Göçmenlik

Published on Ekim 24th, 2015 | by Avrupa Forum 2

0

Bir araya gelen göçmen kadınlar: „Birlikte daha güçlüyüz“

 

Avrupa‘nın çeşitli ülke ve şehirlerinden SYKP’li kadınlar “Avrupa Göçmen Kadınlar Buluşması” için bir araya geldiler. 

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyesi Avrupa’da yaşayan kadınlar tarafından “Birlikte daha güçlüyüz“ sloganıyla ilk kez düzenlenen “Göçmen Kadınlar Buluşması” başladı. İki gün sürecek olan buluşma Güney Almanya’da bulunan Lörach şehrine yakın Titisee’de gerçekleşiyor.

 

IMG_2255

İlk kez düzenlenen toplantıya İsviçre, Almanya, Fransa, ve Çek Cumhuriyeti’nden kadınlar katıldı.

SYKP’nin Avrupa kadın örgütlenmesinin ve genel olarak Avrupa’da göçmen kadın mücadelesinin tartışılacağı toplantıya SYKP’li kadınların yanı sıra partili olmayan kadınlar da katıldılar.

“SYKP Avrupa Göçmen Kadın Buluşması“ adıyla gerçekleştirilen toplantıyı ilişkin düzenleme koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada, “Dünya kadın mücadelesi deneyimlerinin SYKP’li olan ve olmayan kadınlarla birlikte değerlendirilerek nasıl bir mücadele hattının sürdürülmesi gerektiğinin” tartışılacağı belirtildi.

 

IMG_2284IMG_2277

 

Aynı zamanda çeşitli ülkelerden kadınların ve mücadele deneyimlerinin yanyana gelişini de sağlayan toplantıda ağırlıklı olarak göçmen kadınların sorunları ve örgütlenmesi üzerine durulması hedeflenirken, SYKP’li kadınların Avrupa’da nasıl örgütleneceği de tartışılacak.

24-25 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleşecek olan ilk toplantıda aynı zamanda diğer kadın örgütlenmeleri ve Türkiye’deki kadın mücadelesiyle ilişkiler de görüşülecek.

 

sykp-kadin-g01

sykp-kadin-g02

 

AF / Titisee

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑