Emek

Published on Aralık 5th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP’den Gripin işçilerine dayanışma ziyareti!

Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde işverenle ücrette anlaşamadıkları için grev kararı alan 83 işçi 7 gündür grevde. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ve İstanbul İl Örgütü, Gripin işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu. Uğur, ‘Türkiye hem iktisadi alanda hem siyasi alanda çok zor günlerden geçiyor’ dedi.

İstanbul Avcılar’da kurulu bulunan Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan işçiler, 10 Haziran’da başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde işverenle ücrette anlaşamadıkları için grev kararı almıştı. 28 Kasım’dan bu yana çoğu kadın 83 işçi, yedi gündür fabrika önünde başlattıkları grevi sürdürmeye devam ediyor.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, MYK üyeleri ve İstanbul İl Örgütü direnişte olan Gripin işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

”Biz geçen ay Flormar işçilerinin yanındaydık” diyen SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur şu ifadeleri kullandı: ”Türkiye hem iktisadi alanda hem
siyasi alanda çok zor günlerden geçiyor. Derin bir ekonomik kriz içerisindeyiz. Doların yükselme bahanesi ile her şeye zam yapıldı. Ancak mesele işçi hakları ve işçilerin ücretleri olduğunda olay farklı cereyan ediyor. Bugün yarın asgari ücret konuşulacak. Asgari ücret hem sizin toplu sözleşmelerinizin oranı hemde emeklilerin maaşı açısından çok önemli. Hükümet enflasyonun düştüğünü ima etse de, biz değişen bir durumun olmadığının farkındayız. Etin, sütün, ihtiyaç malzemelerinin fiyatlarında herhangi bir düşüş söz konusu değil. Bu sebeple sizin direnişinz, greviniz, talepleriniz son derece meşrudur. Biz geçen ay Flormar işçilerinin yanındaydık.
Onlarda haklarını talep ettikleri için çok sayıda işçi arkadaşımz işten çıkartıldılar. Sizler gibi uzun bir süreden beri direniyorlar. Yine bu sabah 3.Havalimanı işçilerinin duruşması vardı. Sadece taleplerini dile getirdikleri için tutuklular”

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑