Ekonomi

Published on Nisan 20th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

TC’ye vize verilmiyor, iş adamları ikinci pasaport peşinde

15 Temmuz ilan edilen OHAL sorası zirve yapan insan hakları ve hukuk ihlallerinin bedellerini sadece uluslararası alandaki siyasi ilişkilerle değil, ekonomisiyle de ödemeye devam ediyor.

Türkiye 2013’te Gezi eylemlerinin ardından belirginleşen ve 15 Temmuz ilan edilen OHAL sorası zirve yapan insan hakları ve hukuk ihlallerinin bedellerini sadece uluslararası alandaki siyasi ilişkilerle değil, ekonomisiyle de ödemeye devam ediyor. Ülkeye fabrika kurup istihdam açmak için gelen doğrudan yabancı yatırımı bıçak gibi kesilip bu yılın iki ayında neredeyse sıfır çekerken dış ekonomik ilişkilerin devam etmesi için hayati önem taşıyan fiziksel dolaşımda da sorunlar giderek büyüyor. Özellikle son yıllarda AB ülkelerinden vize almak işadamları için daha zor hale gelirken ihracatçı kendisi için çok kritik olan yabancı fuarlara kaçırma noktasına geldi. Hükümetin işadamlarına kolaylık için uygulamaya geçirdiği Yeşil Pasaport uygulaması ise hem sayısal hem de süre sınırlaması nedeniyle istenen verimliliği sağlayamıyor.
Piyasa ekonomisi ise TC pasaportu taşıyıp yurtdışına serbestçe çıkamayan işadamları için kendine özgü çözümlerini buluyor. Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre iş dünyasında son dönemde TC pasaportlarına uygulanan katı vize kuralları nedeniyle ikinci pasaport alma modası başladı. Ülker şunları söylüyor:
‘2008 ekonomik kriziyle birlikte tüm dünyada yatırım karşılığı vatandaşlık uygulaması dikkat çekici boyuta ulaştı. Avrupa’da gözde hale gelen uygulamayı Amerika kıtasının küçük ülkeleri de uzun süredir sunuyor. Bahamalar, Barbados, St. Vincent & Grenadines, St. Kitts & Nevis, Antigua & Barbuda, Trinidad & Tobago, St. Lucia bu ülkelerden birkaçı. Hatta bu ülkelerin pasaportları birçok ‘güçlü’ devletinkinden daha kullanışlı. İşadamları vize sorununu aşmak için para karşılığı bu ülkelerin vatandaşlığı ve pasaportunu satın alıyor.’
Ülker’in yazsına göre bu ülkelerin pasaportlarıyla özellikle AB ülkelerine TC pasaport sahiplerine göre çok daha kolay seyahat edilebiliyor. Kaynak: ahvalnews2.com


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑