Avrupa

Published on Mart 15th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

SYKP: Yaşasın Newroz! Yaşasın halkların eşitliği ve özgürlüğü! Yaşasın sosyalizm!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü tarafından yayınlanan Newroz bildirisinde “Efrîn kazandığında bir kez daha zalime diz çökmeyen mazlumlar kazanmış olacak, Newroz bir kat daha anlam kazanacaktır” dendi

AF Haber Merkezi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu tarafından yayınlanan bildirinin tam metnini aşağıda yayınlıyoruz.


Newroz’da güncel Dehak Erdoğan’a karşı mücadeleyi yükseltelim!

2018 Newrozunu, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren emperyalist ve sömürgeci güçlerin yarattığı savaş ve kutuplaşmaya karşın, halkların eşit, özgür ve adilce birarada yaşayabileceğinin somut örneklerinden biri olan Efrîn’in onurlu direnişiyle karşılıyoruz.

Dün Kobane’de tank, top, para ve silahın her şey olmadığını gösteren başta Kürt Halkı olmak üzere bölge halkları, bugün de Efrîn’de bir direniş ve insanlık destanı yazıyorlar.

Söz konusu olan çıkar ve sömürü düzenlerinin sarsılması, halkçı, demokratik, barışçı ve özgürlükçü bir alternatifin doğuşunun engellenmesi olduğunda, birbirine düşmanmış gibi görünen tüm emperyalist ve sömürgeci güçler günümüzün Dehak’larından işgalci Erdoğan’la aynı saflarda buluşuverdiler.

Her gün televizyon ekranlarında, gazete sayfalarında “demokrasi”den “özgürlükler”den bahseden bu güçler, iş pratiğe geldiğinde faşist Erdoğan ve sömürgeci Türk devletinin arkasına diziliverdiler.

Komplo değil, emperyalizm ve sömürgecilik

El birliği edilerek Suriye’nin küçük bir yerleşim yeri olan Efrîn’de boğulmak istenen sadece Kürt halkı değil, onun önderliğinin Ortadoğu halklarına sunduğu barışçıl yaşam imkanıdır.

Rusya’yla ABD’yi, Almanya’yla Fransa’yı, İran’la İsrail’i, Suriye’yle Türkiye’yi aynı cephede buluşturan komploculuk değil emperyalist ve sömürgeci karakterleridir. Bu kapitalist devletler demokrasiden, özgürlükten, barıştan bakarak taraf olmazlar. Onların tek pencereleri vardır, o da kar, pazar, çıkar, sömürü ve hegemonya anlayışına açılır. 

Şayet Efrîn’de, Kobane’de, Cezire’de oluşturulmak istenen düzen başarı kazanırsa, yani burada yaşayan halklar kendi kaderlerini kendi ellerine alıp “madem burada biz yaşıyoruz, biz üretiyoruz, nasıl yaşayacağımıza da kendimiz karar veririz” derlerse, savaş, işgal ve sömürü cephesinde aynı safta toplanan bütün bu ülkelerin çıkar çarklarına çomak sokulmuş olacaktır.

Tıpkı bütün eksiklerine rağmen sosyalist blok varken, bu güçlerin aralarındaki rekabeti yeri geldiğinde bir kenara bırakarak SSCB’ye, sosyalist bloğa karşı birleşmesi gibi, şimdi de Efrîn’de yeşertilmek istenen yeni yaşama karşı bir araya gelmişlerdir.

O yüzden, Efrîn kazandığında bir kez daha zalime diz çökmeyen mazlumlar kazanmış olacak, Newroz bir kat daha anlam kazanacaktır. 

Newroz, Kürt Halkının zulme karşı koyuşunun ve zalimi yenişinin bayramıdır.

Newroz, eskinin köhnemiş düzenine karşı yeni ve adil bir düzenin kuruluşunun habercisidir.

Newroz, zalime teslim olmayanın, diz çökmeyenin eninde sonunda kazanacağının anlatısıdır.

Newroz savaş, çatışma, kan ve göz yaşı isteyenlere karşı barışı, adil, eşit, özgür bir yaşamı savunmaktır.

Bijî sosyalîzm! Bijî berxwedana Efrîne!

Bijî azadî û wekheviya Hemu Gelan!

Newroz Pîroz Be!

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa

Partiya Ji nû ve Sakirina Sosyalîst – Ewropa

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑