Türkiye

Published on Nisan 10th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

SYKP Eş Başkanı Kaya: 1 Mayıs’ta sermayeye ve faşizme karşı alanlardayız

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, “1 Mayıs’ta sermaye ve siyasi iktidarın faşist, emek düşmanı, militarist, erkek egemen politikalarına karşı karanlığı aydınlatmak için alanlara akacağız. Her değdiğimiz kişi, grup kim var ise alanlara çağırmalı, tam da iktidarın korktuğu gibi sokakları, alanları doldurmalıyız” dedi.

Bugün sendika ve meslek örgütlerinin 1 Mayıs’a ilişkin basın toplantısına katılan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı, SiyasiHaber’e yaklaşan 1 Mayıs ile ilgili görüşlerini açıkladı ve tüm işçi, emekçi ve ezilenleri 1 Mayıs alanlarına çağırdı.
SYKP Eş Başkanı Ahmet Kaya şunları söyledi:
İşçi ve emekçilerin birlik, mücadele, dayanışma günü 1 Mayıs’ı ülkemizde karanlığın giderek daha koyulaştığı günlerde kutlamaya hazırlanıyoruz. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB bugün İstanbul’da 1 Mayıs’ın nerede ve nasıl kutlanacağını basın toplantısı yaparak kamuoyuna duyurdular. AKP/Saray iktidarı, ulusal ve uluslararası yargı kararlarına rağmen bu yıl da Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs kutlamalarına kapattı. Bu faşizan, yasakçı tutum önünde sonunda emekçi ve ezilen kitleler tarafından aşılacak ve 1 Mayıs çok uzak olmayan bir tarihte 1 Mayıs (Taksim) Meydanı’nda kutlanacaktır. Bu konudaki ısrarımızı sürdüreceğiz. Bununla birlikte yükselen faşizme, savaşa, kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine ve vahşileşen emek sömürüsüne karşı sesimizi kitlesel biçimde yükseltmek için İstanbul’da Maltepe’de, tüm ülkede alanlarda buluşacağız.
AKP/Saray ve MHP ittifakı ülkemizde faşist bir devlet biçimi inşasında hayli yol aldılar ve bu süreç giderek hızlanıyor. İşçi sınıfı başta olmak üzere, emekçiler, Türkiye halkları, kadınlar, gençler, tüm muhalifler, ezilenler adeta bir cendere içinde tutulmaya çalışılıyor. Ancak teslimiyet yok, toplumun tüm muhalif kesimleri buldukları en küçük yarıktan akma, bu yarığı genişleterek baraj duvarını zayıflatma becerisini, kararlılığını ve cesaretini gösteriyor. Bizim mücadelede izleyeceğimiz yol budur.
Üstümüze çökertilmeye çalışılan bu zifiri karanlığa kim karşıysa; onlarla açık alanda, demokratik, meşru, kitlesel, militan mücadele perspektifi ile bir mücadele hattını, ne yazık ki hâlâ örebilmiş değiliz. Ama bunu başaracağız!
Sermaye ve siyasi iktidarın emek düşmanı, militarist, erkek egemen politikalarına karşı karanlığı aydınlatmak için alanlara akacağız. 1 Mayıs’ı fırsata çevirebilir mücadele azmimizi, motivasyonumuzu yükseltebiliriz. Her değdiğimiz kişi, grup kim var ise alanlara çağırmalı, tam da iktidarın korktuğu gibi sokakları, alanları doldurmalıyız.
Haydi 1 Mayıs’ta alanlara.

Kaynak: siyasihaber3.org


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑