Kültür Sanat

Published on Ekim 1st, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Tepki için başlayan film festivali 2 yaşında

Antalya Film Festivali’nde ulusal yarışma kategorisinin kaldırılmasının ardından geçen yıl İstanbul’da düzenlenmeye başlanan “Ulusal Yarışma” ikinci kez izleyiciyle buluşuyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde “ulusal yarışma” kategorisinin geçen sene kaldırılmasının ardından bir grup sinemacının bir araya gelerek düzenlediği “Ulusal Yarışma”, bu yıl ikinci kez gerçekleşecek.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nde geçen sene “ulusal film yarışma kategorisi”nin kaldırıldığının duyurulmasının ardından festivalin “uluslararası film yarışması” olarak tek dalda devam edeceği açıklanmıştı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Bütçemizin önemli bir kısmını ulusal kategori alıyordu. Uluslararası kategoride ulusal filmlerimiz de olacak. Festivali dünyanın en saygın festivalleri arasına sokmak istiyoruz” demişti.
Yarışma sloganı: “Neyimiz var kaybedecek”
İstanbul’daki Beyoğlu Sineması’nda 30 Eylül’de başlayan ve 4 Ekim’e kadar sürecek olan yarışmanın bu yılki jürisinde yazar Murathan Mungan, yönetmen Duygu Sağıroğlu, oyuncular Fatma Girik, Onur Saylak ve Hazar Ergüçlü ile sanatçı Gülsün Karamustafa’nın yanı sıra sinema yazarı Uğur Vardan yer alıyor.
“Neyimiz var kaybedecek” sloganıyla yola çıkan “Ulusal Yarışma”nın organizasyonunda yer alan sinemacılardan yönetmen Kaan Müjdeci, meslek birliklerine danışılmadan festivallere ilişkin karar almanın mümkün olmadığını festival düzenleyicilerinin görmesi gerektiği kanaatinde. “Eğer ileriye yönelik geliştirme planı varsa da bugün var yarın yok olan bir politikacı kendine göre yapamaz. 55 yıllık bir yapı söz konusu olduğunda oranın sahibi artık bir kişi ya da belediye başkanı olamaz” dedi.
Sansür ve boykot ile gündeme geldi
Yönetmen Reyan Tuvi’nin Gezi eylemlerini konu alan “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” adlı belgeseli 2014 yılında sansürlenmiş ve çok sayıda film ve yönetmen festivale katılmama kararı almıştı. Geçen sene ise “ulusal yarışma” kategorisinin kaldırılmasına tepki gösteren meslek birlikleri, sendika ve dernekler yayınladıkları açıklamada, “Sinema endüstrimizin ulaştığı gelişim seviyesini görmezden gelen, üretilen filmlerimizin seyirciyle buluşma imkânını ortadan kaldıran Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yanlıştan vazgeçinceye kadar festivalin hiçbir etkinliğine katılmayacağımızı kamuoyuna bildiririz” demişti.

(dw)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑