İsviçre

Published on Kasım 28th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

Taştekin Ortadoğu’yu İsviçre’ye taşıdı

Bern Kürt-Türk-İsviçreliler Kültür Derneği’nin (Kutüsch) davetiyle İsviçre’ye gelen gazeteci yazar ve Ortadoğu uzmanı Fehim Taştekin’in de katılımıyla Lozan, Bern ve Watwill’de (Sanktgallen) Ortadoğu’daki gelişmeler üzerine bir panel dizisi düzenlendi.

Lozan SYKP’nin düzenlediği ilk panelde Fehim Taştekin’in yanı sıra SYKP kurucu üyelerinden Mahir Sayın da konuşmacı olarak katıldı. Unia sendikası konferans salonunda düzenlenen panele çok sayıda dinleyici katıldı.

İkinci panel Kutüsch’ün organizasyonuyla Best Western Hotel Bern’in salonunda düzenlendi. İsviçreli konukların da katıldığı Bern paneli Almancaya tercüme edildi. Taştekin’in ayrıntılı bir sunumun ardından soru cevaplarla devam eden panelin son dakikasına kadar 150 kişilik salonun tamamı dolu ve dikkatler en üst düzeydeydi.

Panel dizisinin son durağı Watwill-Sankt Gallen oldu. Doğu İsviçre Halkevi Kültür ve Dayanışma Derneği (Dihkdd) organizasyonuyla gerçekleşen panelde Taştekin’le birlikte SYKP Kurucu Eşbaşkanı Tuncay Yılmaz da konuşmacı olarak katıldı.

Her üç panelde de Ortadoğu’daki savaş ortamının oluşmasında emperyalist müdahalelerin, bölgesel hegemonya mücadelelerinin etkisine dikkat çekilirken öne çıkan iki model, IŞİD ve Rojava üzerinden çok kültürlü, çok kimlikli bu coğrafyada barış ve demokrasi içinde yaşamın yolu üzerine konuşuldu.

Büyük Ortadoğu Projesi üzerinden ılımlı İslam iktidarı olarak öne çıkartılan AKP’nin arkasındaki güç olan yerli ve küresel sermayenin, doğu-batı emperyalist bloklarının bölgeye ilişkin beklentileri analiz edilirken, Türkiye Devleti’nin içine düştü çıkmazdan kurtulabilmek için Kürt halkına ve coğrafyasına yönelik saldırgan tutumunun altı çizildi.

Bölgedeki savaştan etkilenen/beslenen ve bu ortamı besleyen bir devlet olarak Türkiye’de rejimin hızla faşizme doğru sürüklendiği belirtilirken buna karşı demokrasi güçlerinin ülke ve bölge düzeyinde birlikte mücadelesinin de önemine vurgu yapıldı.

Fehim Taştekin’in kitaplarını da (Suriye – Rojava) imzaladığı etkinliklerde Aralık ayında yayınlanacak yeni kitabının (IŞİD’in dünü, bugünü, yarını) bilgisi de paylaşıldı.

Af Bern

st1

 

lozan3 lozan1 lozan2

bern1

bern2 bern4 bern5 bern3

img-20161127-wa0004 img-20161127-wa0003 st-toplu1

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑