Avrupa

Published on Nisan 19th, 2017 | by Avrupa Forum 2

0

SYKP: Avrupa’dan da Hayır’a güç verelim!

 Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Korrdinasyonu yayınladığı açıklamada,  “Avrupa’nın tüm kentlerinde Türkiyeli, Kürdistanlı ve Avrupalı demokrasi güçlerinin Hayır’a sahip çıkmasını sağlamalı, bu seçimin oldu bitti ile sonuçlanmasına izin vermemeliyiz.” denerek, güçlü bir “Hayır” çalışması çağrısında bulunuldu.

AF (Berlin)

SYKP tarafından yapılan açıklama şöyle:

Türkiye Evet’i kabul etmiyor! Avrupa’dan Hayır’a güç verelim!

Türkiye, 16 Nisan referandumu gibi adaletsiz, hukuksuz, şaibeli bir seçimi tarihinde görmemiştir. Referandumun OHAL döneminde gerçekleşmesi, “Evet” kampanyasının devletin her türlü olanakları kullanılarak yürütülmesi, iktidarın tekeline istihdam edilen medyanın farklı seslere kapalı tutulması, muhaliflerin, her türlü tehdit, şantaj, gözaltı ve tutuklama yöntemleriyle propaganda hakkının elinden alınması, HDP Eş Genel Başkanlarının, milletvekili ve belediye eş başkanlarının tutukluluk hali, başlı başına referandumu ilk andan itibaren gayrimeşru kılmıştır.

YSK’nın, hukuk metinlerinde açıkça yasaklanmış olduğu halde mühürsüz zarf ve pusulaları geçerli kabul etmesi üzerine doğan şaibe, tam anlamıyla bir skandaldır. Seçim yasalarının telkin ettiği “gizli oy açık sayım” ilkesi açıkça çiğnenmiştir. “Hayır” cephesinin müşahitlerine dönük şiddet uygulanması, bazı illerde kolluk kuvvetlerinin bizzat sandık başlarında terör estirmesi açık sayım ilkesine büyük bir gölge düşürmüştür. AGİT’in açıkladığı rapora göre, 2,5 milyon oy ile oynanmış olabileceği ifade ediliyor. Tüm bu hile ve baskılara rağmen kesin olmayan sonuçlara göre “Evet” yüzde 51,4’te kalmıştır.

16 Nisan Referandumu yok hükmündedir, iptal edilmelidir

Sandığa giren “Hayır” oylarının rakamsal olarak “Evet”in önünde olduğu bütün dünya kamuoyunca bilinmektedir. Şaibenin, hukuksuzluğun, adaletsizliğin, her türlü hokkabazlığın yapıldığı referandumda kıl payı bir “Evet” çıkarmış olmaları, kazandıkları anlamına gelemez. Üç büyük şehirde (İstanbul, İzmir, Ankara) ve önde gelen diğer büyük şehirlerde “Hayır”ın daha yüksek olması, oylanan Anayasanın reddi açısından önemli bir göstergedir. Kısacası, bu toplumun yarısından fazlası “Hayır” demiştir. Bu hakikate rağmen atı alan Üsküdar’ı geçemez.

Ayrıca Anayasa bir toplumsal sözleşmedir ve mutabakat aramak şarttır. Sonuçlar göstermiştir ki bir toplumsal mutabakat yakalanmamıştır. Şaibeli sonuca rağmen bu ülkenin yarısı “Hayır” demiştir. Dolayısıyla bu referandum hukuken, ahlaken, siyaseten meşru değildir, yok hükmündedir. İptal edilmelidir. Bu referandumun gayrimeşruluğu Türkiye ve uluslararası kamuoyu, kurum ve kuruluşlar nezdinde teşhir edilmelidir.

“Hayır” Kazanmıştır!  Sahip Çıkacağız!

Sandıkta “Hayır”ın kazandığı ortadadır. Bu seçim bitmemiştir. YSK’nın açıkça taraflı davranmasına rağmen her türlü itirazlar devam ediyor, etmelidir. Binlerce insanımız “Hayır”ına sahip çıkmak için “Evet Gasptır”, “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor” sloganlarıyla Türkiye’nin pek çok kentinde sokakları dolduruyor.

Türkiye’de faşizmin kurusallaşmasına ve tek adam diktatörlüğüne geçişe karşı Avrupa’dan “Hayır” diyen tüm halklarımızı, ülkedeki itiraza buradan da güç vermeye çağırıyoruz. Tarihin gördüğü en büyük seçim yolsuzluklarından biri olan bu gaspı, Avrupa ve dünya gündemine duyurmak, Türkiye’de bu sonucu kabul etmeyen, canları pahasına itirazlarını sokağa dökenlere Avrupa’dan da desteği hep birlikte büyütmeliyiz.

Avrupa’nın tüm kentlerinde Türkiyeli, Kürdistanlı ve Avrupalı demokrasi güçlerinin Hayır’a sahip çıkmasını sağlamalı, bu seçimin oldu bitti ile sonuçlanmasına izin vermemeliyiz.

Referandumda çıkan tablo “hayır” cephesinin önemini ortaya koymuştur. Bu yan yana gelişleri sürdürmeli, demokratik bir Anayasa’nın oluşturulmasının koşullarını yaratana kadar birlikte mücadeleyi sürdürmeliyiz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Korrdinasyonu

19.04.2017

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑