Emek

Published on Aralık 5th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP direnişteki Flormar işçileriyle dayanışma kampanyası başlattı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)  ‘Flormar işçisi bu kışı yalnız geçirmeyecek’ sloganıyla başlattığı kampanyayı çeşitli illerde yaptığı basın açıklamalarıyla kamuoyuna duyurdu.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) 200 günü aşkın süredir direnen Flormar direnişine dair Kocaeli, Hatay ve Mersin’de yaptıkları basın açıklamayla ”Flormar İşçileri Bu Kışı Yalnız Geçirmeyecek” şiarı ile 1 ay sürecek olan bir kampanya başlattıklarını belirtip mücadeleyi büyütme çağrısında bulundular.

Ünlü kozmetik firması Fransız Yves Rocher’e bağlı Flormar’ın Kocaeli Gebze’deki fabrikasında Petrol-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan çoğu kadın 130’dan fazla işçi 14 Mayıs 2018’den bu yana fabrika önünde direniş sürdürüyorlar.

SYKP Kocaeli, Hatay  ve Mersin İl Örgütleri,  Flormar işçilerinin direnişine dair eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Haluk Gergerlioğlu: Bu mücadele tüm toplumun mücadelesidir

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, AB Eski Bakanı Ali Haydar Konca ile HDP, Emek Partisi ve Kocaeli Dersimliler Derneği yönetici ve üyelerinin destek verdiği Kocaeli’deki eylemde “Flormar değil direniş güzelleştirir” ve “İşçi sınıfı yalnız değildir” sloganları atıldı.

SYKP Kocaeli İl Yöneticisi Deniz Çamur’un okuduğu basın açıklamasında, Flormar’da işçilerin işten atılmasının tek sebebinin anayasa tarafından güvence altına alınan sendika hakkının kullanılması olduğunu vurgulandı. İşçilerin ses cihazı kullanmaları ve çadır kurmalarının da yasaklandığını belirten Çamur, “Başta Kocaeli Valiliği olmak üzere Gebze Kaymakamlığı anayasa tarafından güvence altına alınan bir hakkı korumak yerine sermayeden yana olduğunu gösteriyor. Şehrin mülki amirleri TÜSİAD toplantısında ‘OHAL sayesinde grevlere anında müdahale ediyoruz’ diyen Saray’ın emirlerine uyuyor ve işçilere soba yakmayı, ses cihazı kullanmayı ve çadır kurmayı yasakladığını tebliğ ediyor” dedi.

HDP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ise şunları söyledi:

“200 gündür tüm engellemelere rağmen direnişi seçen Flormar işçilerine destek olunuyor. Flormar işçileri kazanana kadar direnişini sürdürecek. Flormar işçilerinin haklarının verilmesini istiyoruz. Havalimanı işçilerinin de durumu ortada, işçilerin ne şartlarda çalıştığını görüyoruz. Kocaeli işçilerin haklarına, yaşamlarına sahip çıkılması gereken bir şehir. Flormar işçisi susmayacak serisini yükseltecek, biz de destek olmaya devam edeceğiz. Mutlaka kazanacaklar. Bu mücadele tüm toplumun mücadelesidir.”

SYKP Hatay: Flormar işçilerin yanındayız

SYKP Hatay İl Örgütü’nün ‘Flormar Değil Direniş Güzelleştirir’ şiarı ile yaptığı basın açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı: ”Gebze Organize Sanayi Sitesi’ndeki kozmetik fabrikası Flormar’da Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve çoğu kadın olan 132 Flormar işçisinin direnişi 15 Mayıs’tan bu yana sürüyor. Fabrika önünde başlattıkları direniş 200. gününü geride bırakırken işçiler sendikalı olarak işe geri dönme mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtiyor. Petrol -iş sendikasına üye oldukları için önce 12 işçi işten atıldı. Sonrasında direnişteki işçilere destek olan 120 işçi daha işten atıldı. Flormar yönetimi içerideki işçilerle teması kesip direnen işçilerin
örgütlü gücünü kırmak için fabrikayı dikenli tel örgüler ve brandalarla kapattı. Şu anda yaklaşık 400 işçi çalıştıran ve taşeron işçi alımına başlayan Flormar fabrikası içerisindeki işçiler adeta kapalı cezaevinde Flormarın dışarısındaki işçiler ise direnişteler. SYKP Hatay İl örgütü olarak, ekonomik krizin etkisiyle emekçilerin yaşam masraflarının kat be kat arttığı bu dönemde , günlerdir direnişte olan Flormar işçilerin yanındayız. Bu günden tibaren 1 ay sürecek olan erzak kampanyamızı başlatıyoruz. Sendikalaşan işçileri kapının önüne koyan flormar patronuna karşı dayanışmayı büyütüyor ve herkesi bu kampanyaya destek olmaya çağırıyoruz.”

SYKP Mersin: Flormar İşçileri Bu Kışı Yalnız Geçirmeyecek!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Mersin İl Örgütü ise şu açıklamalarda bulundu: ”Her gün iş cinayetlerinde işçiler hayatını kaybederken, işsizlik her gün artarken, en ufak bir hak talebi yasaklar ve işten atmalar ile sonuçlanırken şimdi bir kere daha dayanışma çağrısında bulunuyoruz.  Bir ay boyunca “Flormar İşçileri Bu Kışı Yalnız Geçirmeyecek” çağrımızı ve kampanyamızı başlatıyoruz. Tüm halkları emeği için direnen başta FIormar İşçileri olmak üzere direnişleki işçiler ile dayanışmaya çağırıyoruz. Emeğimiz, özgürlüğümüz, haklarımız ve insanca yaşamak için dayanışma ve mücadele ağlarını kuruyoruz.”

 

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑