Avrupa

Published on Eylül 8th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

SYKP Avrupa: Kürt Kültür Festivali’nin yasaklanması kabul edilemez

25 yıldır düzenli olarak Almanya’da gerçekleşen Kürt Kültür Festivali’nin 26.sı Alman devleti tarafından yasaklandı. Birçok kurum ve sivil toplum örgütünden festival yasağına tepkiler yağarken, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP Avrupa Koordinasyonu da, festivalin yasaklanmasını ‘siyasi bir karar’ olarak değerlendirdi.

SYKP Avrupa’nın yayınladığı metinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya gezisi öncesi gelen karar için, “Tam da Erdoğan’ın Almanya’ya gelişi öncesi açıklanan bu yasak, Merkel’in Kürtleri ve muhalifleri hedef alacağının, Ortadoğu’da cihatçılarla işbirliği yapan Erdoğan ile yakın ilişkiler kurmaya devam edeceğinin ilanıdır” denildi.

Açıklamanın tam metni ise şöyle;

“8 Eylül Cumartesi günü yapılması planlanan 26. Uluslararası Kürt Kültür Festivali, Alman devleti tarafından yasaklandı.

Tüm renkleriyle, sadece Avrupa’da yaşayan Kürtleri değil, birçok halk ve inançtan insanı 25 yıldır buluşturan bu festivalin yasaklanması, basit bir bürokratik engel ya da “güvenlik” gerekçe gösterilerek aklanabilecek bir karar değildir. Hepimiz biliyoruz ki, Erdoğan ne yaparsa yapsın arkasından desteğini çekmeyen Alman devletinin festival yasağı siyasi bir karardır. Bu karar kabul edilemez.

Tam da Erdoğan’ın Almanya’ya gelişi öncesi açıklanan bu yasak, Merkel’in Kürtleri ve muhalifleri hedef alacağının, Ortadoğu’da cihatçılarla işbirliği yapan Erdoğan ile yakın ilişkiler kurmaya devam edeceğinin ilanıdır. Sembollerin, eylemlerin yasaklanması, NAVDEM’in yasadışı ilan edilmeye çalışılması, kitapevi baskınları, Merkel’in tüm Almanya’yı devrimciler için Erdoğan Türkiyesine çevirmek istediğinin birer kanıtıdır.

Mesele kirli silah anlaşmaları ve ekonomik-politik çıkarlar olunca, Avrupa’nın demokrasi oyununu bırakıp gerçek yüzünü gösterdiğini hepimiz uzun zamandır yaşayarak gördük.

 

Fakat Merkel başta olmak üzere Erdoğan’ı destekleyen ve siyasi rüşvet olarak yurtseverlere-devrimcilere saldıran Avrupalı liderlerin unuttuğu bir şey var: bizler ne Türkiye’de ne de Avrupa’da baskıya boyun eğmeyeceğiz!

Rengimizle, kültürümüzle, dilimizle, öfkemiz, direncimiz ve neşemizle Düsseldorf mitingini festivale çevireceğiz. Kürt halkına yönelik her türlü baskıda ve zulümde dayanışmadan asla geri durmadık, bundan sonra da durmayacağız.

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!”

Soayalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑