Kadın

Published on Ocak 10th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

SYKP Avrupa Kadın Meclisi Lörrach’da toplandı: ‘Faşizme karşı kadınca direneceğiz’

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi üyesi kadınlar, 6-7 Ocak’ta Almanya’nın Lörrach kentinde bir araya gelerek 5. toplantısını gerçekleştirdi.

Yeni yılın ilk günlerine kadın mücadelesinin enerjisiyle başlayan kadınların gündeminde toplumsal cinsiyet, partiyarka ve kapitalizm ilişkisi, kadına yönelik şiddet ve LGBTİ+ mücadelesi vardı. Çeşitli konularda konuşmacıların davetli olduğu seminerlerle birlikte, kadınlar bir de uzman eğitmen eşliğinde Özsavunma Eğitimi Atölyesi gerçekleştirdi. Yazar Gülfer Akkaya’nın da sunum gerçekleştirdiği toplantıda, kadınlar patriyarkayı derinlemesine ele aldı.

Türkiye, Fransa, Almanya ve İsviçre’den kadınların katılımıyla gerçekleşen toplantıda, SYKP Avrupa Meclisi’nin 2017’nin Ekim ayında ilan ettiği “Kapitalizme, Erkek Egemenliğe, Faşizme karşı kadınca direneceğiz!” şiarıyla başlattığı ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan kampanya da ele alındı.

Patriarkal ve kapitalist saldırıların, muhafazakarlığın sadece Erdoğan/AKP Türkiye’sinde değil, Trump’tan Merkel’e, Theresa May’den Victor Orban’a ırkçılık, cinsiyetçilik ve yeni sağ popülizm gömleğiyle kadınların hayatını daha da çekilmez kıldığını vurgulayan kadınlar, bulundukları tüm alanlarda erkek egemenliğine, kapitalizme ve faşizme karşı mücadelenin olanaklarını tartıştı.

SYKP Avrupa’nın kısa bir süre aynı kampanya çerçevesinde yayınladığı ‘Erkek Egemenliğine, Heteroseksizme Karşı Mücadele Rehberi‘ broşürü de iki günlük toplantıya kılavuz oldu.

Türkiye’de faşizmin kurumsallaşması, Avrupa’da sağcı-muhafazakar-rasist yükselişin önünün kesilmesi için kadın direniş perspektifleriyle mücadeleyi yükseltmeyi hedefleyen kadınlar, toplantının ardından İsviçre’nin Basel kentine giderek, SYKP Avrupa Basel Örgütü ile birlikte bir eyleme katıldı. Kadınlar, Basel’de bir basın açıklaması gerçekleştirerek AKP’nin son dönemdeki kadın düşmanı politikalarını ve Diyanet İşleri Başkanlığının 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceği yönündeki açıklamalarını protesto etti.

Kampanya boyunca kadınların mücadele gündemlerini ve deneyimlerini bilince çıkartacak eylem, etkinlik ve eğitimlerin bir parçası olarak organize edilen toplantı, 2018 Haziran’da yeniden gerçekleşecek. Etkinlik ve eylem takvimi ise SYKP Avrupa Kadın Meclisi Facebook sayfasında duyurulacak.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑