, ben geliyorum ve orada insanlara ders veriyorum. Onların yollarında, öğrencilerin yolunda ışık oluyorum. Hem de ben, bu işi yapmayı çok seviyorum. Almanya ya geldiğimde; Bir sürü insan benim hayatıma dokundu. Bende bir sürü insanın hayatına dokundum. Bir sürü insanın da gideceği yolda, onları aydınlattığımı düşünüyorum. Çokta güzel şeyler yaptık. Gerçekten, gelmeyenlerin çok şey kaçırdığını düşünüyorum. Yeteri kadar öğrencimiz var. Şu anda 30 tane pırıl pırıl genç. Herkes tiyatro gruplarında 100 kişide olsa bir oyun çıkaracak kadar oyuncu bulamaz. Bizim kursta, en az 4 tane oyun çıkaracak kadar, çok iyi oyuncu kadrosu olduğunu düşünüyorum. Çok yetenekli gençler var. Tabii bu bir son değil. Bunun 2. turu olmalı…3. 4. 5. turu olmalı. Yani tiyatro 1 ayda öğrenilecek kadar bir şey değil. Benim elimde sihirli bir değnekte yok. Devamı olursa daha değişik bir şey olabilir bir oyun olabilir başka bir şey olabilir.

-Ludwigsburg/Stuttgart merkezli, bu tiyatro çalışmasını gelecek aylarda, gelecek zaman dilimi içersinde yinelenen veya devamını getirecek şekilde bir proje daha bizi bekliyor diyebilir miyiz?

-İnşallah, eğer teklif gelirse neden olmasın. Ben burayı sevdim. İnsanları sevdim. Yöneticileri sevdim. Hem Stuttgart hem Ludwigsburg … gerçekten hepsi çok özel insanlar, insan gibi insanlar. Olabilir niye olmasın.

-Peki özel bir soru sorayım. Siz Türkiye ve Dünyanın bir çok yerini gezmiş, farklı şehirlerini görmüş bir insansınız…

-Fastan tutun Rusya ya, Rusya’dan tutun bilmem neye kadar oyun oynamışım… görmeyi bırak oyun oynamışım yani.

  • Avrupa’da şöyle bir söz var. Denir ki 2000 yılı aşan kentlerin ruhu var. Bu noktada, Ludwigsburg üzerine… Ludwigsburg kenti üzerine görme, gezme şansınız oldu mu? Bu noktada, gözlem olarak bize neler söyleye bilirsiniz?

-Ludwigsburg da, burası da (Esslingen) gerçekten çok değerli. Ruhu olan bir şehir. Dokusu olan bir şehir tarih resmen yaşıyor. Kendimi bir zaman makinasının içinde hissediyorum.Sokak , bakın inanılmaz güzel bir ev, kanal…gerçekten inanılmaz güzel ve ruhu olan bir şehirde yaşamak, çok güzel bir şey.

-Yılmaz Arıkan öğrencileri ile kurgu yaparken, çalışma yaparken, oyunlarını önceden hazır senaryo veya senaryo bölümleri üzerinden mi yapıyor yoksa doğaçlama anında da geliştirmeler yapıyor mu?

-Tabii ki senaryom oluyor ama ben ilk gün, çocuklara şunu derim. Mizansen, aptal oyuncular içindir.aklı olan hiç bir oyuncu, oyuncu olarak herhangi bir oyun yazarının yazdığı mizansenleri kullanmaz. Bu Sheakspir de olsa farketmez…Brecht‘te olsa farketmez. Önemli olan, aklı başında iyi bir oyuncu, kendini geliştirmiş bir oyuncu, kendi mizansenini oluşturan, kendi alt metnini oluşturan, kendi oynadığı oyuna yorum katan oyuncudur. Bende zaten bunu amaçlıyorum. Klasik at gözlükleri ile bakan oyuncular yetiştirmiyorum. Şöyle söyleyeyim. Klasik tiyatroda, tiyatro bir ayna görevi görür. Tiyatro hayata bir ayna tutar…bir konuda bir şeye ayna tutar. Oysa ki benim yaptığım tiyatro da Tiyatro, neşter görevi görüyor. Yani toplumdaki bir yaraya neşter basıyor. O yarayı açıyor ve gösteriyor. O yüzden ben deneysel çalışıyorum normalde. Deneysel ruhum var. Arayış Tiyatrosu yapıyorum.Ama normal insanların yaptığı gibi 60lardan 70lerden öğrendiğimle, 2018 de eğitim yapmıyorum. Benim eğitim sistemim şimdilerin değil. Ben , 2030 /40‘ların eğitim sistemini oluşturuyorum, gösteriyorum. Bundan emin olabilirsiniz.

-İleriye dönük büyük bir vizyonla eğitim veriyorsunuz.

-Zaten ben normal değilim. Normal bir insan benim yaptığım gibi yaklaşık 35.000 sayfa elle kitap yazmışım.Ben tüm kitaplarımı elle yazıyorum. Ben hesaplamıştım yaklaşık 35 bin sayfa yazmışım. Yayınlanan 20 bin sayfa kitabım var. Normal bir insan bunu yapmaz. Orhan Pamuğun bile o kadar çok romanı var . Adamın 10 bin sayfa tutan kitabı yok. Benim 20 bin sayfa yayınlanmış kitabım var. Yani ben normal değilim. Normal bir zekası olan normal bir IQ‘sü olan bir insan bu kadarını yapmaz. O yüzden Tiyatro konusunda gerçekten çok yaratıcı olduğumu, tiyatro noktasında, IQ ‘mun çok yüksek olduğunu düşünüyorum.

-Tiyatro zaten bir zeka işidir…

-Evet evet Tiyatro zeka işidir.

-Tiyatro ustası Yılmaz Arıkan, sinema alanında da çalışmalar yaptığını biliyoruz. Bir filminiz olduğunu biliyorum fakat bunun sizden duyulmasını istiyorum.

-Zamanında Türkan Şoray‘ la Cihan Ünal‘ la,Serpil Çakmaklı‘yla falan filmlerim oldu.TV dizilerim falan oldu ama …Bir zamanlar Atıf Yılmaz‘la filmlerde çalışmam oldu. Ama Atıf Yılmaz’ın yönetmenlik anlayışı…despot tavrından dolayı sinemadan soğumuştum. Sinema yapmıyordum. Ama İsmail Hakkı Koç‘ la‚ ‘‘Çiftlik Bank, Tosun firarda“ da oynadım. Gerçekten çok sevdim. Zevk alarak oynadim. Orda, Mafya karakterinde rol aldım. İşte iki üç gün oldu film vizyonda. İnşallah, Almanya‘ya da gelmesini bekliyorum. İzlemenizi çok istiyorum. Ama çok keyifli, çok güzel, çizgi dışı bir film yaptım.

-Şöyle bir talebimiz olsa,bu tiyatro için yaptığımız bir röportajdı. Ve bunu çok zevk alarak yaptım. Diğer röportajlardan farklı olarak, bunu canlı yaşam ve kent içersinde statik olmayan bir durumda yapıyoruz. Sinema çalışmalarınızla ilgili, son çalışmalarınızla ilgili bir röportaj sözü eğer koparabilirsem bu röportajdan sizi azad edeceğim. Ve Simurg News takipçilerine buradan bir cheese yapalım ve Tiyatro oyununa davet edelim.

-Röportaj için olur tabii. Ve Cheseee… 30 Kasım saat 19.00 da, Ludwigsburg Alevi Kültür merkezinde sergileyeceğimiz „Tiyatro Miyatro“oyununa Hepinizi bekliyoruzzzz.

 

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑