Gençlik

Published on Aralık 17th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

TGBW Gençlik Kongresi yapıldı

 TGBW tarafından düzenlenen “Biz buradayız” gençlik kongresi Stuttgart’ta gerçekleşti. 

AF (Stuttgart)

Baden-Württemberg Türk Toplumu (TGBW) tarafından düzenlenen “Biz buradayız” gençlik kongresi Stuttgart’ta gerçekleşti.  Stuttgart, Heilbronn, Konstanz ve Münih’ten 50 gencin katıldığı gençlik kongresinde demokrasi ve politik katılım, din, anavatan ve cinsiyet konuları düzenlenen farklı çalışma gruplarında gençler tarafından tartışıldı.

Federal Aile Bakanlığı‘nın ırkçılık, şiddet ve düşmanlığa karşı başlattığı “Demokratie leben” programı kapsamında düzenlenen kongrede, Türkiye kökenli gençler dini inancın hayatı anlamlı kıldığını, güç verdiğini ancak müslümanlara ve özellikle başörtülü kadınlara ayrımcılık yapıldığını, toplu taşıma araçlarında bazı insanların yanlarına oturmayıp yer değiştirdiklerini, Almanya’da doğup yetişmelerine rağmen başörtülü bir genç kadının güzel Almanca konuşup, üniversite eğitimi yapmasının şaşkınlıkla karşılandığını, dini konularda uzmanların yanıtlayabilecekleri sorularla muhatap kaldıklarını söylediler.

Din üzerinden siyaset, din üzerinden ticaret yapılmasını eleştiren gençler daha çok tolerans ve kabullenme talebinde bulundular. Türkiye’de yaşanan politik gelişmeler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili sürekli sorulara muhatap kaldıklarını, Alman akranlarının muhatap kalmadığı bu şekildeki  farklı beklentilerden rahatsızlıklarını dile getirdiler.

Türkiyeli toplumunda erkeklerin egemen olduğunu, kadının ve erkeğin rol ve sorumluluklarının sosyal olarak belirlenmiş olduğunu kaydeden gençler kadın, erkek ve cinsiyet farklarına tolerans talep ettiler.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑