Kadın

Published on Ocak 7th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

SYKP: Erdoğan konuştukça kadınlar öldürülüyor, çocuklar evlendiriliyor

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi bugün İsviçre’nin Basel kentinde bir basın açıklaması gerçekleştirerek AKP’nin son dönemdeki kadın düşmanı politikalarını ve Diyanet İşleri Başkanlığının 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceği yönündeki açıklamalarını protesto etti.

AF (Basel)

Erdoğan’ın erkek ve kadını eşit görmeyen zihniyetinin kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve hak gasplarını teşvik ederek arka çıktığı belirtilen açıklamada, AKP iktidari boyunca kadınların kazanımlarının ve yaşam alanlarının daraltıldığı vurgulandı.

9 yaşında kız çocuğuna anne, 12 yaşında oğlan çocuğa baba olabilir fetvası veren Diyanet’in kapatılması ve bütçesininin kadın ve çocuklara devredilmesi savunulan açıklamanın Almanca ve Türkçe tam metni şöyle:

Kadın düşmanı AKP iktidarı meclisten geceyarısı çıkardığı KHK’larla kadınların kazanımları olan yasaları peşpeşe gasp ediyor. Kadınları ücretli çalışma hayatından koparıp, oralara AKP yandaşı erkekleri yerleştiriyor.

2017 yılında resmi rakamlara göre 409 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan hala kadın erkek eşit değil diyor. O kadın erkek eşit değil dedikçe kadınlar erkekler tarafından öldürülmeye devam edecek. Kadın ölümlerinin sorumlusu bizzat cumhurbaşkanı Erdoğan’dır.

Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdilerde AKP iktidarı 6284 sayılı Aileyi ve Kadınları Koruma Kanunu’nu, yani kadın hareketinin kazanımı olan kadınları ve çocukları erkek şiddetinden koruyan çocuklar ve kadınlar için çok önemli olan kanunu kaldırmayı hedeflemekte.

AKP’nin kadın ve çocuklara yönelik saldırıları bunlarla sınırlı değil. AKP’nin siyasal bir organı gibi çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı kadın ve çocuklara saldırmayı, onlara yönelik fetvalar çıkartmayı kendisine görev edinmiş durumda.

9 yaşında kız çocuğuna anne, 12 yaşında oğlan çocuğa baba olabilir fetvası veren Diyanet böyle yaparak aynı zamanda 9 yaşında kız çocukların yetişkin erkeklerle evlendirilmesinin önünü açmakta. Üstelik bu evliliklerin çocukların ailelerinin iznine gerek duyulmadan yapılmasını söylemekte.

Kız ve oğlan çocuklarının nikahını kıyacak olanlar da Diyanet’in kadrolu elemanları olan Müftüler. AKP yasalara ve toplumun itirazına rağmen Müftülerin nikah yapmasını Meclisten geçirdi.

Biz kadınlar müftülere nikah yetkisinin verilmesini meşru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz.

Biz kadınlar AKP ve onun yan kuruluşu gibi çalışan cinsiyetçi, çocuk ve kadın düşmanı AKPye izin vermeyeceğiz.

Tıpkı geçtiğimiz yıl 12 yaşında kız çocuklarının evlenmesi için meclise getirdiği önergeyi engellediğimiz gibi engeleyeceğiz.

Kadınların, farklı inançlardan toplulukların, inançsızların ve kimi inananaların yüksek sesli itirazlarına rağmen onlardan alınan vergilerle bugün 12 bakanlıktan daha büyük bütçeye sahip olan Diyanet’in AKP tarafından neden böyle ödüllendirildiğini görüyoruz. Bunu asla kabul etmiyoruz. O bütçenin sahibi kadın ve çocuk düşmanlığı üreten Diyanet değil, emeğine el konulan kadınların bütçesidir.

Kadınların ve çocukların AKP ve Diayent’ten alacağı var. AKP ve Diyanet başta ücretli-ücretsiz kadın emeği olmak üzere çok sayıda çocuk işçinin emeğini çalıyor. Bu yetmiyormuş gibi yasaları hiçe sayan, kendisini yasaların üzerinde gören Diyanet kadın ve çocuk bedenine, kimliğine, varlığına saldırıları bizzat örgütlüyor.

Bunların hiç birini kabul etmiyoruz. Diyanet’i de kabul etmiyoruz.

AKP iktidarının yandaşı, kadın ve çocuk düşmanı Diyanet kapatılsın. Ona ayrılan devasa bütçe kadınlara ve çocuklara aktarılsın.

SYKP Avrupa Kadın Meclisi

Das Präsidium für religiöse Angelegenheiten der Türkei (DIYANET) erklärt, dass die 9-jährigen Mädchen und 12-jährigen Jungen heiraten können! Das Pädophile, sexistische, fundamentalistische DIYANET muss abgeschafft werden!

Die frauenfeindliche AKP-Regierung beschlagnahmt mit gesetzlichen Dekreten, die sie über Nacht bestimmt haben, die von den Frauen erkämpften Rechte. Die Lohnarbeiterinnen werden vom Arbeitsleben entrissen und durch Pro-AKP Männern ersetzt.

Im Jahr 2017 wurden laut offiziellen Zahlen 409 Frauen von Männern ermordet. Der Präsident Erdogan behauptet immer noch, dass Frauen und Männer nicht gleichgesinnt seien. Solange er diese Meinung aussagt, werden die Frauen weiterhin von den Männern getötet werden. Der Verantwortliche der Frauenmorde ist der Präsident Erdogan höchstpersönlich.

Als würde das alles nicht genügen, erzielt die AKP-Regierung die Aufhebung des Art.6284 im Familienrechtbuch, welche den Schutz vor männlicher Gewalt den Frauen und Kindern festlegt und von der Frauenbewegung erkämpft wurde.

Der Angriff auf Frauen und Kinder werden nicht nur mit diesen Vorfällen begrenzt . Das wie als ein politisches Organ der AKP agierende Präsidium für religiöse Angelegenheiten nimmt sich vor Frauen und Kinder, durch sie betreffenden Fatwas, anzugreifen. Mit der Aussage, dass 9-jährige Mädchen Mütter und 12-jährige Jungen Väter werden können öffnet Diyanet den Weg, dass 9-jährige Mädchen mit erwachsenen Männern verheiratet werden können. Zudem sagen sie, dass die Einwilligung der Eltern und Verantwortlichen für solch eine Heirat nicht nötig wäre.

Und die, die diese Ehen zwischen Kindern und Erwachsenen schliessen werden, sind die Muftis also Kaderleute des Diyanets. AKP hat trotz den Gesetzen und Einwänden der Gesellschaft das Eheschliessungsrecht der Muftis im Parlament durchgehen lassen.

Wir Frauen akzeptieren dieses den Muftis gewährte Befugnis zur Eheschliessung nicht und sehen sie als ilegitim!

Wir Frauen lassen die AKP und seine sexistische, frauen und kinderfeindlichen Co-Organisationen nicht durchgehen!

Wir werden diesen Vorstoss im Parlament genau wie den Vorstoss vom Vorjahr zur Legalisierung von Ehen für Mädchen ab 12-Jahren blockieren!

Trotz den lauten Protesten der Frauen, verschiedenen religiösen oder nicht gläubigen Steuerzahlenden, wird dem Diyanet mehr Budget als 12 anderen Departementen berechnet und wir sehen weshalb Diyanet so belohnt wird. Das ist völlig inakzeptabel. Dieses Budget gehört nicht dem frauen und kinderfeindlichem Diyanet sondern den ihre Arbeit beschlagnahmten Frauen.

AKP und Diyanet stiehlt die Mühe der bezahlt-und unbezahlten Arbeiterinnen und nebenbei auch die der Kinderarbeit. Als würde das nicht genügen, organisiert Diyanet diese Angriffe, die gegen die Identität, Körper und Existenz der Kinder und Frauen verübt wird.

Wir akzeptieren keines von denen. Wir akzeptieren DIYANET NICHT!

DAS AKP-TREUE, KINDER UND FRAUENFEINDLICHE DIYANET MUSS ABGESCHAFFT WERDEN. IHM GEWÄHRTES RIESENBUDGET SOLL DEN FRAUEN UND KINDERN BERECHNET WERDEN.

SYKP Frauenrat – Europe

07.01.2018

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑