Almanya

Published on Mayıs 22nd, 2018 | by Avrupa Forum 12

0

SYKP’den Kassel’de ‘İnkar edilen soykırım, yok sayılan Ermeni Sosyalistleri’ paneli

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Kassel örgütü, Almanya’nın Kassel kentinde ‘İnkar edilen soykırım, yok sayılan Ermeni sosyalistleri’ konulu bir panel gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü SYKP Avrupa Eşsözcüsü Duygu Yıldız’ın yaptığı panelde, açılış konuşmasını SYKP kurucularından yazar Mahir Sayın yaparken, Alman-Ermeni yazar Raffi Kantian, “Ermeni devrimci Paramaz” kitabının yazarı Kadir Akın ve Barış için Akademisyen’lerden Tolga Tören sunumlar gerçekleştirdi.

Mahir Sayın, Ermeni Soykırımı, Cumhuriyet’in kuruluş temellerinden günümüze devlet anlayışını ele alan bir konuşma gerçekleştirdi. Sunumunda Paramaz için ‘O 1.Deniz Gezmiş’tir, yahut Deniz Gezmiş ikinci Paramaz’dır.’ ifadelerini kullandı.

Raffi Kantian’ın sunumu, 19.yy Osmanlısı döneminden başlayarak Ermeni toplumu içerisindeki hareketlenmeler, dönemin siyasi partileri ve sorunlara yaklaşımlar üzerine konuştu. Kantian sunumunda, Cumhuriyet dönemine giden süreçte Ermenilerin kendi kaderlerini tayin hakkı üzerine yaptıkları tartışmalar, Sovyetlerin etkisi, bastırılan ayaklanmalar ve Ermeni halkının sorunlarına çözüm bulmaya çalışan siyasi partilerin politikalarına değindi.

Yakın dönemde Ermeni sosyalisti Paramaz üzerine kitap yazan Kadir Akın da ‘Osmanlı’da Ermeni sosyalistleri ve soykırım’ başlıklı bir sunum yaptı. Akın, Abdülhamid’in emriyle Beyazıt Meydanı’nda idam edilen Sosyalist Hınçak Partisi üyesi Paramaz ve 20 arkadaşının sosyalist tarihimizin cumhuriyet dönemi öncesine uzanan köklerinden biri olduğunu vurgularken, sosyalist ve işçi sınıfı mücadeleleri tarihimizin yeniden ele alınması gerektiğini aktardı. Akın, aynı zamanda Paramaz’ın hayatını mercek altına alan Red adlı bir belgesel film de çekti. Filmin Avrupa prömiyeri, 25 Mayıs’ta İsviçre’nin Basel kentinde yapılacak.

Akademisyen Tolga Tören ise sunumunda, Türkiye’de kapitalizmin kuruluşunu Ermeni sorunu bağlamında ele aldı. Devletin bir zor aygıtı olarak kapitalizmin gelişiminde kullanılması meselesinde hem liberal hem de ulusalcı anlayışın devleti yorumlamasındaki eksikliklere vurgu yaptı.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑