Türkiye

Published on Ocak 11th, 2017 | by Avrupa Forum 1

0

Tarihsel Moment, De Facto durum ve referandum – Osman Çağköylü

 

Osman Çayköylü yazdı

Tarihsel Moment, De Facto durum ve referandum

Tarih önümüze öyle momentler sunar ki “olmaz” denilen ve bunun icinde birçok argüman üretilen durum saptamaları, tarihten güncelliğe yapilan birçok cözümlemeler, tuzun sıcak suda çözüldügü gibi bir çırpıda çözülüverir.
“Anayasa oylaması”ndan bahsediyoruz.

Bugün DE FACTO olarak iki cephe karşı-karşıya; AKP-MHP nin oluşturmus olduğu faşist blok ile CHP, HDP ve genis bir yelpazeyi içeren devrimci demokrasi dinamikleri.

Birinciler / Evet´ciler kazandığında ne olacağı malum, fazla söze gerek yok; fasistleçme sürecinin tamamlanıp, faşizmin yerleşme dönemine geçileceğinin göstergesi olacaktır.
Asil olan demokrasi güçlerinin “elmanın çekirdeği, armutun çöpü” demeden, Türkiye ve bölge halklarına olan tarihi sorumluluğun bilinciyle, enerjimizi aynı potaya akıtabilecek en geniş bir “HAYIR CEPHESI” yaratmak olmalıdır.

Faşizmin üstesinden gelebilmek için tarih CHP´ye, Kürt Özgürlük Hareketine, Sosyalistlere ve bütün demokrasi güçlerine de- facto bir moment sunmuştur. Bu momenti değerlendirebilirsek, Türkiye ve bölgede demokrasinin yerleşebilmesi için masada önemli bir taraf olacağız.

Değerlendiremezsek eğer hiç şüpheniz olmasın “bertaraf” olacağımız aşikardır.
Bertaraf olmamak için bütün Demokrasi Güçleri olarak, tüm olanaklarımızı, enerjimizi faşizme karşı seferber ederek: “Faşizme HAYIR, Demokrasi Hemen şimdi!” deme zamanı.
Kazanacağız!

 

 

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑